Имам ли право на болничен?

16.01.2014, 23:47 25624 8

16.01.2014, 23:47
Публикации: 10 / 0
Здравейте, мой познат започна работа през месец ноември 2013 г., но няма осигуровки за последната една година и малко повече! Въпроса ми е сега е на работа , осигурен е на този етап, но има ли право на болничен, макар и да не му се изплаща от НОИ. Просто има ли право джи пито да му даде болничен! Просто е болен човека, не го интересува дали ще му се плаща от НОИ. Благодаря!
#1 | 17.01.2014, 08:35
Публикации: 1202 / 120
Болничният лист е документа доказващ състоянието на временна неработоспособност. Право на болничен има всеки болен - това е единственото условие. Болничният се издава от лекар и тук опираме до здравно осигурителните права. Ако от последните 36 месеца не са платени 3, лицето губи здравно осигурителни права, а това се изразява на практика не в отказ от медицински услуги, а от правото на безплатни такива. В случаят болничен ще ви издаде личният лекар, но прегледа ви ще е срещу заплащане по тарифите за частен преглед. Този болничен обаче ще се ползва само за доказване на основанието за отсъствие от работа.
#2 | 17.01.2014, 10:12
Публикации: 379 / 33
Защо мислите, че няма да му се изплати обезщетение - нали лицето е осигурено в момента и има стаж над 6 месеца?
#3 | 17.01.2014, 10:24
Публикации: 1202 / 120
http://proverka.eu/blog/tag/възстановяване-на-здравни-права/   линкът може да не сработи автоматично т.к. съдържа и латиница и кирилица, но като го копнете на браузъра си ще тръгне. Базирам се на това, че здравно осигурителните права се прекъсват при невнесени за 3 месеца от последните 36 и се възстановяват след внасяне на дължимите вноски. Мисля, че дължимите лихви могат да се внесат и в последствие. В случая имаме невнесени суми за повече от година като последната дължима е от преди 3 месеца. Как да мисля?
#4 | 17.01.2014, 10:37
Публикации: 1202 / 120
Извинявам се за смесването на нещата, но съм гледал конкретният въпрос и имам предвид предимно здравно осигурителните права, а вие вече говорите за изплащането на болничният от НОИ. Никъде от въпросът не става ясно колко осигурителен стаж има работника - ако ги има тези 6 месеца си е друга работа....
#5 | 17.01.2014, 10:45
Публикации: 60 / 7
по-скоро въпроса на питащия  е " Има ли право на болничен? " и затова може би отговора е в посока-изплащане от НОИ и задължителното представяне от страна на работодателя в НОИ... и двата отговора е 6, а въпроса малко елементарен... естествено, че има право на болничен.... как ще оправдае  отсъствието си от работа...
#6 | 17.01.2014, 10:50
Публикации: 10 / 0
Благодаря на всички Ви, питах само дали ще му признаят болничния, за да си оправдае отсъствието от работа. Не става въпрос за плащане, ще си плати и при личния лекар и не иска пари от НОИ! БЛАГОДАРЯ,приятен ден на всички!
#7 | 17.01.2014, 10:56
Публикации: 1202 / 120
Мисля, че ценното на този форум се реализира в тази кратичка тема и полза имаше както за питащият така и за отговарящите - а това е най-важното. :thumbup:
#8 | 17.01.2014, 11:15
Публикации: 10 / 0
 :) :P :*
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група