Годишна дан. дек. по чл.50 за нерег. ЗП и определяне на оконч.р-р на осиг.доход

27.01.2014, 14:39 9911 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

27.01.2014, 14:39
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Имам следния казус, трябва да подам Годишна дан.декларация по чл.50 за нерегистриран земеделски производител и следователно попълвам Приложение 3, таблица 2, където приспадам 40% нормативно признати разходи от получената субсидия и от дохода за продадена продукция. В част II, т.2.5 на Приложение №3 нанасям здравните вноски, което лицето е внесло за годината /12 месеца по 16,80=201,60 лв/, по другите точни за осигуряване не нанасям никакви суми, тъй като няма основание за това-лицето е безработно, не е на борсата, няма граждански договори. Въпроса ми е трябва ли да се подава справка за окончателния размер на осигурителния доход за 2013 г. и то само таблица 2 за здравни нали! През 2013 г. лицето е получило доход от субсидия и доход от продажба на непреработена продукция, това отразявам ли го във въпросната таблица №2 и в коя точка го нанасям?
#1 | 27.01.2014, 19:14
Публикации: 6365 / 1054
В таблица 2 на приложение 3 ще впишете и двата дохода с различен код.
След приспадане на 40% НПР ще получите облагаем доход.
Него вписвате на ред 13 колона 5.6 от Табл.2 за изравняване на ЗОВ. Разпределяте дохода по месеци. В колона 4 попълвате 210 лв. по месеци. Ако изтеглите декларацията с приложенията с БАКОД, останалото ще се разнесе по колоните (6 и 7) автоматично.
#2 | 27.01.2014, 19:31
Публикации: 251 / 26
Ако може само да уточните. Как лицето има доход от земеделска продукция, а се осигурява само за здравно като безработен?
#3 | 28.01.2014, 06:41
Публикации: 6365 / 1054
Ако може само да уточните. Как лицето има доход от земеделска продукция, а се осигурява само за здравно като безработен?
Чл. 29, ал. 1, т. 2, б. "а" от ЗДДФЛ предвижда такъв вариант.
#4 | 28.01.2014, 12:42
Публикации: 5 / 0
Благодаря много.Справих се нанасянето на данните по декларацията.
Само още веднъж да потвърдим:тази таблица за Определяне на осигурителния доход за 2013 г. задължително се попълва от нерегистриран ЗП и се прави изравняване на осигуровките?
Лицето е продавало непреработена земеделска продукция без разходни документи, следователно платеца на дохода не е внасял авансов данък и ЗП е трябвало да го внесе в законовите срокове.
Чл. 67. (1) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по чл. 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
 (2) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Не се внася авансов данък по чл. 43, ал. 6 и чл. 44, ал. 3 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година.

Във връзка с това ли се прави това изравняване на дохода? Размерът на осигурителната вноска за довнасяне ми се получи 1927.20 лв. и означава че трябва да се внесе нали. По сметка към Републиканския бюджет на ТД на НАП ли го внасям и има ли глоба или лихви за това че не е внесен в законоустановения срок?
#5 | 28.01.2014, 13:15
Публикации: 251 / 26
Чл. 29, ал. 1, т. 2, б. "а" от ЗДДФЛ предвижда такъв вариант.
Имах в предвид, че лицето извършва дейност и дали няма да има проблем, че има доход от дейност, а се осигурява за здравно като безработен?
Не споря изобщо, че съм права. Просто се замислих над казуса.
#6 | 28.01.2014, 13:17
Публикации: 5 / 0
забравих да попитам още нещо!Сега като получи субсидия през първото тримесечие на 2014, до края на месеца следващ това тримесечие трябва да внесе авансов данък нали? Лицето е вече регистриран ЗП и е вече самоосигуряващо се, нерегистраран по ДДС! Кой образец на тази дек. по чл.55 трябва да попълня?
#7 | 28.01.2014, 13:36
Публикации: 6365 / 1054
1. Лицето, придобило доход по чл. 29, когато доходът не е изплатен от предприятие или СОЛ, е трябвало да декларира и внесе авансов данък по чл. 43, но без 4-то тримесечие. След като не е декларирал и внасял авансов данък, най-безболезнено е да отчетете доходът като получен през 4-то тримесечие.

2. Задължението за изравняване на ЗОВ идва от ЗЗО.

3. Като вече регистриран ЗП и СОЛ, трябва да внася авансово данък за доходите по чл. 29 в срок до края на месеца, следващ тримесечието на получаване на дохода. Не разбрах въпроса Ви Кой образец на тази дек. по чл.55 трябва да попълня?. Декларацията по чл. 55 е една и няма различни образци.
#8 | 28.01.2014, 16:33
Публикации: 5 / 0
ирена всичко което ми обясняваш звучи много логично и разбираемо!
За жалост обаче от НАП така и не ми дават точна информация дали трябва да правя Справка за окончателния размер на осигурителния доход. Днес ми казаха да не правя такава справка, а само да приспадна здравните които е внесъл т.е. 12 х 16,80 =201.60, да ги  попълня в приложение 3, част 2 ред 2.5 и да ги приспадна, след което получавам годишната данъчна основа която пренасям в Годишната данъчна декларация.
А що се отнася за авансовия данък който нерег. ЗП е бил длъжен да внесе а не е внесъл да го отразя в част III, таблица 2, като отбележа че не е платен, но дължим.
#9 | 28.01.2014, 16:54
Публикации: 251 / 26
В указанията на таблица 2 има следния текст:
Тя се попълва и от лицата, които се осигуряват по чл. 40,    ал. 5, т. 1 от ЗЗО и през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация.
А тези лица са безработните.
Значи излиза, че трябва да изравняваш.
#10 | 18.04.2016, 22:04
Публикации: 57 / 0
СОЛ /ЕТ/ през 2015 има доход и от непреработена земеделска продукция ,но не е регистриран като ЗП .Включва ли се този доход при год.изравняване на осигуровките
#11 | 18.04.2016, 23:43
Публикации: 7602 / 1145
СОЛ /ЕТ/ през 2015 има доход и от непреработена земеделска продукция ,но не е регистриран като ЗП .Включва ли се този доход при год.изравняване на осигуровките

Според мен - включва този дход в год.изравняване.

КСО,  чл. 6, ал.9
(9) Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
#12 | 19.04.2016, 10:01
Публикации: 57 / 0
Да,ако беше регистриран,но той не е.Там е проблема.
#13 | 19.04.2016, 10:13
Публикации: 6365 / 1054
СОЛ /ЕТ/ през 2015 има доход и от непреработена земеделска продукция ,но не е регистриран като ЗП .Включва ли се този доход при год.изравняване на осигуровките
Разглеждайте го като СОЛ с доход от ЕТ и от друга стопанска дейност.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група