Майчинство през втората година

24.02.2014, 12:48 7297 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.02.2014, 12:48
Публикации: 5 / 0
Здравейте ,
бих искала да попитам следното : детето ми вече навърши една година, за втората година от майчинството се налага да се регистрирам като само осигуряващо се лице.
 Малко ми е неудобно , но понеже никак не съм запозната и най- малкото бих искала да разбера, каква е минималната месечна вноска , която ще дължа на месец като само осигуряващо се лице. И след края на втората година на майчинството, какви са условията, за да съм на борса, ако евентуално до тогава не успея да си намеря работа ....... много благодаря предварително :)
#1 | 24.02.2014, 12:54
Публикации: 6118 / 545
Защо трябва да се регистрирате като самоосигуряващо се лице за втората година?
#2 | 24.02.2014, 13:17
Публикации: 7243 / 1083
Ако се регистрирате като самоосигуряващо се лице няма да имате право на обезщетение за безработица, защото ще бъдете осигурена по чл.4 от КСО.
Освен това - при самоосигуряването не се внасят осигуровки за безработица.
Хубаво си помислете върху въпроса на Марпан.
#3 | 24.02.2014, 15:00
Публикации: 5 / 0
Ако се регистрирате като самоосигуряващо се лице няма да имате право на обезщетение за безработица, защото ще бъдете осигурена по чл.4 от КСО.
Освен това - при самоосигуряването не се внасят осигуровки за безработица.
Хубаво си помислете върху въпроса на Марпан.

:( не бях наясно с това , че след това нямам право на обезщетение ...
   Регистрацията ми като такова лице, се налага или по скоро ще се наложи ,  защото имам съмнения ,че настоящият ми работодател има намерения да ми прекрати договора. Не е сигурно към момента, но ако се случи трябва да имам решение по въпроса. Изключително съм притеснена , силно се надявах  договорът ми да бъде прекратен едва след навършване на две години на детето, след което да съм на борса , за да мога да си гледам детето колкото се може за по-дълъг период време.
#4 | 24.02.2014, 15:06
Публикации: 3354 / 253
Работодателят Ви не може да прекрати договора, защото сте под закрила;
Закрила при уволнение

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;

Може да прекрати договора единствено с предизвестие по чл.328 т.1, за всички други основания се иска разрешение от ИТ, а за майки не дават такова :)
#5 | 24.02.2014, 15:08
Публикации: 6118 / 545
Как сте назначена?
#6 | 24.02.2014, 15:27
Публикации: 5 / 0
Как сте назначена?
[/quote
НАЗНАЧЕНА СЪМ ПО ЧЛ.67 , АЛ.1 , Т.1 ОТ КТ ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 107з ОТ КТ
#7 | 24.02.2014, 15:37
Публикации: 5 / 0
Как сте назначена?

НАЗНАЧЕНА СЪМ ПО ЧЛ.67 , АЛ.1 , Т.1 ОТ КТ ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 107з ОТ КТ
#8 | 24.02.2014, 15:41
Публикации: 5 / 0
НАЗНАЧЕНА СЪМ ПО ЧЛ.67 , АЛ.1 , Т.1 ОТ КТ ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 107з ОТ КТ

По кой чл. следва да ми е прекратен договора , за да получавам обезщетение 60% , а не минималното от 4 месеца? Имайки предвид защитата от Закона, до 3 годишна възраст на детето ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове