Доход от наем

06.02.2014, 20:52 8386 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.02.2014, 20:52
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Въпросът ми е отнсно изплатен от ЮЛ наем на ФЛ, който касае период м.12 2013, плащане м.01 2014. Ако се ръководим от периода на придобиване на дохода,т.е м.01 2014г.,  то следва да удържим авансов данък, който ще внесм през м. 04 2014 и ще декларираме с декл.по чл.55 като платец на доход до 30,04,2014г. А в новия обр. на Служебна бележка за доход придобит през 2013 за четвърто тримесечие ще включа доход придобит за периода м.10-м.12 2013, не зависимо за кои месеци на 2013, без да удържам авансов данък. Моля, разсъжденията ми  правилни ли са или греша? Благодаря предварително на отговорилите, защото съвсем се обърках.
#1 | 06.02.2014, 20:57
Публикации: 9299 / 1583
Всичко е точно така, както сте го описали !  :good:
#2 | 06.02.2014, 21:02
Публикации: 5 / 0
благодаря! И последно в тази връзка сметката за изплатени суми за наема за м.12 2013 ще се начисли в кой месец декември или януари 2014 в счетоводството като задължение на ЮЛ към ФЛ?
#3 | 06.02.2014, 21:51
Публикации: 9299 / 1583
Наемът за 12.2013 ще начислите за годината , за която се отнася - 2013.
#4 | 06.02.2014, 21:59
Публикации: 5 / 0
 а данъка ?
#5 | 06.02.2014, 22:10
Публикации: 25 / 0
През 4-то тримесечие ЮЛ не удържа данък върху наема!
#6 | 06.02.2014, 22:20
Публикации: 5 / 0
Да,  не го и правя, но кога се задължавам с този данък, след като начислявам наема през месеца, за който се отнася, т.е м.12 2013, а в м.01 2014 изплащам този наем и удържам авансов данък? Може би след като дължа данъка в месеца на изплащане или в месеца, когато ФЛ го придобива, то и тогава ли да начисля данъка?
#7 | 06.02.2014, 22:28
Публикации: 25 / 0
Според мен начислявате си сумата за наема за м.12 в м.12, а в м.01 осчетоводявате изплащането. Не виждам защо да начислявате данък за период, за който не удържате такъв. В м. януари си начислявате вече сумата за наема за м.01 и тук вече имате удържан данък, тоест ще си начислите сумата за м.01 заедно с данъка за м.01. и в м.02 /ако тогава го плащате наема/ си осчетоводявате плащането. Това е мое мнение, не ангажирам никой с него.
#8 | 06.02.2014, 22:36
Публикации: 5 / 0
Благодаря, все пак когато има и други мнения е по-добре!
#9 | 06.02.2014, 22:41
Публикации: 25 / 0
Малко е късничко и явно повечето са на топло под юргана ;) , но утре съм сигурна, че и още някой може да изкаже мнение и тогава ще си прецените.
#10 | 07.02.2014, 07:16
Публикации: 6307 / 1018
Физическото лице наемодател не е придобило доход за 2013-та по смисъла на ЗДДФЛ (чл. 11) и не следва да му се издава СИС и сл.бележка. Последните се издават при плащане, във Ващия случай - през януари 2014-та.
Разходът за наем, отчетен от ЮЛ, не се признава за 2013-та и с него се увеличава счетоводния финансов резултат. През 2014-та счетоводният финансов резултат се намалява с непризнатия разход до размера на изплатения доход на физическото лице. (чл. 42, ал. 1 и 3 от ЗКПО)
#11 | 07.02.2014, 08:08
Публикации: 9299 / 1583
Само в допълнение на изчерпателния отговор на Ирена да добавя, че разходът не се признава за 2013 като с него се увеличава финансовия резултат при преобразуването в ГДД, но същият разход се начислява като такъв през 2013. Спазваме в случая принципа на текущото начисляване на разхода за периода, за който се отнася.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове