Осигуровки - начислени, но прихванати от стари задължения

10.07.2014, 12:57 20659 25

10.07.2014, 12:57
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Явно имаме надвнесени пари по сметките на НАП за няколко фирми.
И така когато пусна Д1 и Д6, от НАП автоматично покриват задълженията, от стари надвнесени суми.
Това е ОК. Но каква счетоводна операция да взема за автоматичното покриване?

Благодаря предварително
#1 | 10.07.2014, 12:59
Публикации: 6668 / 658
Да анализирате всичко и да разберете от къде са тези надвнесени суми.
#2 | 10.07.2014, 13:16
Публикации: 6403 / 1129
Имате ли в някакъв момент кредитно салдо по някой от разчетите с НАП? Имам предвид във връзк с надвнесените суми.
#3 | 10.07.2014, 14:38
Публикации: 298 / 14
Имате ли в някакъв момент кредитно салдо по някой от разчетите с НАП? Имам предвид във връзк с надвнесените суми.
Здрасти,
Да, аз затова и питам - как да изчистя салдата по разчетните сметки.
Има по 461 и 463.
Ако имаш някаква идея какви статии да взема, че да ги изчистя...
Мисълта ми е, по принцип трябва да е:
Дт 461; 463 / Кт 503

Обаче парите вече са внесени един път на НАП, те с новата им система си прихващат автоматично, ако имаш надвнесени пари. Какво да пишем вместо Кт 503?
#4 | 10.07.2014, 14:48
Публикации: 9297 / 1557
Добре де, нали имате надвнесено по тези сметки. Значи някога е внасяно. Защо пак  гр. 46/гр.50? Сега не правите нищо. Просто изравнявате разчета с начисленото сега и внесеното някога.
#5 | 10.07.2014, 14:52
Публикации: 11932 / 2174
Ако наистина има надвнесени суми то те ще се закрият с начислението сега , както отбеляза и ХХХХХ . Дали обаче тези суми са наистина надвнесени или имате нещо неотразено като задължение в НАП, а не в счетоводството ?
#6 | 10.07.2014, 14:53
Публикации: 298 / 14
Добре де, нали имате надвнесено по тези сметки. Значи някога е внасяно. Защо пак  гр. 46/гр.50? Сега не правите нищо. Просто изравнявате разчета с начисленото сега и внесеното някога.
Значи и ти и marpan_64, нещо не четете.
Не дискутираме как и кога са внесени парите. Собственикът е надвнесъл пари няколкога, примерно станала е грешка в дневника по ДДС, после същия месец е коригирана, обаче сумата е внесена върху по - високата стойност. Но така или иначе, не нищим в момента защо, как и кога са надвнесени парите.
Парите са преведени на НАП, те са в тяхната сметка и те прихващат от тях каквото могат.
Написах, че в стандартния случай е 46/50, но в момента се чудя какво да осчетоводя срещу 46....
#7 | 10.07.2014, 14:56
Публикации: 298 / 14
Ако наистина има надвнесени суми то те ще се закрият с начислението сега , както отбеляза и ХХХХХ . Дали обаче тези суми са наистина надвнесени или имате нещо неотразено като задължение в НАП, а не в счетоводството ?
Сигурно е, че сумите са надвнесени. Аз даже съм говорил с НАП по въпросът. Просто не ни се занимаваше, по - скоро бяхме прекалено заети, да им описваме как и къде да ги прехвърлят при последните промени в тяхната система, и те автоматично ги разпределят по сметките.
Сега като постъпи някаква декларация, те автоматично прихващат парите. Което според мен е по - добър вариант, от това да има натрупани пари и да внасяме още нови.
Фирмите ги следя с електронен подпис и в момента, в които се появи задължение, ще им довнесем пари ако трябва. Но към момента си ги покриват без проблем от 2 месеца насам, говоря за малките суми.
#8 | 10.07.2014, 14:59
Публикации: 298 / 14
взех да се замислям за 606?
По въпросът как да отразени, говорил съм и с предишните счетоводителки, нз как ги бяха мотали нещата, но в НАП примерно има внесена сумата два пъти, при тях счетоводно салдо за надвнесената сума няма....Явно някаква магия...
#9 | 10.07.2014, 15:00
Публикации: 11932 / 2174
Ако този месец сте декларирали задължения примерно 250 единици и имате надвнесени 50 след като платите 200 ще ви се изравнят и салдата по смеките с тези в единната сметка. Счетоводно не виждам необходимост да се прави нещо.
#10 | 10.07.2014, 15:01
Публикации: 6668 / 658
Чета до колкото мога.
Назад във времето когато ста внасяли пари в НАП сте осчетоводител например 463/501 и имате дебитно салдо по сметка 463.
Сега когато осчетоводявате осигуровките осчетоводявате 605/463 и това дебитно салдо намалява.
Какво друго да осчетоводявате?
#11 | 10.07.2014, 15:10
Публикации: 298 / 14
Чета до колкото мога.
Назад във времето когато ста внасяли пари в НАП сте осчетоводител например 463/501 и имате дебитно салдо по сметка 463.
Сега когато осчетоводявате осигуровките осчетоводявате 605/463 и това дебитно салдо намалява.
Какво друго да осчетоводявате?
На теория да. Обаче в случая някой "счетоводителка" преди нас и преди 2-3 години, като са били наднесени парите (например два пъти) така ги е засукала незнайно нещата, че салдата дето би трябвало да ги има, ги няма.
Има само кредитни по 461,463 (заради осигуровките от предния месец)
Няма ли някаква служебна сметка, по която се натрупват парите надвнесени на НАП и от там да може да се извадят...
#12 | 10.07.2014, 15:13
Публикации: 6668 / 658
Ами вижте си оборотната ведомост. Имате ли някоя "служебна сметка" с дебитно салдо.
И отново се връщаме на писаното от мен в 12.59 часа.
#13 | 10.07.2014, 15:21
Публикации: 298 / 14
Ами вижте си оборотната ведомост. Имате ли някоя "служебна сметка" с дебитно салдо.
И отново се връщаме на писаното от мен в 12.59 часа.
Не няма. Проблема е, че като последния път попитах, действащите по онова време счетоводителки, те взеха да мънкат и така и не успяха да обеснят как да се е стигнало до тук.
Почти директен отговор не знам получих.
Аз нямам толкова много време, но дори и да имах, няма как да вникна в логиката на това, което е ставало преди мен в конкретния случай.
Да не говорим, че те са си приключили предната година, аз само получих начални салда.
Да не задълбаваме излишно, няма ли начин след като парите са били внесени (тоест държавата не е ущетена) и разходът е направен, така или иначе, и НАП са си прихванали задължения с тези пари, те да се изпишат, така че да се закрият салдата по 461,463...Това питам?

Последно като говорих с НАП преди 5-6 месеца и те не бяха сигурно точни колко и от къде идват надвнесените пари. Тоест твоята основна идеята на практика, значи да ровя поне 3-4 години назад подробно водено от друг човек счетоводство, докато успея по някакъв начин да засека къде се издънил....Не че си пестя усилията...но това е прекалено трудоемка задача и не се знае разултатът.... От НАП едва ли имат против сегашното положение, при положение, че не са ощетени...Аз търся начин как да закрия салдата...смятам че казусът е сравнително ясен и трябва да има начин да се закрият тези салда...
#14 | 10.07.2014, 15:28
Публикации: 6668 / 658
Но моля Ви не ми се карайте.
Закривайте си както искате салдата.
#15 | 10.07.2014, 15:31
Публикации: 298 / 14
Но моля Ви не ми се карайте.
Закривайте си както искате салдата.
Не се карам, просто ти обеснявам от 1 час насам, че щом от НАП нямат идея от къде идват надвнесените пари и точно колко са, при положение че на тях им излиза съвсем ясно на монитор, аз как да проследя 3-4 години зад кой какво е правил и как го е решил.
Все едно да имаш построена преди 5 години кооперация в и да си викнеш майстор да търси в коя колона на кооперацията има вкопан предмет.
Не че е невъзможно, но при внесени пари и при положение, че те се насочвам от НАП по предназначние в момента, би трябвало да има елегантно решение така че да се изчистят салдата..
#16 | 10.07.2014, 16:37
Публикации: 1223 / 70
Предполагам,че когато някога примерно сте искали чисто удостоверение и са ви казали ,че има някакви задължения,вместо да ходите да се разправяте и да доказвате,че вече веднъж сте ги внесли,сте ги внесли отново.Така сте получили исканото чисто удостоверение навреме.Обаче после НАП,като са си разбъркали супата и нещата са си дошли по местата се е оказало ,че имате надвнесена сума.Това стана с т.н единнна сметка.Може да са внесени и с вн.бележка направо на момента и после изобщо да не са осчетоводени или пък собственикът като си е взел чистото удостоверение ,изобщо да не е дал Вн.бележка.Така че ,аз бих препоръчала да кредитирате см. на собственика.Така ще си закриете салдата.После,ако се разберат от къде са парите може да сторнирате или да му "върнете" сумата.
#17 | 10.07.2014, 17:40
Публикации: 298 / 14
Предполагам,че когато някога примерно сте искали чисто удостоверение и са ви казали ,че има някакви задължения,вместо да ходите да се разправяте и да доказвате,че вече веднъж сте ги внесли,сте ги внесли отново.Така сте получили исканото чисто удостоверение навреме.Обаче после НАП,като са си разбъркали супата и нещата са си дошли по местата се е оказало ,че имате надвнесена сума.Това стана с т.н единнна сметка.Може да са внесени и с вн.бележка направо на момента и после изобщо да не са осчетоводени или пък собственикът като си е взел чистото удостоверение ,изобщо да не е дал Вн.бележка.Така че ,аз бих препоръчала да кредитирате см. на собственика.Така ще си закриете салдата.После,ако се разберат от къде са парите може да сторнирате или да му "върнете" сумата.
Не е точно това, но подобна е ситуацията. Те от НАП с тези смени и т.н. толкова объркаха хората и нещата, че е цяло чудо, че въобще някои успява да се оправа.
Идеята за 493 е добра, понеже забравих да спомена че става въпрос за СОЛ, а неговите осигуровки реално не са разход на фирмата.
Точно това мъдрих до сега. И ако случайно се окаже, че собственикът има да възстановява малка сума пари в касата, може и съвсем да се покрият.
А иначе имаше случай, собственикът внесе 2 пъти парите. Нз какво направиха счетоводителките към онзи момент, за да му изкарат сметките без салда, но пък от НАП така и неможаха да кажат след 1 година, точно колко пари е надвнесъл собственикът. Или по - скоро при тях излизаше едно, при нас с електронния подпис друг, а уж системата е една....
Накрая любезно посъветваха, че може да се изчака след като я обявиха за "незаконна" или каквато е там общата сметка, да се изчака и парите сами ще се разпределят по новите сметки...
Това и направихме...Сега затова така се прихващат...Но след 100 питания в НАП по - добро решение не беше предложено... А как да искаш да ти възстановят сума пари, която никой не знае колко точно е...Никой от НАП де...
Впрочем има и друг вариянт, който преди малко бях направил. Преименувах си 499 и я направих нещо като служебна сметка на НАП. И през нея изчисих 463, 4611, 493....
Сигурно ще има хора, които ще кажат, че не е правилно, но това измислих.
Въведих си и 791 - отписани задължения. И така.
#18 | 10.07.2014, 17:51
Публикации: 298 / 14
Може след 14-ти да преправя на по разумен вариант....
#19 | 10.07.2014, 19:09
Публикации: 1884 / 384
ditzve ви представи един вариант от къде може да са надвнесените суми, но я си представете и друг- неправилно разнесени на вас платени суми по грешка, вместо на друга фирма...варианти. На мен ми се случи при правилно попълнени платежни да разнесат сумите не на СОЛ-а, а на фирмата чрез която се осигурява лицето.
За да постъпите предпазливо, след като ги закриете със сметка на собственика, не бързайте да му ги давате, възможно е след време да се изяснят нещата.
При изчистване на разчетните сметки ще имате по добра възможност за анализиране на салдата за в бъдеще, разбирам ви защо го искате.

 Но поддържам мнението, че е необходим анализ, а как ще го постигнете е ваше решение, възможно е след време да отделите време за това, възможно е да бъдете по настойчиви към НАП да ви дадат някакви извлечения от сметката, възможно е при проверка от НАП да се анализират надвнесените суми и  да се разровят и те, възможно е след време някой да им докаже, че тези пари са на неговата фирма...., възможно е да изтече давностния срок  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група