Дарение със смс

08.01.2014, 16:30 7345 4

08.01.2014, 16:30
Lora Petrova
Здравейте,

напоследък е доста разпространено да се прави дарение с изпращане на СМС от мобилният телефон. Исках да ви питам как отразявате тези смс-и? Обикновено те не се виждат в самата фактура на мобилният оператор, но в разпечатката се отразява като дарение.
#1 | 08.01.2014, 16:55
Публикации: 9335 / 1570
Когато за пръв път в справката се появи "задължение към трети лица - дарение", не обърнах подобаващо внимание. Платих си задължението по фактурата по банков път и толкоз. Да, ама не - още от следващия месец най-отдолу на фактурата започна да се мъдри надпис: "дължима сума от предходни периоди ... лв". На третия месец се обадили на работника, пуснал СМСа, да го уведомят, че сумата не е платена. И той имаше наглостта да пита защо се е получило така  :( Като го подбрах... да не съм благотворителна организация? Не стига че съм му дала телефон, не стига че плащам и личните му разговори /е, в разумни граници/, а сега и дарения да правя вместо него... Не зная в радиус на колко километра са ме чули, но малко след това дойде друг работник и с подвита опашка обясни, че и той направил накакво дарение, ако можело да ми даде парите да го платя, после нямало да се повтаря и т.н.
Е, вече наистина не се повтаря ;)
#2 | 08.01.2014, 17:17
Lora Petrova
То това добре, работника ще си го плати, но счетовдно как го отразявате - като тел. услуга, като дарение или данъчно непризнат разход? Ако е като дарение какви документи прилагате към годишната декларация?
#3 | 08.01.2014, 17:21
Публикации: 9335 / 1570
Никак.  Аз нямам документ нито за начисляването на задължението, нито за плащането.
Не го пише във фактурата. Който плаща дарението - да си го плаща отделно от фактурата. По касов път срещу бонче. А това бонче да си го завре... където иска. Ако иска и в рамка да си го сложи. Не ме интересува.
#4 | 09.01.2014, 11:09
Публикации: 44 / 2
Ако може и аз да попитам - за дарение по банков път от ФЛ към училище (основание - щети от наводнение).Имам само платежно нареждане,без договор - може ли да го включа в Декларацията си по ЗДДФЛ като дан.облекчение?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група