Въпрос във връзка с облагане на ЗП по чл.29?

03.02.2014, 16:02 7392 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.02.2014, 16:02
Публикации: 27 / 0
Здравейте.
Ако едно ЗП (регистрирано по ЗДДС и за 2014г. ще се облага с приспадане на 60% НПР) продаде продукция м.Февруари , но сумата по тази продажба я получи м.Април в кое тримесечие ще я посочи в справката по чл.55?А ако въобще не получи сумата от продажбата , а тя се прихване с фактури издадени от същия контрагент за семена и торове през м.Юли?
#1 | 03.02.2014, 16:03
Публикации: 6333 / 582
Ако получи сумата през април - второто тримесечие естествено.
#2 | 03.02.2014, 16:06
Публикации: 27 / 0
Да, така е.Но във втория случай кога се посочва - когато въобще няма получено плащане а то е прихванато със задължения по фактури за получени материали?
#3 | 03.02.2014, 16:08
Публикации: 6333 / 582
Не Ви съветвам така да процедирате.
#4 | 03.02.2014, 16:11
Публикации: 27 / 0
Но знаете, че практиката е такава.Продавам си продукцията на фирма Х, но тя не ми плаща и примерно съм принуден да пазарувам ГСМ, торове и т.н. от нея.
Толкова ли е сложно?Чета чл.11 от ЗОДФЛ и не знам кога да сметна дохода за придобит :).
#5 | 03.02.2014, 19:05
Публикации: 6365 / 1054
Donbadlo,
След като четете чл. 11, сигурно сте видяли и т. 3 на ал. 1, според която доходът се смята за придобит на датата на "получаването на престацията - за непаричен доход".
Протоколът за прихващане на фактурите е датата на придобиване на дохода от продажба на земеделска продукция. :smile1:
#6 | 03.02.2014, 20:52
Публикации: 27 / 0
И аз така го тълкувам , но....ми се струва, че има някаква неяснота.
#7 | 04.02.2014, 09:43
Публикации: 27 / 0
Ако изходящата ми фактура е за 10000 , а в протокола за прихващане е прихваната само част от нея (примерно 5000), а останалата част остава неплатена и неприхваната, в справката по чл.55 за съответното тримесечие посочвам само 5000 (размера на прихванатата част)?
#8 | 04.02.2014, 11:00
Публикации: 6365 / 1054
Ако изходящата ми фактура е за 10000 , а в протокола за прихващане е прихваната само част от нея (примерно 5000), а останалата част остава неплатена и неприхваната, в справката по чл.55 за съответното тримесечие посочвам само 5000 (размера на прихванатата част)?
Логично! След като са ви дали семена (торове, препарати, гориво...) само за 5000, като насрещна престация за предоставена земеделска продукция, сте получили доход 5000!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група