Попълване на уп1

02.07.2011, 12:12 55666 17

02.07.2011, 12:12
Публикации: 4 / 1
Здравейте, предстои ми попълване на уп1 , човека си има издадени всички уп2 и уп3, но на мен ми е за първи път и незнам къде какво се попълва. Освен това в някои уп3 има и извънреден труд описан в часове. Трябва ли да ги записвам на отделен рез и да ги преизчислявам в години, месеци и дни?Бил е и на борсата като безработен - трябва ли да опиша за трудов стаж и този период?
Моля за помощ!!!
#1 | 04.07.2011, 11:17
Публикации: 1202 / 120
Работата Ви по УП-1 се свежда до "попълване на формуляр" по схемата "Въпрос - Отговор". Най напред точно отразете личните данни като ги вземете от личната карта на лицето. Адреса трябва да е "Настоящ" т.е. лицето посочва адреса за кореспонденцията и може да не е този в Л.К. Ако пенсията е наследствена се попълва втори абзац, ако не е се прескача. В молбата се формулира точно вида на пенсията (втората и част пак е за наследници и се прескача при пенсия за ос. стаж и възраст). В третата част на молбата се вписва периода, от който е взета базата за пенсията (36 месеца от 01.01.1982 до 31.12.1996), както и начина за извършване на изплащането (ако лицето иска по банков път да я получава трябва да има вече там сметка и да представи Удостоверение от банката - те знаят какъв формуляр да издадат). Следва ДЕКЛАРАЦИЯ: Важното е на всеки ред да се впише с текст (не просто ДА/НЕ) и завери с подписа на лицето обстоятелството, както и накрая общо за цялата декларация да се постави подписа на декларатора. При издадени документи с различна фамилия или имена същите се описват на съответния ред и се заверяват като друг документ не се изисква да се прилага. Ако в бланката няма редове за стажове и осигуровки от чужбина значи е стара - потърсете новата. На 2 и 3 стр. описвате хронологично според отразените периоди целият стаж като само преписвате вида на документа и №-ра му (напр. ТК № 11765 или У-ние УП-3 №2158) и след това всеки заверен стаж в него по начална и крайна дата и изведен признат ос. стаж. Във втората част се описват подробно /вид, №, дата, издал, бр., цел/ всички приложени документи като се отбелязва в забележка копие или оригинал се прилага. В края не забравяйте подписа на молителя за пенсия както и навсякъде подписи и печати за служебно лице сверило личните данни . Препоръчително е да се внесат в присъствие на самото лице и личната му карта. При наличие на стаж, който може да се признае без да е съществувало трудово правоотношение (майчинство или военна служба) се правят копия от актове за раждане и военна книжка , описват се и се прилагат в пакета за РУСО.  :thumbup:
#2 | 02.08.2012, 10:51
Публикации: 97 / 1
А ако полетата за описване на уп-та не стигат как процедирате (раздел Б - други документи)?Като дата за изчисляване на пенсия дата на напускане ли се пише или последен ден в осгуряване?Често ли е в практиката НОИ да връща УП-1 за повторно популване?
#3 | 02.08.2012, 11:17
Публикации: 3145 / 253
Ако е документа е на компютъра можете да си увеличите редовете сами. Датите са тази, които са записани в самото УП-2. Ако Вие сте от страната на работодател не сте задължени да попълвате УП-1. УП-1 се попълва лично от кандидат пенсионера. Вие можете да го попълнете само при добро желание от Ваша страна.
#4 | 02.08.2012, 11:18
Публикации: 184 / 3
А ако полетата за описване на уп-та не стигат как процедирате (раздел Б - други документи)?Като дата за изчисляване на пенсия дата на напускане ли се пише или последен ден в осгуряване?Често ли е в практиката НОИ да връща УП-1 за повторно популване?
Изтегли си  бланката  от Нета  и си  създай  редове...
Пенсията  да  се  изчисли от осиг доход примерно за времето от: /цитираш периода  за  трите  години/  И 
от : /цитираш периода  след 01.01.1997 г до датата на  напускане /
 
#5 | 02.08.2012, 16:43
Публикации: 97 / 1
За компютърни бланки съм чувал,че за УП-2 правели проблеми в НОИ.
#6 | 03.08.2012, 13:54
Публикации: 184 / 3
За компютърни бланки съм чувал,че за УП-2 правели проблеми в НОИ.
На  всяка  страница името, ЕГН-то на  лицето и неговия  подпис....
#7 | 03.08.2012, 14:39
Публикации: 1202 / 120
Аз работя само с УП-та на компа, УП-2 не ми е изтеглено а е екселски автоматизиран файл и никота не съм имал проблем - е попитвали са кво е това, но само в началото.
#8 | 03.08.2012, 14:46
Публикации: 3145 / 253
И аз никога не съм имала проблем с УП-1 е УП-2. Не слага лицето подписа на страницата, а аз и то там където съм закачила страниците с тел бод. Като там където ги прегъвам се подписвам така, че подписа ми да е н двата листа и слагам и печат, за да не се разменят страници. Пише се на всяка страница трите имена и ЕГН-то на лицето.
#9 | 08.08.2012, 02:06
Публикации: 5 / 0
Преди месец ми върнаха за доуточняване едно УП2
на всяка страница горе при името и ЕГН-то на лицето да има печат на фирмата
на всяка страница долу да има подпис на гл. счетоводител и управител и пак печат на фирмата
#10 | 08.08.2012, 10:43
Публикации: 20 / 0
НОИ
"В случаите, когато удостоверението за осигурителния доход обр. УП-2 е изготвено на отделни страници, на всяка следва да са посочени личните данни на лицето, за което се отнася (ЕГН, име), да е заверена с подписите на главен счетоводител и ръководител и да е подпечатана с печата на фирмата, организацията или институцията, която го издава.
UP-2-2012  "                                           
#11 | 13.08.2012, 14:34
Публикации: 97 / 1
А в УП-1 времето на борсата,където има печати в книжката пише ли се?
#12 | 13.08.2012, 14:36
Публикации: 3145 / 253
Да, това е осиг. стаж и трябва да се пише.
#13 | 17.01.2013, 14:47
Публикации: 1 / 0
Искам да попитам ,  ако лицето , което се пенсионира, е работило и I -ва и II - ра категория труд, това описва ли се в УП1 или просто се приравняват към трета категория труд.
#14 | 17.01.2013, 14:52
Публикации: 3145 / 253
Описвате така както си е по-документи и не приравнявате нищо, това се прави от служителите на НОИ.
#15 | 17.01.2013, 14:53
Публикации: 1202 / 120
Описвате месторабота, вид документ, срокове и описан в документите стаж със забележката за категорията труд - да си го приемат и преизчисляват в РУСО-то. А даже попълването на УП-1 от служебно лице от последният осигурител не е задължително - лицето само може да го направи.
#16 | 10.12.2013, 15:03
Публикации: 2 / 0
Във втората част при описа на документите ако прилагам копие от трудовата книжка и УП 3 - (тъй като имам прекъсване на осигурителния стаж)  как да ги опиша, тъй като обхващат един и същи период?
1.Трудовата книжка от....... до..........
2.УП-3- от............ до ............
така ли трябва да е?
#17 | 10.12.2013, 15:11
Публикации: 20 / 3
в новия формуляр УП1 ,от два или три месеца, не се попълва стажа, а само приложените документи. Това прави завлението дори приятно за попълване и от неспециалисти.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група