ДДС и семена в приложение № 2

14.02.2014, 10:55 11386 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

14.02.2014, 10:55
Публикации: 6336 / 582
Извинявам се на всички предварително.
Чета, чета и вече главата ми стана казан. "Бягам" из закона за ДДС. Прехвърлям се в правилника, но все още не ми са ясни някои неща. Ще запиша пример, за да се изясни ситуацията на тези, които решат да ми помогнат. Получавам фактура м.февруари за семена, които са включени в приложение № 2. Двете страни сме регистрирани по ДДС. В действителност не съм получила семената. Тях ще ги получа месец март. Какво и как трябва издам, заведа, осчетоводя и т.н.
Моля Ви не ме съдете, а ако имате желание ми помогнете.
Пожелавам Ви прекрасен ден на влюбените!
#1 | 14.02.2014, 11:43
Публикации: 12 / 0
като не си получила още семената, това по същество не е ли аванс за бъдеща доставка?
#2 | 14.02.2014, 11:48
Публикации: 6365 / 1054
Не сме се събрали да се критикуваме, а да си помагаме... :smile1:

Ето какво казва ЗДДС по отношение на данъчно събитие и изискуемост на данъка:

Данъчно събитие и изискуемост на данъка
Чл. 163а. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) Данъчното събитие на доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2, възниква съгласно общите правила по този закон.
(2) Данъкът за доставките по ал. 1 е изискуем от получателя - регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Данъкът за доставките по ал. 1 става изискуем по реда на чл. 25, ал. 6 и 7.
Възникване на данъчно събитие и изискуемост на данъка
Чл. 25. (1) Данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16.
(2) Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
........................
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) На датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4:
1. данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, или
2. възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.


Начисляване на данъка от получателя
Чл. 163б. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) Начисляването на данъка се извършва от получателя с издаване на:
1. протокол по чл. 117, ал. 2 в срока по чл. 117, ал. 3
- когато доставчикът е данъчно задължено лице.

Издаване на протоколи
Чл. 117.(3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Протоколът се издава не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем
#3 | 14.02.2014, 11:49
Публикации: 12 / 0
а когато получищ семената действаш като при ВОП, самоначисляваш си ДДС и в дн. покупки и в дн. продажби.
Поне аз така разбрах промените в ЗДДС свързани с приложение 2. За сега обаче още не съм имала такава доставка. Очаквам при мен да се появят такива стоки през м. април-май и много се надявам до тогава да има някаква яснота по прилагането.
Дано се включат и др., които вече са имали такива доставки.
 
#4 | 14.02.2014, 11:49
Публикации: 1966 / 1546
Администратор на сайта
marpan_64, отдавнашен член на форума си и знаеш много добре, че тук никого не критикуваме за зададени въпроси.

Моля, да съобразяваш заглавията на темите си с Правилата на форума, за да не се превръща форума в неприятно за четене място.
#5 | 14.02.2014, 11:51
Публикации: 12 / 0
не, не, нямах предвид да критикувам. Съжалявам, ако така е прозвучало, моля да ме извините.
#6 | 14.02.2014, 11:54
Публикации: 1966 / 1546
Администратор на сайта
Ето, горният пост на djurina показва нагледно, как заради неподходящо заглавие "Моля Ви не ме критикувайте" (което вече промених), темата може да тръгне в неподходяща посока.
#7 | 14.02.2014, 11:58
Публикации: 6336 / 582
Извинявам се!
По принцип се старая да спазвам правилата на форума.
Приемам забележката.
#8 | 14.02.2014, 11:58
Публикации: 6365 / 1054
Обръщам внимание, че с фактурата се прехвърля собствеността върху стоката и на датата на издаването й данъкът става изискуем, което означава, че в 15-дневен срок следва да се издаде протоколът по чл. 117 за самоначисляване и съответно да се включи в дневника за продажби задължително в периода, през който е издаден. Включването му в дневника за покупки е въпрос на избор, правото на който може да се упражни в рамките на следващите 12 данъчни периода.

Скрит текст :
#9 | 14.02.2014, 12:41
Публикации: 6336 / 582
Благодаря на всички, включили се в темата!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група