Трудов договор по чл.114 от КТ и сумирано отчитане

02.04.2015, 14:38 25062 30
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 02.04.2015, 14:38
Публикации: 3354 / 252
125 лева. Вижте да не бъркате нещо друго в Д1
#21 | 25.04.2015, 19:59
Публикации: 32 / 1
Объркал съм часовете, но се оправих бързо  :good:
#22 | 06.02.2017, 15:56
Публикации: 12 / 0
"Чл. 114. Трудов договор може да се сключва и за работа през определени дни от месеца, като това време се признава за трудов стаж."

В ностоящият текст на чл. 114 никъде не се споменават 40 часа. Трябва да се има предвид и:

Чл. 115. С трудовите договори по този раздел освен условията по чл. 66, ал. 1 се уговарят продължителността и разпределението на работното време, а може да се уговаря и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение.
Здравейте, аз също се вълнувам от тази тема и да разбирам ли, че чл. 115 от КТ ни дава вратичка да впишем напр., че лицето ще работи 10 часа на ден /в моят случай само събота и неделя, като основен тр. договор/ и, че не е задължително да се изготвят графици за СИРВ?
#23 | 14.07.2017, 12:08
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Работник е назначен по чл.114 от КТ, на 8 часа, 8 дни в месеца, през нощта от 22:00 часа до 06:00 часа. Освен заплащане за нощен труд, трябва ли отработените часове нощен труд да се преобразуват в дневни и да се начисли възнаграждение за извънреден труд ?
Предварително благодаря!
#24 | 15.11.2017, 14:48
Когато трудовият договор е сключен за работа само през нощта чл. 9 (за увеличеното заплащане на нощния труд чрез съответния коефициент) от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата не се прилага, тъй като той регламентира различни други хипотези.
#25 | 01.02.2018, 19:57
Публикации: 254 / 17
Здравейте,
Работник е назначен по чл.114 от КТ, на 8 часа, 8 дни в месеца, през нощта от 22:00 часа до 06:00 часа. Освен заплащане за нощен труд, трябва ли отработените часове нощен труд да се преобразуват в дневни и да се начисли възнаграждение за извънреден труд ?
Предварително благодаря!

Трябва задължително да имате сумирано изчисляване на работното време, защото иначе нарушавате КТ. Не може да работи 8 ч., след като нощната смяна е 7 ч. и имате право да работи само 7ч.
Трябва да въведете СИРВ и не може да работи 8 дни, а ще трябва да са 7. Защото иначе ще съставите незаконен график. След като трябва да отработи по закон 8*7= 56 часа, нямате право да са 8*8=64ч. Не е законно.
Отделно трябва с ДС да въведете графика, а не със зато
#26 | 01.02.2018, 19:59
Публикации: 254 / 17
Съдържание
Чл. 115. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) С трудовите договори по този раздел освен условията по чл. 66, ал. 1 се уговарят продължителността и разпределението на работното време, а може да се уговаря и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение.

Основанието да е с ДС, а не със заповед е чл.115 от Кодекса на труда
#27 | 28.06.2018, 18:37
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Искам да попитам за работник, който работи на смени (смени3*8часа и 48ч почивка между смените). Може ли да започне работа при втори работодател и при какви условия?
#28 | 28.06.2018, 18:54
Публикации: 3106 / 422
Може и да може, стига да натъкмите междудневните и междуседмични почивки. Направете една таблица на ексела и проиграйте ситуацията. Сложното при втория работодател е, че трябва "продължителността и разпределението на работното време" да е уговорено с ТД.
#29 | 29.06.2018, 09:26
Публикации: 1192 / 226
Действително, при непълно работно време чл. 115 от КТ вменява задължение за уговаряне продължителност и разпределение на работното време. Но е възможно да посочите в тази точка "Съгласно месечна заповед и график". И респективно си изготвяте заповед за месеца(кореспондираща с графика), "На основание чл. 114 и във връзка с чл. 115 и чл. 151 - 153 от КТ определям работно време  на Еди Кой Си  за месец ЮНИ.2018г. със следната дневна продължителност и разпределение:
Втора седмица от месеца
04.06.2018г. - 08.00 - 11.00 часа
06.06.2018г. - 13.00 - 17.00 часа
08.06.2018г. - 09.00 - 12.00 часа
Трета седмица от месеца
12.06.2018г. - 08.00 - 11.00 часа
14.06.2018г. - 13.00 - 17.00 часа

и т.н..."

По този начин може да си позволите да варирате с работното време през отделните периоди, според конкретната необходимост за съответния.
Както првилно вметна колегата Бобо, трябва да се вземе предвид и междудневната и междуседмична почивка във връзка с работата при основен работодател, за да не се окаже, че не сме ги спазили, което в конкретния случай е напълно възможно. Но за щастие, моите наблюдения сочат, че проверяващите рядко задълбават толкова, че да правят подобни връзки...
И разбира се, трябва да съобразите колко часа дали е необходимо лицето да попълни декларация, че е съгласно да работи повече от установените часове...
#30 | 29.06.2018, 10:24
Публикации: 7 / 0
Благодаря ви много за отговора!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове