2 ЕООД-та и осигуряване

31.10.2014, 18:03 53396 70
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#60 | 31.10.2014, 18:03
Публикации: 10210 / 1765
Само, че съм пропуснала и нещо много важно. На следващата година при определяне на окончателния размер на ОД ще има да довнася осигурителни вноски, за разликата нали така  :hmmm: Което не е много готино  :(

И в тази връзка да добавим и още нещо - може би, в зависимост от доходите на лицето в качеството му на СОЛ ще трябва да внася авансови осигурителни вноски върху по-голям доход за 2016 г.  в сравнение с 2014 . :smile1:
#61 | 26.11.2014, 20:09
Публикации: 2 / 0
Здравейте
Прочетох цялата тема по-нагоре. И аз имам подобен казус. Моля за помощ и мнение по следния казус. В момента съм управител на ЕООД /само управител не собственик/, в което съм по ДУК  и съответно осигуряване по ДУК. В момента правя нова фирма ЕООД, на което съм собственик и управител. В новото ЕООД няма да работя аз. Ще има назначен персонал.
Имам ли избор на осигуряване, т.е. мога ли да продължа да си се осигурявам в първото ЕООД по ДУК без да плащам осигуровки като СОЛ във новото ЕООД?
Надявам се, че ще ми помогнете.
Благодаря предварително!
#62 | 26.11.2014, 20:33
Публикации: 7602 / 1145
В първото ЕООД ще те осигуряват по ДУК докато този договор съществува, т.е. - докато не прекратят ДУКа и ти си управител.
За второто ЕООД не ми стана ясно кой ще управлява. Нали ти си управителя, вписан в ТР? Ако управляваш, то може да сключиш сам със себе си ДУК и да се осигуряваш по този диговор или да се регистрираш като СОЛ за управленската си дейност и да се осигуряваш като такъв.  Възможно е да  имаш два и повече ДУКа, но без осигуровки и без счетоводител при действаща фирма не може :-)
#63 | 26.11.2014, 20:50
Публикации: 2 / 0
Да аз съм управител на второто ЕООД и собственик. Това е проблема, че не искам да се осигурявам във второто ЕООД и да се регистрирам като СОЛ. Ако се регистрирам като СОЛ, то в първото ЕООД ще ми прекратят ДУК-а, а аз искам да съм си в първото ЕООД. Счетоводител ще имам на второто ЕООД. Въпроса е има ли вариант във второто ЕООД да се подаде някаква декларация, има ли такава правна уредба, че управителя е осигурен в друга фирма по ДУК?

Много Ви благодаря за бързия отговор!
#64 | 26.11.2014, 23:02
Публикации: 648 / 25
Назначете си управител по ДУ във вашето ЕООД,като го регистрирате и ТР-но тип трудов договор,можете и на 4 часа и си обиавиавате и с уведомление по чл. 62,ал. 5 от КТ в НАП.Осигуровки за него ще се плащат.Така вие не упражниавате трудова дейност във вашето ЕООД и не са необходими осигуровки
#65 | 26.11.2014, 23:17
Публикации: 7602 / 1145
Назначете си управител по ДУ във вашето ЕООД,като го регистрирате и ТР-но тип трудов договор,можете и на 4 часа и си обиавиавате и с уведомление по чл. 62,ал. 5 от КТ в НАП.Осигуровки за него ще се плащат.Така вие не упражниавате трудова дейност във вашето ЕООД и не са необходими осигуровки
Трудов договор със собственика в неговото ЕООД?
И сигурна ли сте, че ако само управлява, може да мине без осигуровки?
Моля, подкрепете се с цитати от закон!

Към питащия - защо смятате, че ДУКа ще бъде прекратен когато се регистрирате като СОЛ? Някаква клауза, забраняваща собствен или конкурентен бизнес? Та нали още с регистрацията на собствената фирма сте нарушили това условие
Това,че имате един
ДУК, по никакъв начин не Ви освобождава от осигуряване в собствената Ви действаща фирма. Освен ако първия ДУК не е на 2400 лв. Ама и тогава ще трябва да се регистрирате като СОЛ...
#66 | 27.11.2014, 07:43
Публикации: 648 / 25
ДУ тип трудов договор с друго лице,а не със самия себе си.Това имам впредвид.
#67 | 27.11.2014, 08:14
Публикации: 6365 / 1054
 Въпроса е има ли вариант във второто ЕООД да се подаде някаква декларация, има ли такава правна уредба, че управителя е осигурен в друга фирма по ДУК?

Няма такава декларация.
Въпреки това може да не се осигурявате през второто ЕООД, ако имате там назначен управител и нямате никаква дейност в това ЕООД (не подписвате нищо). Всъщност основание за осигуряването е дейността (управление, личен труд), а не собствеността.
#68 | 27.11.2014, 13:37
Публикации: 93 / 3
Може би е обсъждано някъде, ако е така ще помоля за линк, ако ли не да попитам:
Когато собственик на ООД поставя подписи под заповеди, труд. договори, офиц. писма и т.н., счита ли се този "труд" като упражняване на дейност в ООД-то? До този момент на собственика се внасят осигуровки като СОЛ, Ако подписвайки се извършва тр. дейност трябва ли да мине по ДУК нали така?
#69 | 27.11.2014, 13:39
Публикации: 2538 / 293
Управленската дейност по принцип я включват в полагането на личен труд като СОЛ.
#70 | 20.01.2015, 11:42
Публикации: 1 / 0
Може ли и аз да задам въпрос?
Съдружник в ООД "Х", самоосигуряващо лице, подал е още в началото на фирмата ОКД-5, всеки месец Д1 с код 12, плаща осигуровки, полага личен труд, взема сума, върху която след приспадане на осиг. плаща 10% данък с Д6.
Става съдружник и в ООД "У".
От 1.2.2015 г. иска да смени дружеството, през което да се осигурява и да полага личен труд с възнаграждение, т.е. вече да е чрез ООД "У" и "У" да подава Д1 и Д6 и през сметката на "У" да се плащат осигуровките и данъка.
Каква Окд-5 да се подаде? В новата бланка няма опция само за смяна на булстата, през който ще се осигурява? Устно от НАП ми отговориха: "да подаде една ОКД-5 за спиране на осигуряването от "Х" и една ОКД-5 за започване на осигуряването от "У"", каквото и да означава това. На практика как да се попълнат ОКД-5? Там няма започване и спиране на осигуряването, а на дейността. Освен това съдружникът ще полага личен труд и в двете дружества, но иска чрез "У" да се осигурява и само от "У" да получава възнаграждение за положен личен труд. От "Х" няма да получава нищо.
Благодаря предварително за отговорите
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група