Прекратяване на трудов договор с изпитателен срок

14.10.2014, 14:34 14224 8

14.10.2014, 14:34
Прекратяване на трудов договор с изпитателен срок

Отговаря Нина МАНОЛОВА - адвокат



   Започнах работа на 15 март 2014 г. в Център за спешна медицинска помощ като шофьор на санитарна линейка. Трудовият ми договор беше сключен на основание чл. 70, ал. 1 КТ на свободна щатна бройка със срок за изпитване 3 месеца. През времетраенето на договора съвестно изпълнявах трудовите си задължения, нямах конфликти с колеги или пациенти. На 14 юни 2014 г. ме уведомиха по телефона, че договорът ми няма да бъде продължен. Заповедта за прекратяване на трудовия ми договор е на основание чл. 325, т. 3 КТ поради изтичане на уговорения срок. Законосъобразно ли е прекратен трудовият ми договор и какви са моите права в този случай?

   На първо място при отговора на поставения въпрос трябва да се има предвид, че чл. 70 от Кодекса на труда (КТ) не представлява самостоятелно правно основание за сключване на трудов договор. Когато някоя от страните желае да сключи договор с клауза за изпитване, ще трябва договорът да се сключи на основание чл. 67, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 70, ал. 1 КТ, като се посочва срокът за изпитване, който не може да бъде по-дълъг от 6 месеца. В случай че някоя от страните по трудовото правоотношение желае да сключи срочен трудов договор със срок за изпитване, то тогава правното основание ще бъде чл. 67, ал. 1, т. 2 КТ във връзка с чл. 70, ал. 1 КТ. В трудовия договор със срок за изпитване се посочва в чия полза е уговорено изпитването. Ако това не е посочено, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни. Когато в сключения трудов договор не е включена изрична клауза за срок, то законът установява презумпцията, че договорът е за неопределено време (чл. 67, ал. 2 КТ). Такъв е трудовият договор в поставения въпрос, в който изрично е определен само срок за изпитване.

   Кодексът на труда не предвижда специална форма, в която следва да бъде направено изявлението на страните за прекратяване на трудовия договор. Но след като трудовият договор със срок на изпитване е сключен в писмена форма, то и волеизявлението за неговото прекратяване трябва да бъде направено в писмена форма. Поради това уведомяването по телефона на 14 юни за това, че договорът няма да бъде продължен, е без правна стойност.
След като в случая трудовият договор със срок за изпитване предшества сключването на окончателен трудов договор за неопределено време, няма основание той да бъде прекратяван на основание чл. 325, т. 3 КТ. Тази разпоредба установява специално основание за прекратяване на само на сключен трудов договор с определен срок, който съгласно чл. 68, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда не може да бъде по-дълъг от три години, доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго. А както посочихме по-горе, в съдържанието на разглеждания трудов договор е определен само срокът за изпитване и в него липсва срок, определящ времетраенето му. Поради това издадената заповед за прекратявене е незаконосъобразна и може да бъде оспорена пред работодателя или пред съда (чл. 344, ал. 1 КТ).

   Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяване на иск от работника или служителя пред съда. По този начин би си спестил неоправдани разходи и загуби на реме, съпътстващи разрешаването на трудовия спор от съда.
#1 | 23.06.2015, 16:13
Публикации: 6 / 0
Моля ви да ми отговорите, как да освободя лице назначено по чл.68 ал.1 т.1 от КТ с шест месеца изпитателен срок до 04.11.2015г. Мога ли преди 04.11.2015 г. да го освободя.Предварително ви благодаря за отговора.
#2 | 23.06.2015, 17:08
Публикации: 6679 / 661
При сключване на договора има ли текст по чл.68, ал.1, т.1 във връзка с чл.70, ал.1 от КТ?
В чия полза е уговорен изпитателния срок?
#3 | 23.06.2015, 17:09
Публикации: 3326 / 256
Не е упоменат чл.70, но е уговорен изпитателен срок в полза на двете страни.
#4 | 23.06.2015, 17:15
Публикации: 6 / 0
 не е упоменато във връзка с чл.70 - написала съм - чл.68 ал.1 т.1 -  шест месеца изпитателен срок до 04.11.2015 г.
#5 | 23.06.2015, 17:18
Публикации: 6679 / 661
Не е упоменат чл.70, но е уговорен изпитателен срок в полза на двете страни.

Стара тема?
Друга тема?
#6 | 23.06.2015, 17:19
Публикации: 6679 / 661
 не е упоменато във връзка с чл.70 - написала съм - чл.68 ал.1 т.1 -  шест месеца изпитателен срок до 04.11.2015 г.

Това вече е коментирано според мен.
#7 | 24.06.2015, 09:34
Публикации: 3326 / 256
Стара тема?
Друга тема?

Отговорих вместо питащата, понеже и отговориха по-горе и ти се включи и затова :)
#8 | 08.07.2015, 14:10
Публикации: 1 / 0
Здравейте. Поставена съм в една много неприятна ситуация(поне за мен е такава). Назначена съм на работа със срочен трудов договор, който изтича на 31.08.2015г., но забременях януари месец и 45 дневния болничен преди раждане, в който трябва да изляза се пада на 20,08,2015г. в тази ситуация моят работодател може ли след изтичане на договора ми, на о1.о9.2015 да ме преназначи на същата позиция в службата, или няма това право поради 45 дневния болничен , в който ще съм излязла. Ако не преподпиша договора какво трябва да направя? Има ли право да ме освободи по-рано от заеманата от мен позиция, а след това отново да ме преназначи на същата преди времето за болничния и ако има това рпаво на какво основание тр. да ме прекрати, а след това да ме назначи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група