СОЛ с личен труд

12.02.2013, 09:44 101166 149
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.02.2013, 09:44
Публикации: 11 / 0
СОЛ на ООД до сега е осигурявано на 420 лв. От тази година иска да получава възнаграждение в размер на 600 лв., което е разход на фирмата. Въпросът ми е - трябва ли да подава някаква декларация за промяна на осигуряването и каква?
#1 | 12.02.2013, 10:00
Публикации: 8964 / 1508
Подава обр.1 и обр.6 с ДДФЛ върху сумата на изплатения личен труд. Осигурява се авансово върху избран осигурителен доход, но не по-малко от 420 лв. и при подаване на ГДД прави изравняване на о, ако има такова.
#2 | 12.02.2013, 10:13
Публикации: 11 / 0
Благодаря за скоростната реакция, ама явно аз не съм си формулирала питането както трябва. Лицето се е осигурявало до сега на 420 лв. без полагане на личен труд. От този месец се появява във ведомостта на дружеството със сумата от 600 лв. и съответно се подава декл.1 и 6 с данъка. Не съм на ясно обаче, трябва ли да се регистрира това като трудов договор или някаква друга декларация да се подаде ?
#3 | 12.02.2013, 10:18
Публикации: 8964 / 1508
Съгласно ДР на ЗДДФЛ пар.1 т.26 и полагането на личен труд е приравнено на трудово правоотношение за целите на облагането на лицето. Договорът с лицето обаче не е по КТ. За сумата от 600 лв. не е необходимо нищо и никъде да подавате, освен информацията обр.1 и 6.
#4 | 12.02.2013, 11:39
Публикации: 96 / 3
В тази връзка да Ви попитам и аз. Декл.6 - 13.2012 трабва ли да включва и осигуровките за м. декември при положение,
че възнаграждението за личен труд е получено месец януари или не трябва?
#5 | 12.02.2013, 11:59
Публикации: 3354 / 252
Годишната декларация 6 на СОЛ включва осигуровките от 01.2012-12.2012
В нея не се декларира данъка.
#6 | 12.02.2013, 12:06
Публикации: 96 / 3
Годишната декларация 6 на СОЛ включва осигуровките от 01.2012-12.2012
В нея не се декларира данъка.
Благодаря! В такъв случай ще ми изскочи задължение по Д6 със сумата от месец декември - това правилно ли е? И кога ще се закрие - към 31.04 ли или аз нещо се омотах?
#7 | 12.02.2013, 12:35
Публикации: 3354 / 252
Никакво задължение няма да Ви излезе, защото с годишната Д6 се декларират осигуровките за цялата 2012г а данъка сте го декларирали всеки месец с Д6.
#8 | 18.03.2013, 09:28
Публикации: 47 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос: СОЛ  се осигурява в ЕООД  и полага личен труд в ООД. В ООД  е получавал доход от 296,94 лв на месец. Ще се поълва ли справка за окнчателния размер на дохода? Той дефакто не се е осигурявал в ООД? И ако трябва да попълвам в коя колона?
#9 | 18.03.2013, 10:02
Публикации: 47 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос: СОЛ  се осигурява в ЕООД на 420,00 лв. и полага личен труд в ООД. В ООД  е получавал доход от 296,94 лв на месец. Ще се поълва ли справка за окнчателния размер на дохода? Той дефакто не се е осигурявал в ООД? И ако трябва да попълвам в коя колона?
#10 | 18.03.2013, 13:41
Публикации: 8964 / 1508
След като лицето има доходи, подлежащи на деклариране с ГДД чл.50 и е самоосигуряващо лице ще попълва и справката за изравняване на осигурителните вноски.
#11 | 18.03.2013, 14:05
Публикации: 47 / 0
Благодаря!
#12 | 18.03.2013, 16:50
Публикации: 378 / 13
Този личен труд,може ли да започне от средата на годината ?До сега има самоосигуряване на 500 лв,но ако започне да подава Д1 и Д6 от м май,примерно ?Проблем ли е?
#13 | 18.03.2013, 16:57
Публикации: 6283 / 1010
Този личен труд може да се полага от време на време и да започва и прекъсва през годината. Отразява се чрез Д1 и Д6. :smile1:
#14 | 19.03.2013, 09:48
Публикации: 378 / 13
Честно,до сега не съм го правила.Нещо за четене по въпроса?Да не съм боса?!За да не задавам глупави въпроси!  :wink1:
#15 | 19.03.2013, 10:08
Публикации: 6283 / 1010
Можете да започнете с материал от форума: :flowers:
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=2548.0
#16 | 19.03.2013, 10:53
Публикации: 41 / 1
Здравейте колеги, трябва ли да вкючваме във ведомостта личния труд на СОЛ?
#17 | 19.03.2013, 10:56
Публикации: 3354 / 252
Здравейте колеги, трябва ли да вкючваме във ведомостта личния труд на СОЛ?

Да. Тъй като получава възнаграждение и трябва да се разпише за него.
#18 | 19.03.2013, 11:00
Публикации: 41 / 1
Благодаря Елена, аз досега не съм го правил, но явно ще трябва.
#19 | 19.03.2013, 11:18
Публикации: 41 / 1
Бих искал да уточня дали при 420 лв. личен труд на СОЛ подваждаме само данък 29.69 лв./без осигуровки/ и изплащаме 390.31 лв. по ведомост.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове