Сол искада се осигурява като дук

05.01.2024, 18:48 1189 12

05.01.2024, 18:48
Публикации: 14 / 0
Здравейте ,
в момента лице се осигурява като СОЛ и поради покачване на оборота желае да започне да се осигурява като ДУК. Искам да разбера дали мисля правилно първо трябва да прекратя в НАП осигуряването като СОЛ и след това започвам да го осигурявам ,на договор за ДУК. Само не можах да намеря информация подава ли се някаква декларация или уведомление ,когато започваш да се осигуряваш на Договор за Управление и Контрол.

Благодаря ви
#1 | 05.01.2024, 21:39
Публикации: 9511 / 1613
не можах да намеря информация подава ли се някаква декларация или уведомление ,когато започваш да се осигуряваш на Договор за Управление и Контрол. 
Единствено Д1.

 първо трябва да прекратя в НАП осигуряването като СОЛ
 
Така е, ако наистина вече няма основание за осигуряване като СОЛ - няма да извършва никаква друга дейност в дружеството освен управленската по ДУК.

поради покачване на оборота желае да започне да се осигурява като ДУК 
Правите го само защото имате свободни пари или защото  искате да си намалите печалбата? Или искате да увеличите осигурителния доход на управителя? И в двата случая може да се намери и друго решение.
#2 | 30.05.2024, 17:59
Публикации: 72 / 1
Как е най-добре да се постъпи според вас тогава, защото имам същия казус?
Управителят беше СОЛ, но сега иска да получава по-високо възнаграждение и един от начините е ДУК. Говорихме за дивидент, но държи на заплата
#3 | 30.05.2024, 19:01
Публикации: 12085 / 2220
Как е най-добре да се постъпи според вас тогава, защото имам същия казус?
Управителят беше СОЛ, но сега иска да получава по-високо възнаграждение и един от начините е ДУК.

А другият е да получава възнаграждение за личен труд.  :smile1:

https://kik-info.com/forum/index.php?topic=5347.0

Това за най-обща представа.
#4 | 31.05.2024, 11:16
Публикации: 72 / 1
Много благодаря.
Тъй като СОЛ иска да получи 5000 лв чисто, поради високите приходи в ООД, и е управител в момента, най-правилно ми се струва да спрем СОЛ и да сключим ДУК, за да взима тези 5000 лв.
Също ДУК не се регистрира в НАП, само ще спра СОЛ, правилно ли е според вас?
#5 | 31.05.2024, 11:21
Публикации: 9511 / 1613
 само ще спра СОЛ, правилно ли е според вас?
Как да знаем дали е правилно? В периода на ДУК само ще управлява ли или ще върши и други дейности?
И защо Ви е ДУК /по-високи осигуровки/, като спокойно може да си плаща тези 5000 /или колкото решите/ като възнаграждение за личния труд и пак ще си намали печалбата

Включвам се в групата "Фенове на възнаграждението за личен труд на СОЛ"
#6 | 31.05.2024, 11:32
Публикации: 72 / 1
Тогава според вас да го оставя като СОЛ с личен труд и 5000 лв възнаграждение
#7 | 31.05.2024, 11:38
Публикации: 9511 / 1613
Тогава според вас да го оставя като СОЛ с личен труд и 5000 лв възнаграждение
Вие нямате право да решавате - решението си е на собственика/собствениците. Вие само може да съветвате, да посочвате плюсовете и минусите на всеки един вариант.
И каквото и да правите, трябва да се съобразявате с конкретните обстоятелства в конкретната фирма и конкретните желания на собствениците. "Така ми казаха във форума" не е адекватен аргумент
#8 | 31.05.2024, 12:13
Публикации: 12085 / 2220
Тъй като СОЛ иска да получи 5000 лв чисто, поради високите приходи в ООД, и е управител в момента, най-правилно ми се струва да спрем СОЛ и да сключим ДУК, за да взима тези 5000 лв.

Съдружникът в качеството му на СОЛ може да извършва всяка дейност в дружеството / включително и управленска / . Защо да спрете СОЛ като има толкова широк обхват и да оставите само ДУК за управленска дейност ? Просто няма логика. Това лице само управлява ли ? Ами ако се наложи да извършва и друга дейност освен управленска пак ще го пуснете като СОЛ ли ? Понякога става и това - само ДУК не стига и се налага и двете.

Иначе и аз така  :smile1:
Включвам се в групата "Фенове на възнаграждението за личен труд на СОЛ"
#9 | 31.05.2024, 12:18
Публикации: 72 / 1
Благодаря ви!
ще го оставя като СОЛ и ще сключа и ДУК с него, за да му плащам допълнителните суми, а и осигуровките по ДУК, ще са разход на фирмата.
Ценно е да мислим с колеги, защото практиката е много разнообразна.
#10 | 31.05.2024, 12:21
Публикации: 12085 / 2220
ще го оставя като СОЛ и ще сключа и ДУК с него, за да му плащам допълнителните суми,

Защо Ви притеснява да му изплащате личен труд във висок размер ? Там осигуровките на СОЛ служат за намаляване на данъчната основа при изчисляване на данъка. Ефектът е еднакъв с по-малко администриране. :smile1:
#11 | 31.05.2024, 12:24
Публикации: 9511 / 1613
Защо Ви притеснява да му изплащате личен труд във висок размер ? Там осигуровките на СОЛ служат за намаляване на данъчната основа при изчисляване на данъка. Ефектът е еднакъв с по-малко администриране. :smile1:
Защото ДУК звучи гордо :)
И ако става въпрос за кредит - банките незнайно защо държат на ТД и ДУК, а СОЛа с възнаграждение или само с дивидент е нежелателен.
#12 | 31.05.2024, 12:26
Публикации: 12085 / 2220
Защото ДУК звучи гордо :)

Хах, направо ме разсмя, Хиксче!
Замълчах от раз и те лайквам с удоволствие! :good:

/ нещо като да си директор на водопад /

ПП : Колегата да не се обиди - просто малко офтопик за настроение .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група