ЗКПО: Данъчен финансов резултат и приключване 2014 - въпроси

23.03.2015, 12:22 40916 82
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#60 | 23.03.2015, 12:22
Публикации: 2499 / 283
Разбирате, че ГДД се изготвя на база ОПР, нали така?

Фирмата  излиза на загуба,а  има банков кредит и всяка година се променя лихвата
.Собственика  е  ЕООД  и през годините е правил парични вноски при създаването 1990 на фирмата и при недостик на средства.
Заради банксата и престиж на фирмата собственика решава да увеличи печалбата с 8000 лв
 107/705 други приходи 8000лв
107/123
В отчета за приходите в други приходи.
В ГДД  да намаля общите приходи и посоча нетни от продажба само. част V 1.1-e това не ми се иска да го показвам в ГДД заради банката,става ли  и какви са последиците.
#61 | 23.03.2015, 12:51
Публикации: 42 / 0
Разбирате, че ГДД се изготвя на база ОПР, нали така?

Да ГДД се изготвя на база ОПР
И в ОПР  ,като други приходи ще се отразят 8000лв .И в част 1.1 ще бъдат извадени от общите приходи.
#62 | 23.03.2015, 15:16
Публикации: 11 / 0
Здравейте! Имам следния случай - дружество "А" е съучредител с още няколко ФЛ и ЮЛ на Сдружение с нестопанска цел, което е създадено с цел ежегодно  организиранe на  фестивал. Дружеството"А" плаща членския си внос и освен това , съгласно договор, превежда пари , за организиране на фестивала. Та въпроса ми е : това може ли да се счита за разход на дружество А, или е дарение? Благодаря Ви!
#63 | 26.03.2015, 10:12
Публикации: 22 / 0
Здравейте, колеги!
През годината е отписан ДМА от САП и ДАП, като е прехвърлен в материали, тъй като вече не се използва. Не е отчетен счетоводен разход за балансовата стойност - на практика с нея е заведен като материал. Следва ли счетоводната балансова стойност да се отразява като увеличение в ГДД и съответно данъчната стойност в намаление? Моля помагайте!
#64 | 26.03.2015, 10:18
Публикации: 7112 / 1056
В ЗКПО има текст точно за такова отписване на ДМА. Вижте го!
Доколкото помня, не се прави корекция.
#65 | 26.03.2015, 10:24
Публикации: 6317 / 1026
Чл. 66. (1) Когато активът се отписва от счетоводния амортизационен план, при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със счетоводната балансова стойност на актива.
(2) Когато активът се отписва от данъчния амортизационен план, при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се намалява с данъчната стойност на актива.
(3) Алинеи 1 и 2 не се прилагат:
1. в случаите на непризнати разходи от липси на активи и свързани с тях вземания, когато данъчната стойност превишава счетоводната балансова стойност на актива;
2. при отписване на актив за сметка на собствения капитал, когато данъчната стойност превишава счетоводната балансова стойност на актива;
3. при отписване на актив по реда на чл. 60, ал. 6, когато данъчната стойност превишава счетоводната балансова стойност на актива;
4. при преобразуване на дружества и при преустройство на кооперации по глава деветнадесета, раздели II и III.
#66 | 26.03.2015, 10:47
Публикации: 22 / 0
Чл. 66. (1) Когато активът се отписва от счетоводния амортизационен план, при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със счетоводната балансова стойност на актива.
(2) Когато активът се отписва от данъчния амортизационен план, при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се намалява с данъчната стойност на актива.
(3) Алинеи 1 и 2 не се прилагат:
1. в случаите на непризнати разходи от липси на активи и свързани с тях вземания, когато данъчната стойност превишава счетоводната балансова стойност на актива;
2. при отписване на актив за сметка на собствения капитал, когато данъчната стойност превишава счетоводната балансова стойност на актива;
3. при отписване на актив по реда на чл. 60, ал. 6, когато данъчната стойност превишава счетоводната балансова стойност на актива;
4. при преобразуване на дружества и при преустройство на кооперации по глава деветнадесета, раздели II и III.

Този текст съм го чела много пъти, но не мога да го разтълкувам. Затова помолих за помощ. Не е отчетен счетоводен разход, но актива реално е отписан. Как следва де се постъпи?
#67 | 26.03.2015, 11:15
Публикации: 9543 / 1623
Според мене не попадате в изключенията, посочени в алинея 3 и следва да приложите ал.1 и 2, а именно да увеличите финансовия резултат със счетоводната балансова стойност и да намалите същия с данъчната балансова стойност. Ако двете са еднакви нямате промяна на финансовия резултат, а при различни стойности ще се коригира в съответната посока на намаление или увеличение. По този начин се отчита и разликата в амортизационните начисления, ако те са били различни за данъчни и счетоводни цели и биха се проявили в бъдещ период, ако активът се използваше до пълното му изхабяване.
#68 | 27.03.2015, 10:53
Публикации: 22 / 0
Според мене не попадате в изключенията, посочени в алинея 3 и следва да приложите ал.1 и 2, а именно да увеличите финансовия резултат със счетоводната балансова стойност и да намалите същия с данъчната балансова стойност. Ако двете са еднакви нямате промяна на финансовия резултат, а при различни стойности ще се коригира в съответната посока на намаление или увеличение. По този начин се отчита и разликата в амортизационните начисления, ако те са били различни за данъчни и счетоводни цели и биха се проявили в бъдещ период, ако активът се използваше до пълното му изхабяване.

Благодаря за отговора!
#69 | 30.03.2015, 15:32
Публикации: 22 / 0
Здравейте, колеги! Отново имам нужда от помощ. Един бърз вапрос - неизплатените суми на ЧСИ към 31.12.2014 по повод на наложен запор на заплата, следва ли да се дадат в увеличение на ГДД? Мисля, че това не е доход на ЧСИ, но все пак...

Благодаря предварително!
#70 | 30.03.2015, 15:38
Публикации: 787 / 162
Ако сте ги осчетоводили като разход, но не платени - в увеличение..
#71 | 30.03.2015, 16:46
Публикации: 22 / 0
Ако сте ги осчетоводили като разход, но не платени - в увеличение..

Като разход се осчетоводява заплатата, а запорът е удръжка от заплатата.... Не би следвало да се дават в увеличение, нали?
#72 | 30.03.2015, 18:30
Публикации: 1873 / 376
Сама си отговорихте, след като Пасат ви подсказа  :good:
#73 | 31.03.2015, 09:36
Публикации: 93 / 2
Здравейте,

Подадох ГОД и ГДД, но установих, че съм пропуснала да посоча сумата за осигуровки по граждански договори в справката за труд на НСИ. Сумата е много малка, 35 лв. Трябва ли да сторнирам ГОД, за да нанеса корекцията и после да пускам наново ГДД с новия входящ номер на ГОД?
#74 | 31.03.2015, 10:19
Публикации: 2041 / 250
Здравейте,

Подадох ГОД и ГДД, но установих, че съм пропуснала да посоча сумата за осигуровки по граждански договори в справката за труд на НСИ. Сумата е много малка, 35 лв. Трябва ли да сторнирам ГОД, за да нанеса корекцията и после да пускам наново ГДД с новия входящ номер на ГОД?

За корекцията и сторнирането Вие решете как да процедирате , а за ГДД няма нужда да пускате нова , тъй като входящия номер на сторнирания отчет е същия като на първоначално подадения , който сте и вписали в ГДД.
#75 | 31.03.2015, 11:44
Публикации: 93 / 2
Авансовият данък на доходите от наем (наемодател ФЛ, наемател ЮЛ) данъчно признат разход ли е? Не го откривам коментиран в ЗКПО, но пък много прилича по третиране на данъка при източника (чл. 26, т. 8 ЗКПО).
#76 | 31.03.2015, 12:02
Публикации: 2499 / 283
Цялата сума по наемът е данъчно признат разход, ако е платен (в данъчната година).
Нали отнасяте по 602 наема, как си извършвате осчетоводяването
#77 | 31.03.2015, 12:21
Публикации: 93 / 2
Грешно съм си правила осчетоводяванията  :blush:
Поправям ги на:
602/401 - с цялата сума на наема
401/459 - сумата на данъка по ЗДДФЛ
401/503 - плащане на наема
459/503 - плащане на данъка

Благодаря!
#78 | 31.03.2015, 12:35
Публикации: 2499 / 283
:)
#79 | 31.03.2015, 13:23
Публикации: 93 / 2
Във връзка с част VI - свързани лица, счетоводните приходи, признати в резултат на отписване на ДПВ се декларират, нали така?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове