СОЛ и майчинство

01.04.2014, 13:25 11483 13

01.04.2014, 13:25
Публикации: 37 / 0
Здравейте!
Имам следният казус: Жена, получаваща майчинство и следваща да го получава майчинство още една година си регистрира фирма(ЕООД). Иска тази фирма да работи, също така и да бъде назначен работник. Подавайко обаче декларация за регистрация на СОЛ ще й бъде ли прекратено изплащането на майчинството? Посъветвайте моля как да постъпим, за да не бъде ощетена , или да бъде минимално ощетена :( Понеже работникът, който иска да назначи ще бъде съпругът й , се чудя дали в крайна сметка няма да е по-добре да бъде вписан като съдружник и упавител....или да се направи прокура??
Ще съм много благодарна на Вашите съвети и препоръки! :smile1:
#1 | 01.04.2014, 13:45
Публикации: 44 / 0
Регистрира  ЕООД  - майката  и още при регистрацията - посочва съпруга си като управител, Договора с управителя може да бъде  по КТ или само ДУ.
Трудовият договор се регистрира в НАП.
ДУ - само в ТР.
Декл.1  се подава и в двата случая , като  осигуровките не могат да бъдат под  МОД  за  управител .
Майката не   упражнява трудова дейност. Има  Управител, тя само е собственик на капитала
#2 | 01.04.2014, 13:50
Публикации: 37 / 0
И аз мислех за тези варианти, само, че не иска да плаща осигуровки за ДУ. Доколкото си спомням, или може би греша, имаше някакъв вариант да й се изплаща 50 % от майчинството?
#3 | 01.04.2014, 13:53
Публикации: 44 / 0
Да  може  50 % от майчинството ,но тя трябва да се осигурява като СОЛ
#4 | 01.04.2014, 13:55
Публикации: 5498 / 371
тя трябва да се осигурява като СОЛ
на "високият"процент

може  50 % от майчинството
ако е в майчинство т.е. след около годинката на детето
#5 | 01.04.2014, 14:01
Публикации: 37 / 0
Да, точно след годинката е :smile1: Благодаря много на всички! :bow: :flowers:
#6 | 01.04.2014, 16:35
Публикации: 2027 / 253
Ако отпуска по майчинство е във основа на трудово правоотношение , това че майката ще регистрира фирма ЕООД и ще бъде СОЛ и ще работи , няма да окажат влияние върху получаваното обезщетение :

1. При положение, че самоосигуряващото се лице е избрало да се осигурява само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, обстоятелството че извършва трудова дейност в това качество не се отразява върху правото и размера на паричните обезщетения за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете през времето на отпуските по чл. 163 и чл. 164 от Кодекса на труда (КТ), ползвани по трудовото правоотношение.
2. Ако самоосигуряващото се лице извършва трудова дейност в това качество и е избрало да се осигурява за общо заболяване и майчинство, то няма право на парично обезщетение за бременност и раждане по болничните листове до 135 календарни дни (времето на отпуск, разрешен с актове на здравните органи). След 135-я ден то има право на парично обезщетение за бременност и раждане, което се изплаща:
а/ в пълен размер, ако включването в осигуряване за общо заболяване и майчинство, като самоосигуряващо се лице, е започнало след настъпването на риска бременност и раждането (т.е. след 45-я ден преди раждане);
б/ в съответната пропорционална част по чл. 16, ал. 4 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НИИПОПДОО) само за трудовото правоотношение, ако включването в осигуряването за общо заболяване и майчинство като самоосигуряващо се лице е преди настъпването на риска бременност и раждане.
4. През времето, през което лицето ползва отпуск за отглеждане на малко дете по  чл. 164 от КТ по трудовото правоотношение, то ще има право на парично обезщетение за отглеждането му в пълен размер по чл. 53 от КСО, независимо че упражнява трудова дейност и се осигурява за общо заболяване и майчинство като самоосигуряващо се лице.
#7 | 02.04.2014, 08:36
Публикации: 318 / 26
Имам притеснение с майка СОЛ, управител на ЕООД, осигуряваща се на високия процент. По време на болнични до 135 дена продава част от дяловете, новия съдружник става управител, обявен в ТР. Какви ще бъдат последствията, майката е получилавала болнични и сега гл.на дете до 2г.
#8 | 02.04.2014, 10:44
Публикации: 5498 / 371
ще връща парите за гледане на дете до 2 години
#9 | 02.04.2014, 14:12
Публикации: 2648 / 313
Направо си вълшебна!
Скрит текст :
#10 | 02.04.2014, 17:11
Публикации: 318 / 26
Само за гл.на дете до 2г ли ще връща, а болничните преди това
#11 | 03.04.2014, 03:32
Публикации: 2 / 0
и аз да попитам, дъщеря ми е на трудов договор след 2 месеца ще излиза в болничен преди раждане, но от фирмата са и казали, че няма проблем да и възлагат работа на граждански договор до края на майчинството и да я осигуряват върху полученото по него възнаграждение. Тогава тя няма ли загуби правото си на общетения. Може ли да работи про гр. договор през това време, за мен лично като че ли не е правилно?
#12 | 03.04.2014, 10:21
Публикации: 5498 / 371
Само за гл.на дете до 2г ли ще връща, а болничните преди това

Само за гл.на дете до 2г
#13 | 03.04.2014, 10:37
Публикации: 5498 / 371
и аз да попитам, дъщеря ми е на трудов договор след 2 месеца ще излиза в болничен преди раждане, но от фирмата са и казали, че няма проблем да и възлагат работа на граждански договор до края на майчинството и да я осигуряват върху полученото по него възнаграждение. Тогава тя няма ли загуби правото си на общетения. Може ли да работи про гр. договор през това време, за мен лично като че ли не е правилно?

Може по Граждански договор
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група