ВОП спешно

12.02.2014, 20:54 4402 3

12.02.2014, 20:54
Публикации: 2 / 0
колеги добър вечер спешно ми трябва съвет относно ВОП на стока от Англия. Доставчикът е регистриран по ЗДДС в Англия.
За стоката има издадена проформа фактура с дата 22.01.2014 и осъществено плащане на 23.01.2014 с размер цялата стойност на проформата. Инвойс фактурата е издадена на 24.01.2014. Стоката пристига в склад в РБ и след това се продава на клиенти в държава-членка на ЕС.
Инвойс фактурата е с уточнение FOR EXPORT.
Въпросът ми е правилно ли е да се счита за дата на данъчно събитие 24.01. при положение, че на транспортния документ няма друга упомената дата за фактическо получаване на стоката?
Друго което ме интересува - при съставянето на протокол по чл. 117 следва ли да си самоначисля ДДС след като има плащане преди датата на данъчното събитие?
Ако не - протокол с уточнение за неначисляване ли се издава? И пак ли се включва в двата дневника? Четох ама четенето ме обърка още повече ...
Благодаря предварително за отделеното време и отговорите!!!
#1 | 12.02.2014, 21:59
Публикации: 90 / 7
Смятам, че датата на данъчното ви събитие е 24.01, т.е. както е по инвойс.
Датата на плащането няма връзка със самоначисляването на ДДС-то, така че е необходимо щом вече сте получили инвойса да си издадете Протокол по чл. 117 и да си самоначислите ДДС-то в дневника за продажби, като същевременно включите същият протокол и в дневника за покупки, за да си ползвате правото на ДДС.
Дано съм ви била полезна
#2 | 12.02.2014, 22:09
Публикации: 2 / 0
добре ... но това, че стоката се продава директно на клиенти в друга държава-членка след доставката, а не на вътрешен пазар, не се ли взима в предвид?
т.е. след като стоката ми е доставена в склад - това е ВОП за които си самоначислявам ДДС и го отразявам в дневник покупки и дневник продажби с право на пълен ДК (ако разбирам правилно вашия отговор), а след това - когато продавам - това  е ВОД и основанието за неначислчване е чл. 53 и т.н.
Дали мисля правилно? :blush:
#3 | 12.02.2014, 23:59
Публикации: 90 / 7
Това, че продавате след това стоката в друга държава-членка си е ВОД и правилно сте се ориентирали към чл. 53, т.е. няма да начислявате ДДС при продажбата към друга Европ. държава
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група