Фактури и касови бележки

07.03.2014, 08:52 21234 29
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.03.2014, 08:52
Публикации: 11 / 0
Здравейте,интересува ме,колко касови бележки може да бъдат прикрепени към една фактура?
В смисъл,през месеца купувам някакви стоки,събирам си касовите бележки и накрая на месеца искам фактура или за определен брой дни/касови бележки/ трябва да е фактурата!
Има ли някакво ограничение за касовите бележки!
Благодаря предварително!
#1 | 07.03.2014, 09:03
Публикации: 10210 / 1765
ЗДДС
чл.113
............
(4) Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.

Ако касовите бележки са в този 5 дневен срок няма ограничение колко да е броят им. Иначе в практиката виждам много фактури " окичени" с бележки като мартеници в широк времеви диапазон - явно практиката лееееко заобикаля закона.  :smile1:

като видях тази удивителна в заглавието реших, че отговорът е повече от спешен..... :smile1:
#2 | 07.03.2014, 09:23
Публикации: 11 / 0
Е,чак спешен.
Благодаря за бързия отговор,ще ги избягвам удивителните. :good:
#3 | 09.03.2014, 18:41
Публикации: 77 / 3
а нещо като "сборна фактура" нямаше ли?

http://balans.bg/3709-promeni-v-zdds-za-2013-g-pravila-za-dokumentirane-na-dostavkite/
#4 | 10.03.2014, 07:48
Публикации: 1875 / 379
Значително намаляха издаваните фактури , откакто ползваме този чл113

13) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) За две или повече извършени доставки на стоки или услуги, данъкът за които става изискуем през един и същ данъчен период, може да се издаде сборна фактура. Сборната фактура задължително съдържа реквизитите по чл. 114, ал. 1, т. 9 - 15 за всяка отделна доставка, отразена в сборната фактура, и се издава не по-късно от последния ден на месеца, през който данъкът за доставките е станал изискуем, а при вътреобщностни доставки - в срока по ал. 5.
#5 | 10.03.2014, 08:04
Публикации: 10210 / 1765
Скрит текст :
Тези са задължителните реквизити, които трябва да съдържа сборната фактура.

В контекста на питането по-горе - ако има множество касови бележки от различни дати -  при сборната фактура трябва да пишем " 10. датата, на която е възникнало данъчното събитие на доставката, или датата, на която е получено плащането " за всяка доставка .

" Сборната фактура задължително съдържа реквизитите по чл. 114, ал. 1, т. 9 - 15 за всяка отделна доставка "

Не ми се е налагало да пиша сборна фактура, но се замислих - къде ще побера цялата тази информация при наличието на Х на брой касови бележки от различни дати . При определени условия използването и е удобство и тя е алтернатива на ал.4 която си е съществуващият общ принцип за издаване на фактурите.


#6 | 10.03.2014, 11:17
Публикации: 77 / 3
Зависи  каква  е сделка..напр.чл. 25 ал. 4 от ЗДДС и са сделки с периодично изпълнение и съответно има друг ред за определяне на дата на данъчното събитие - датата на данъчното събитие и съответно не трябва да се прилага толкова драстичен метод на фактуриране.
#7 | 10.03.2014, 11:22
Публикации: 10210 / 1765
Зависи  каква  е сделка..напр.чл. 25 ал. 4 от ЗДДС и са сделки с периодично изпълнение и съответно има друг ред за определяне на дата на данъчното събитие ...

Да, така е.  :good:
В питането ставаше въпрос за закупувани стоки с касови бележки .
#8 | 13.04.2014, 09:35
Публикации: 30 / 0
Не е малко по темата, но за да не отварям нова ще попитам тук:
ЕООД е продадено (сменен е само собственика), в момента се изчаква 3 дневния срок за вписване в АпВ (предполагам в понеделник в края на деня ще има такова) - могат ли да се издават фактури днес и в понеделник преди излизане на решението? А ако има указания или отказ (да не дава господ!)?
#9 | 13.04.2014, 10:38
Публикации: 10210 / 1765
Вписването има само уведомителен характер - смяната на собственика не става след вписването, а вече е факт . Смятам, че можете да издавате фактури , още повече, ако новият собственик е подал в НАП и декларация ОКД5 за начало на упражняване на дейността .
#10 | 13.04.2014, 12:42
Публикации: 30 / 0
Много благодаря delphine
#11 | 11.06.2015, 12:41
Публикации: 11 / 0
Скрит текст :
Тези са задължителните реквизити, които трябва да съдържа сборната фактура.

В контекста на питането по-горе - ако има множество касови бележки от различни дати -  при сборната фактура трябва да пишем " 10. датата, на която е възникнало данъчното събитие на доставката, или датата, на която е получено плащането " за всяка доставка .

" Сборната фактура задължително съдържа реквизитите по чл. 114, ал. 1, т. 9 - 15 за всяка отделна доставка "

Не ми се е налагало да пиша сборна фактура, но се замислих - къде ще побера цялата тази информация при наличието на Х на брой касови бележки от различни дати . При определени условия използването и е удобство и тя е алтернатива на ал.4 която си е съществуващият общ принцип за издаване на фактурите.
Здравейте,може  да ми е глупав въпроса но да попитам все пак, фирма от която пазарувам плодове и зеленчуци и плащам по банков път в края на месеца искат да ми издават фактура в края на месеца в която просто да пише плодове и зеленчуци,а не артикулите по отделно,интересуваме законно ли е да се издава такава фактура. 
#12 | 11.06.2015, 14:54
Публикации: 3353 / 254
Законно е, разбира се.
#13 | 11.06.2015, 15:05
Публикации: 10210 / 1765
Ако влагате тези плодове и зеленчуци по разходни норми някъде, ако ги продавате като стока и водите точна отчетност би следвало да имате количествата по артикули - не ми звучи издържано примерно " плодове и зеленчуци " общо 25  кг. за 50 лв..

/ не, че не бихте намерили изход от такава една ситуация........../
#14 | 11.06.2015, 15:24
Публикации: 3353 / 254
Имам фирма, която се занимава с търговия на плодове и зеленчуци и също съм получавала факура на която пише плодове и зеленчуци и така съм го вкарвала в склада.
#15 | 11.06.2015, 15:42
Публикации: 11 / 0
Имам фирма, която се занимава с търговия на плодове и зеленчуци и също съм получавала факура на която пише плодове и зеленчуци и така съм го вкарвала в склада.
Искате да кажете че примерно отивате в техномаркет купувате си пералня -500 лв,хладилник-500 лв и микровълнова-100лв. ,и те ви изписват Бяла техника - 1100 лв. на фактурата,и това е законно? :blink:
#16 | 11.06.2015, 16:01
Публикации: 3353 / 254
Не е особено удачен примера с голяма верига магазини. Фирмата, която пише фактури за плодове и зеленчуци може да не си води склад и да е решила така да ги пише, това не прави незаконна фактурата. Нито е фалшива, нито се укрива нещо за да е незаконна.
#17 | 11.06.2015, 16:27
Публикации: 498 / 48
Изискайте си стокови разписки за всяка стока която получавате и ще имате точни количества, чиято доставна стойност ще се равнява на фактурната!
#18 | 11.06.2015, 16:41
Публикации: 7602 / 1145
Не е особено удачен примера с голяма верига магазини. Фирмата, която пише фактури за плодове и зеленчуци може да не си води склад и да е решила така да ги пише, това не прави незаконна фактурата. Нито е фалшива, нито се укрива нещо за да е незаконна.

Не съм съгласна. Щом от фактурата не е видно каква точно стока се купува, в какво количество и на каква цена, значи нещо не е както трябва.. Ако към фактурата има стокови разписки, касови бележки, протоколи, описи или друг документ, от който да е видно какви са точно тези плодове и зеленчуци - тогава може.
#19 | 11.06.2015, 16:47
Публикации: 3353 / 254
Кой на касовите бележки има партида за всеки плод и зеленчук?
Партидата е плодове и зеленчуци, съответно с количество и цена.
И все пак не мисля, че фактурата е незаконна.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група