Осигуровки върху определен при ревизия от органите на НАП облагаем доход от друг

11.01.2015, 12:50 6454 7

11.01.2015, 12:50
Публикации: 4 / 0
При ревизия на едноличен търговец (ЕТ), регист. зем.производител относно:

годишен и преотстъпен данък по чл.48,ал.6 от ЗДДФЛ органите на НАП в рев.доклад определят основата за облагане с данъци по реда на чл.122 ал.1 т.7

Установяват , че декларираните приходи не съответстват на имущ.състояние на физ.лице.

Определят тези недекларирани приходи , като облагаем доход с недоказан произход , т.е от други източници .

Установят дължимият данък за довнасяне по чл.48,ал.1 от ЗДДФЛ по следния начин :

-от определеният от тях облагаем доход от други източници приспадат осигурителни вноски в размер на 25,8 % ( за фонд "Пенсии" 12,8 %, за фонд "ДЗПО " -5% и за фонд ЗО 8% ) и така изчисляват годишната данъчна основа за доходи от други източници.

Съгл.чл.36 от ЗДДФЛ " годишната дан.основа за доходи от други източници , се определя , като от облагаемия доход по чл.35 , придобит през дан.година се намалява с вноските , които лицето е длъжно да прави за дан.година за своя сметка по чл.40, ал.5 от ЗЗО. "

Считам , че неправилно са приспаднали всички осигуровки -за ДОО , ДЗПО и ЗОВ .
Физ.лице е самоосиг.се лице , внася осиг-ки през ЕТ   и за този установен доход от други източници
би следвало , попълвайки Приложение 6  за доходи от други източници за този доход
то да дължи само данък 10%



Въпросът е : Как се определя годишната дан.основа за доходи от други източници по чл.35 от ЗДДФЛ на физ.лице в този конкретен случай , ако лицето е получило доходи и от стоп.дейност като ЕТ ,посочени в Приложение 2 на ГДДчл.50 от ЗДДФЛ ?.


Моля , за вашия компетентен отговор .
#1 | 11.01.2015, 13:39
Публикации: 11932 / 2174
"Определят тези недекларирани приходи , като облагаем доход с недоказан произход , т.е от други източници ."

sneja7629 ,
напълно споделям позицията, която имате по въпроса. Именно така определят по принцип тези приходи - като приходи от други източници, даже съветват ревизираното лице да си попълни Приложение 7 / за приходи от други дейности, да не греша номера на приложението /.Обаче и най-незнаещият ще разбере, че по това Приложение осигуровки няма, ако не смятаме тези по чл.40 от ЗЗО на безработните лица.В направените констатации, че това са приходи от други източници няма и грам доказателство, че това са приходи от трудова дейност, което би довело и до задължението да се облагат с осигурителни вноски.Или тези приходи са от други източници и няма върху тях осигуровки, а само ДДФЛ / каквото мнение изказвате и Вие / или са от трудова дейност, което трябва да се докаже и тогава да се дължат осигурителни вноски.Освен да изкажа предположение, че отговор би могъл да даде единствено съдът в случая , защото при такава констатация едното от двете не е вярно - или приходите не са "други" или осигуровки не се дължат.
#2 | 11.01.2015, 14:06
Публикации: 4 / 0
  Благодаря за отговора.
 Да разбирам ,ли че такава е практиката на НАП   , а не е грешка само при нашата ревизия ?
 Означава ли , че аз не мога да ги оборя със закона за неправилно изчисляване на  дан.основа
 през тези 14 дни  на Възражение на рев.акт и ,че трябва да доказвам това при обжалване в Съда?
#3 | 11.01.2015, 14:10
Публикации: 11932 / 2174
  Да разбирам ,ли че такава е практиката на НАП   , а не е грешка само при нашата ревизия ?
 

Не знам дали е практика, но и аз имам такъв случай и не знам ФЛ какво ще реши - да плати осигуровките или да се съди .Казват му, че трябва да попълни Приложението за доходи от други източници и му начисляват осигуровки......
#4 | 11.01.2015, 14:13
Публикации: 4 / 0
      Много благодаря
#5 | 11.01.2015, 15:01
Публикации: 2966 / 392
Делфинче, той и да ги плати, как ще подходи НОИ към заверката на ОК, като види това попълнено приложение в ГДД?!
#6 | 11.01.2015, 15:59
Публикации: 60 / 7
НАП и НОИ не са много в синхрон... НОИ иска-НАП изпълнява указания на НОИ... няма да заверят осигур. книжка бе з да са внесени осиг. вноски,подадена  вярна справка за размера на осиг. доход... луда работа-корекции,молби, Д6,че и лихви...мина ми през главата с една фирма от друга счети...добре че със служителката от НАП се познавахме, че нямахме официалности...според мен директно в НАП и мисля че ще се свърши работата... Успех- за 100 хиляди ракарванки се пригответе...колкото по-скоро,толкова по-добре...
#7 | 11.01.2015, 16:17
Публикации: 11932 / 2174
Делфинче, той и да ги плати, как ще подходи НОИ към заверката на ОК, като види това попълнено приложение в ГДД?!

Противоречието е тотално.....Тука на този етап НОИ няма намеса - актът се прави от НАП и осигуровките се изискват от НАП . За мене правото си е на физическото лице , което следва да плати само ДДФЛ, но не и осигуровки при така направена констатация, че доходите са от "други източници" .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група