ДУК - без да полага труд?

11.02.2014, 09:29 3612 3

11.02.2014, 09:29
Публикации: 10 / 0
Здравейте, имам затруднение по отношение на едно ЕООД.
ЕООД-то има собственик, който ще работи в дружеството. Тъй като се самоосигурява през друго дружество то за собственика не възниква задължение да се самоосигурява и в ЕООД-то. Но това ЕООД има вписан управител, различен от собственика. Управителя няма да работи в дружеството - от тук въпроса ми е дали е възможно това, да има Управител, различен от собственика, който да не получава възнаграждение съответно да не се плащат осигуровки?
#1 | 11.02.2014, 09:33
Публикации: 2981 / 397
За собственикът, който ще полага труд в дружеството, трябва да подадете ОКд-5 за започване на дейност.
Ако в договорът за управление няма възнаграждение, не се дължат осигуровките, но на мен винаги ми е била малко мътна ситуацията с управител, различен от собственик/съдружник, който управлява (съответно поема отговорности и има задължения) без възнаграждение
#2 | 11.02.2014, 09:40
Публикации: 10 / 0
Аз и затова реших да питам за този управител - дали и друг се е сблъсквал с подобно нещо.
А собственика при положение, че към момента се осигурява като самоосигуряващо се лице през друг булстат пак ли трябва да подава ОКД 5? Нали не би следвало да внася втори път осигуровки като самоосигуряващо се лице?
#3 | 11.02.2014, 09:58
Публикации: 2981 / 397
Да обявиш започване на дейност и да се осигуряваш са различни неща.
Когато имам външен управител го осигурявам. Не знам какви са реалните обстоятелства в тази фирма, така че не мога да ви дам точен съвет, освен че ако няма възнаграждение, няма осигуровки.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група