Счетоводство на автосервиз

10.03.2015, 14:47 18693 23

10.03.2015, 14:47
Публикации: 92 / 2
Колеги, нямам опит със счетоводство на автосервиз и  бих искала да ви попитам, за да взема решение дали да се захващам.
Автосервиз, регистрирани по ЗДДС.
Някакви спесифики за бранша?
Разбрах  че имат наредба, по която изписват материалите, вложени в ремонта, но не зная повече, така че ако някой работи със сервиз, моля за насоки.
#1 | 12.03.2015, 09:20
Публикации: 92 / 2
Никой ли не работи с автосервизи?
#2 | 12.03.2015, 18:22
Публикации: 332 / 38
Няма нищо особено от какво се притесняваш с този автосервиз?
Приходи от продажба на услуги и евентуално изписване на вложени материали.  :smile1:
#3 | 12.03.2015, 19:13
Публикации: 67 / 9
ако приемеш съвет от мен:
не знам колко е голям сервизът и как се осъществява документооборотът. ако е малък сервизът, обикновено никой не си прави труда да води склад за закупените части и после да ги изписва при влагането.
 обикновено всяка поръчка за ремонт се завежда под отделен номер. съветвам те, когато ти представят фактурите за закупени части, да искаш на всеки такъв документ да е посочено за коя поръчка е предназначен разходът. и съответно, когато се издаде поправения автомобил, тогава да се признае и разхода. иначе може да се окаже(особено проблем ще се оформи  в края на годината), че  са признати разходи, чиито приходи са в следващата година.
#4 | 13.03.2015, 09:46
Публикации: 92 / 2
Благодаря на включилите се.
Това което ме притеснява, е че би трябвало да има норматив, колко боя се изразходва за боядисване на елемент или на цял автомобил. ....
И изписването на материалите. Като материали ли трябва да се заведат или като стоки. Или като и двете в зависимост от вида им.
като цяло опитвам се да опозная сферата, за да мога да съм подготвена за срещата, да знам какво да гледам като счетоводство до момента и да знам какво да изисквам, в случай че аз поема клиента занапред.
#5 | 13.03.2015, 10:34
Публикации: 1703 / 207
Като материали. Все пак е автосервиз, а не магазин за авточасти, нали?
#6 | 13.03.2015, 11:42
Публикации: 11932 / 2174
........би трябвало да има норматив, колко боя се изразходва за боядисване на елемент или на цял автомобил. ....

Как може да има норматив за такова нещо ? Една кола ще изисква по-малко, друга повече.......боите и те различни...изискванията на клиента и те........
#7 | 13.03.2015, 14:06
Публикации: 1703 / 207
Полина Зотева Ви отговори: по поръчки! Няма норматив!
Това е не ресторант с заложен рецептурник за определени порции.
#8 | 13.03.2015, 14:21
Публикации: 67 / 9
Това което ме притеснява, е че би трябвало да има норматив, колко боя се изразходва за боядисване на елемент или на цял автомобил. ....
за разходите, които не са свързани с конкретна поръчка(каквито са частите), като например бои, шкурки, кит и прочие, би могло да се прави инвентаризация в края на периода, като наличностите се остойностяват(например по последни покупни цени) и остават като салдо в някоя материална сметка. разликата между закупено и налично се отнася за разход.
#9 | 14.03.2015, 17:26
Публикации: 332 / 38
Всичко зависи от организацията на дейността и от изискванията на ръководството. Може да не водите материалите по конкретни поръчки, а да ги изписвате с инвентаризация например.
#10 | 14.03.2015, 17:48
Публикации: 92 / 2
Искате да кажете, всяко 30-о число на месеца, инветаризация, протокол, изписваш и не се занимаваш завеждане, следене  и други досадни изискващи софтуер нещица :)
Тази идея ми хареса :) Понякога в опита си да съм прекалено стриктна сама си правя живота тежък.
#11 | 14.03.2015, 18:48
Публикации: 11932 / 2174
Е, това с инвентаризацията направо и "промени" ролята ! Инвентаризацията  всъщност има задачата да установи има ли липси и излишъци в действителност, а не да даде информация какво е употребено или вложено.
#12 | 14.03.2015, 19:19
Публикации: 16 / 2
За нормативите грижа има управителят на автосервиза. За тебе това са отделни поръчки. Към всяка фактура би трябвало да има нещо като калкулация, в която се описват вложените материали и човекочасове труд. Оттам, стига да ти се занимава да водиш склада стриктно, ще знаеш какво е вложено, а няма да ти се налага да гадаеш и за правиш свободни съчинения.
"Нашият" автосервиз работеше основно със застрахователни компании и управителят (на сервиза, не на фирмата) правеше тази калкулация. За другите клиенти попълваше същата калкулация. Серзизът не беше голям - 3-4 души, вкл. управителя, който работеше заедно с другите автотехници, тенекеджии и бояджии.
Предполагам че "твоят" серзиз няма да е по-малък и няма начин да не водят подобна документация, освен ако не им се ще да лъжат клиента и/или държавата.
#13 | 14.03.2015, 20:10
Публикации: 67 / 9
Искате да кажете, всяко 30-о число на месеца, инветаризация, протокол, изписваш и не се занимаваш завеждане, следене  и други досадни изискващи софтуер нещица :)
Тази идея ми хареса :) Понякога в опита си да съм прекалено стриктна сама си правя живота тежък.
никой не ти пречи да правиш такава инвентаризация на 30.12 на съответната година, а не всеки месец.
#14 | 14.03.2015, 20:17
Публикации: 67 / 9
Е, това с инвентаризацията направо и "промени" ролята ! Инвентаризацията  всъщност има задачата да установи има ли липси и излишъци в действителност, а не да даде информация какво е употребено или вложено.
съжалявам, ако предложението ми се разминава с разбиранията ти за инвентаризиране, но все пак се поинтересувай дали това е недопустимо от счетоводна(или данъчна) гледна точка.
възможно ли е да считаш, че няма проблем да изпишеш тези материали на разход едновременно с покупката им, а наличието им в края на отчетния период(което може и да не е малко като стойност) и отчитането на това наличие да ти се струва недопустимо?   :question:
#15 | 15.03.2015, 09:45
Публикации: 11932 / 2174
Закон за счетоводството
....................
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на този закон:
....................
10. "Инвентаризация" е процесът на подготовка и фактическа проверка чрез различни способи на натуралните и стойностните параметри на активите и пасивите на предприятието към точно определена дата, съпоставяне на получените резултати със счетоводните данни и установяване на евентуални разлики.
#16 | 15.03.2015, 19:01
Публикации: 332 / 38
Искате да кажете, всяко 30-о число на месеца, инветаризация, протокол, изписваш и не се занимаваш завеждане, следене  и други досадни изискващи софтуер нещица :)
Тази идея ми хареса :) Понякога в опита си да съм прекалено стриктна сама си правя живота тежък.
Ако ще изписвате вложените материали чрез инвентаризация е желателно това да се прави поне веднъж месечно. А за завеждането и следенето не сте прави трябва да си завеждате материалните запаси, а чрез инвентаризацията ще установявате вложените количества, т.е. налични в началото на периода+ постъпили през периода - намерени при инвентаризацията = вложени материали. За да остойностите количествата вложени материали трябва да приложите някой от методите за оценка на СМЗ при тяхното потребление /например средно претеглена стойност/  :smile1:
#17 | 15.03.2015, 19:04
Публикации: 332 / 38
Закон за счетоводството
....................
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на този закон:
....................
10. "Инвентаризация" е процесът на подготовка и фактическа проверка чрез различни способи на натуралните и стойностните параметри на активите и пасивите на предприятието към точно определена дата, съпоставяне на получените резултати със счетоводните данни и установяване на евентуални разлики.
Да никой не спори че инвентаризацията е това, но е общо прието в счетоводната практика в някои ситуации, когато няма друг по-подходящ начин реализираните или вложени количества СМЗ да се установяват чрез инвентаризация. Особено при търговията на дребно, когато в търговския обект няма складов софтуер.
#18 | 15.03.2015, 20:20
Публикации: 721 / 96
Хм, като чета тази тема се питам как ще установяваме липси, които не са данъчно-признат разход след като разликата между заприходените и налични материали ще е равна на вложените ? И това било / се оказва / и практика .
#19 | 16.03.2015, 11:06
Публикации: 67 / 9
Хм, като чета тази тема се питам как ще установяваме липси, които не са данъчно-признат разход след като разликата между заприходените и налични материали ще е равна на вложените ? И това било / се оказва / и практика .
кое бе, колибри, няма да е данъчно признат разход? колко шкурка няма да е данъчно призната като разход, или колко кит, или колко разредител или колко боя? като им определиш "данъчно признат" нормативен разход, обади се на питащия/та и ще му/й помогнеш ефективно.
дребномислието води до извращения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група