Изплащане на суми на собственик на ЕТ

12.04.2013, 10:50 30368 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.04.2013, 10:50
Публикации: 5 / 0
Здравейте! ЕТ работи явно добре и е събрало доста голяма сума в касата си. Разбира се собственика иска да си ги вземе/все пак всеки работи за пари/. Как да стане?  Според мен, тъй като ЕТ е физическо лице и т.н. , собственика може да взема суми когато си пожелае, стига да е документално оформено. Но дали е така? И какви точно документи да се съставят? Необходимо ли е да е приключила годината, за да се види , че ЕТ е на печалба, и тогава да му се изплатят сумите? Мога ли на няколко пъти да изплащам по-малки суми от касата и въз основа на какъв документ, за да не се приеме, че е плащане на едно основание и да се обединят изплатените суми и да станат над 15000 лв.? Търсих някакво становище по въпроса , но не намерих. Ако някой е имал този проблем или знае за становища на НАП или тълкувателно решение на съда, моля за помощ.
#1 | 12.04.2013, 11:06
Публикации: 1869 / 372
По принцип печалбата на ЕТ е обложена и ако има пари в каса или банка , собственика може да си изтегли част от тях или цялата. Бих го направил с разходен касов ордер или с превод по картата му. Откак е излезнал закона за ограничаване плащанията в брой , правя банкови преводи и не му мисля.
А ако тегли пари от касата за служебни цели, то би следвало да го оформите като подотчетно лице.
Прилагам ви едно указание за плащанията в брой.
#2 | 12.04.2013, 16:05
Публикации: 5 / 0
А дали може да му се изплащат суми преди края на финансовата година? Защото той не е юр.лице, за да чака края на годината и да види дали ще разпределя дивиденти. Има пари в касата, няма задължения, пък и изхождайки пак от факта, че е физическо лице? Не знам, моля за мнениятя ви.
#3 | 12.04.2013, 21:37
Публикации: 1869 / 372
Ако има печалби от минали години, и не смята да ги инвестира ,може да му преведете по картата част или цялата. Преди края на финансовата година не се знае  евентуалната печалба за 2013, за да му я изплатите. Освен ако не  оформите сумите като личен труд, все пак в първия си пост говорите,че всеки работи за пари.
#4 | 12.04.2013, 22:14
Домино
Как да се оформи този личен труд в ЕТ ???
#5 | 13.04.2013, 07:27
Публикации: 1869 / 372
По добре прочетете това писмо, има и много теми във форума, презумцията е че собственика на ЕТ е самоосигуряващо се лице.

Скрит текст :
#6 | 13.04.2013, 08:59
Публикации: 6310 / 1021
Здравейте,
Проблемите с ЕТ не са от вчера и не са от счетоводен, а от юридически произход.
Според чл. 56 на ТЗ едноличния търговец  е регистрирано по ТЗ физическо лице. Фирмата и лицето са идентични.
Обръщам внимание на този момент, защото от него следва, че е абсолютно невъзможно част от труда на собственика на ЕТ да се оформи като личен, а друга - не. Целият личен труд на едноличния търговец е единствен източник на доход за него и като такъв намира израз в печалбата му. Като продукт единствено на личния труд на собственика, същата тази печалба се приема от законодателя като доход от трудова дейност и предварително се облага със социални и здравноосигурителни вноски. В този смисъл, оформянето на някакъв разход за личен труд на собственика на ЕТ, който да намали печалбата му, а оттам и облагаемата с осигуровки сума, би се приело като незаконно.
По въпроса как да се оформи документално ползването на приходите от трудова дейност на собственика. Самият въпрос също е, меко казано, странен, както и всичко при ЕТ. Как оформяме харченето на заплатата си в къщи? И имаме ли ограничения за теглене на пари в брой от личните си сметки?
Ще може да обсъдим случая по-конкретно, ако sduch сподели:
1. Как се е получила голямата сума в касата? И в коя каса? От касова книга за ЕКАФП или от теглене на суми от банкова сметка?
2. Какво счетоводство води? Едностранно или двустранно?
#7 | 13.04.2013, 09:03
Домино
Личният труд на собственика е такъв по смисъла на ДР пар.1 т.26 и само в качеството му на съдружник в Е / ООД, за ЕТ е неприложимо оформяне на личен труд в този смисъл.
#8 | 13.04.2013, 10:18
Публикации: 5 / 0
Отговарям на въпросите на irenabrili:EТ-то извършва услуги, почти няма разходи, за това има по-голяма печалба. Около 90% от оборота е по касов апарат. Счетоводството е двустранно.
Не мога да приема, че на собствениците на ООД например е дадена възможност да си разпределят дивиденти няколко пъти в годината и съгласно указанието на НАП за плащанията в брой, ако разпределят дивидент 3 пъти в годината по 10 000 лева с три решения на общото събрание, не попадат под ударите на закона за плащанията в брой. В същото време ЕТ, което е физ.лице и като такова ЕТ и собственикът му са идентични, не могат когато сметнат за удобно и удачно да се възползват от труда си. След като си е платило всички данъци и осигуровки, той може във всеки един момент да преценява дали иска да реинвестира част от печалбата или да си я харчи за собствени нужди, т.е. да си изплаща когато сметне за добре.
А за личния труд съм съгласна, че е неприложимо за ЕТ.    И не ми е това целта.
Тук не коментирам факта, защо собственикът е решил да работи с ЕТ - това е негово решение, въпреки че е запознат с недостатъците на ЕТ, засега това е положението.
#9 | 13.04.2013, 10:39
Публикации: 6310 / 1021
Така и предполагах. Че проблемът идва от двустранното счетоводство.
Вече уточнихме, че сме на едно мнение и няма законово ограничение собственикът на ЕТ да ползва по свое усмотрение резултата от трудовата си дейност.
При двустранно счетоводно отчитане този резултат е показан по кредитното салдо на с-ка 123 (за текущата година) и по салдото на неразпределената печалба от минали години, ако изобщо е формирано такова.

Според мен, няма нищо по-естествено от това да закриете 123 и 501 със статията:

Д-т 122; 123 / К-т 501

и не са необходими никакви ордери от себе си към себе си :smile1:
Израз на печалбата на едноличния търговец е паричен - в касова или банкова наличност и му принадлежи в качеството на резултат от трудовата му дейност.
Не смятам, че е подходящо да се ползват разчетни сметки за разчети със собственика, аналогични на 493 (бивша 107) като при дружествата с ограничена отговорност.
Нали именно за това е отговорен с цялото си имущество.
Длъжен ли е ЕТ да оповестява как, кога и за какво разпределя печалбата си, разбирай продукта на труда си?! Да му иска някой законов текст Решение на Общото събрание за разпределение на печалбата? Аз не съм срещала такъв.

#10 | 13.04.2013, 10:49
Публикации: 9408 / 1603
" Според мен, няма нищо по-естествено от това да закриете 123 и 501 със статията:
Д-т 122; 123 / К-т 501
и не са необходими никакви ордери от себе си към себе си "

Не мога да се въздържа да не изразя пълното си съгласие именно и най-вече с тази част от разсъжденията на irenabrili по темата  :ok:
#11 | 13.04.2013, 11:13
Публикации: 1869 / 372
Да, прави сте Домино и Иренабрили, ЕТ не попада в т.26 бук "и" от ДР.
#12 | 06.04.2014, 20:29
Публикации: 99 / 3
Здравейте,

тъй като моя въпрос е подобен, ще си позволя да го задам тук. При едностранно счетоводство на ЕТ трябва ли да се води въпросната касова книга (не тази за касовия апарат)? Някъде прочетох, че на контрол подлежи и паричния поток на ЕТ, значи по някакъв начин трябва да се оформи... Проблемът е, че нямам никакви салда и данни за предишни години на касата и ако реша да попълвам от тази година касова книга, мога ли да започна с нулево салдо? Ще съм благодарна на мнения и съвети!
#13 | 24.09.2015, 09:08
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам един проблем за разрешаване и се надявам на компетентен съвет.
 Касата на ЕООД пред годините е набъбнала със значителна сума произлизаща от
теглене на пари от собственика и погасяване на лични кредити, плащане на лични
сметки и т.н. Какво ще ме посъветвате? Как да намаля тази наличност? Имам и не разпределена  печалба от минали години , но тя далеч не може да покрие касовата
наличност122/501/
Ще чакам отговор -поздрави
#14 | 24.09.2015, 11:05
Публикации: 618 / 20
 Трябва да му изплатите дивиденти.С протокол решение на едноличния собственик вземате решение за изплащане на дивиденти. В първия месец ,след  тримесечието в което е взето решение внасяте данък върху дивидентите.Парите може да вземете веднага след вземане на решението на веднаж или на части.Но данъкът се плаща еднократно. 122/499
                       499/454
                      499/50
 А съвета ми е да вземе пари  на заем/които не посочва счетоводно/ и внесе  в банката ./все едно от касата и с това ще я намали/После превежда сумата по неговата сметка тегли и връща парите
#15 | 24.09.2015, 11:07
Публикации: 5947 / 513
"Имам и не разпределена  печалба от минали години , но тя далеч не може да покрие касовата наличност 122/501" - това е без всякакъв смисъл.
Протокол от събрание, плащане на дивиденти на собственика (ограничени до сумата за плащане в брой), внасяне на 5% данък дивиденти, подаване на д.55 в срок и деклариране на дивидентите до 30.04.2016 год. със справка по чл.73.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове