Корпоративен данък - 606/452

19.03.2015, 17:36 22725 10

19.03.2015, 17:36
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Днеска явно не ми е ден. До преди малко се чудих - "Защо в ОПР има едни суми като приходи и разходи, а в оборотната други."
Накрая ми светна, че това е Данък печалба, който не минава през сметките за разходи.
Изтрих си аз от 03.2014 начисления данък и го върнах в 2013-та година (бях го начислил в 2014, понеже не приключвах аз фирмата миналата година и така или иначе, нямах достъп до 2013, само начални салда).
Връщам се в 2013, където също си спомням, че имаше такова разминаване и какво да видя:
31.01.2013 - 606/452

Общо взето преди мен явно данъкът печалба се отчитал така:
606/452 - начало на година
452/503 - плащане на данъка

От прочетеното по интернет разбирам, че вярно е да се запише:
123/452 - начислен данък (31.12.xxxx)
452/503  - изплатен данък - следващата година

Това, което не разбирам е как да оправя цялата каша, че да ми са еднакви стойностите в ОПР и в Оборотната?
Също се чудя, това 606/452 дали по - някакъв начин не е променило финансовия резултат на фирмата, понеже явно Делта ПРО не включва данъка печалба в ОПР, ако минава като 123/452.

Дано ме разбрахте и чуденията ми също.
#1 | 19.03.2015, 17:43
Публикации: 298 / 14
Да се допълня, при попълване на Декларация чл.92 се изисква Общо разходи (посочват се разходите по ОПР) - това значи - общо разходи (без данък печалба) или общо разходите с данък печалба?
#2 | 19.03.2015, 17:51
Публикации: 332 / 38
Данък печалба се осчетоводява
123/452
В ГДД се посочва Общо разходи без данъка.
Ако в ОПР не ви се попълва сумата на данъка в Разходи за данъци от печалбата значи има някакъв проблем в настройките на софтуера с който работите  :smile1:
#3 | 19.03.2015, 18:01
Публикации: 298 / 14
Данък печалба се осчетоводява
123/452
В ГДД се посочва Общо разходи без данъка.
Ако в ОПР не ви се попълва сумата на данъка в Разходи за данъци от печалбата значи има някакъв проблем в настройките на софтуера с който работите  :smile1:
Благодаря.
Проблемът е, че са осчетоводявали с 606 данъка печалба.
Той влиза като нормален разходи в ОПР, а не в неговата си графа.
Отделно обърква май целия резултат, понежа както каза "В ГДД се посочва Общо разходи без данъка", да ама като е 606, той си влиза като данък.
Сега трябва аз да му мисля как да оправям.
#4 | 19.03.2015, 18:10
Публикации: 298 / 14
да ама като е 606, той си влиза като данък. - Имам в предвид,  че взила като разходи навсякъде,
#5 | 19.03.2015, 19:28
Публикации: 6403 / 1130
Когато данъкът върху печалбата е отразен през 606-та с/ка е логично да отиде там където му е мястото - в разходите преди данъчно облагане. Хората, които правят счетоводни програми четат стандарти.

В СС-1 се казва:
Специални изисквания към съдържанието на отделни статии в отчета за приходите и разходите

               21.1. Печалбата или загубата от обичайна дейност е печалбата или загубата преди извънредните приходи/разходи и данъците за сметка на печалбата.

               21.2. Счетоводната печалба или загуба се определя като разлика между общите приходи и общите разходи преди приспадане на данъците за сметка на печалбата.

               21.3. При изчисляване на изменението (увеличението или намалението) на запасите от продукция и незавършено производство не се вземат под внимание:

                    а) балансовата стойност на бракуваната и липсващата продукция и незавършеното производство, отчетена за сметка на предприятието;

                    б) балансовата стойност на установената в излишък продукция и незавършено производство;

                    в) намаляването и последващото увеличаване на стойността на продукцията и незавършеното производство в резултат на последващи оценки.

             ........................ ........................ .................

               21.7. В статия "Разходи за данъци от печалбата" се посочват разходите за данъци от печалбата, определени по реда на НСС 12 - Данъци от печалбата.

               21.8. В статия "Други данъци, алтернативни на корпоративния данък" се посочват алтернативните данъци по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане и окончателния годишен (патентен) данък. Данъците върху доходите на едноличните търговци, неподлежащи на облагане с окончателен годишен (патентен) данък, се посочват в статия "Разходи за данъци от печалбата".
 

В СС-12 е записано: " 3.3. Текущият данък от печалбата се представя в отчета за приходите и разходите като разход за данъци от печалбата за периода, с който се намалява счетоводната печалба или се увеличава счетоводната загуба." Ако се чудите защо има и текст "или се увеличава счетоводната загуба", то е защото може да има счетоводна загуба, но в резултат на преобразуването да се получи данъчна печалба.

Прикачвам Ви и едно резюме за отчитане на финансовите резултати с пожелания за успех :good:
#6 | 19.03.2015, 19:50
Публикации: 332 / 38
да ама като е 606, той си влиза като данък. - Имам в предвид,  че взила като разходи навсякъде,
ОК влиза като разходи навсякъде, но в данъчните декларации какво е попълвано? В общо разходи в ГДД включен ли е този разход за данък? Ако е включен няма как в данъчната декларация да се получи данък равен на начисления счетоводно. Все пак данъчната декларация е точно за това да се определи размера да дължимия данък след съответните преобразувания по ЗКПО. Аз лично осчетоводявам 123/452 след попълване на данъчната декларация  :smile1: 
Проверете си данъчните декларации и какви счетоводни приходи и разходи са посочени в тях, ако данъка не е включен в разходите корекцията ще ви е по-лесна  :good:
#7 | 19.03.2015, 21:27
Публикации: 298 / 14
ОК влиза като разходи навсякъде, но в данъчните декларации какво е попълвано? В общо разходи в ГДД включен ли е този разход за данък? Ако е включен няма как в данъчната декларация да се получи данък равен на начисления счетоводно. Все пак данъчната декларация е точно за това да се определи размера да дължимия данък след съответните преобразувания по ЗКПО. Аз лично осчетоводявам 123/452 след попълване на данъчната декларация  :smile1: 
Проверете си данъчните декларации и какви счетоводни приходи и разходи са посочени в тях, ако данъка не е включен в разходите корекцията ще ви е по-лесна  :good:
Точно това е проблемът. Какво е правено, имаме данък от 2012. Той вместо на 31.12.2012, се записва 02.2013 (примерн) като разход през 606.
За 2012 проблем няма, обаче какво става с общите разходи за 2013? Според мен те "изкуствено" се увеличават със сумата на данъка печалба.
Поне при мен като махнах 606/.. разликата между ОПР и обортна от 10 хиляди лева (данък от миналата година) се намали до 800 лева.
Предполагам 800 лева са от някакво неправилно осчетоводяване.
#8 | 19.03.2015, 21:45
Публикации: 298 / 14
ОК влиза като разходи навсякъде, но в данъчните декларации какво е попълвано? В общо разходи в ГДД включен ли е този разход за данък? Ако е включен няма как в данъчната декларация да се получи данък равен на начисления счетоводно. Все пак данъчната декларация е точно за това да се определи размера да дължимия данък след съответните преобразувания по ЗКПО. Аз лично осчетоводявам 123/452 след попълване на данъчната декларация  :smile1: 
Проверете си данъчните декларации и какви счетоводни приходи и разходи са посочени в тях, ако данъка не е включен в разходите корекцията ще ви е по-лесна  :good:
Не мога да разсъждавам много в момента но....
В ГДД за НАП трябва да се включат общите приходи и общите разходи без данъкът (все пак той се начислява именно чрез декларацията).
Тоест в декларацията на НАП се изчислява счетоводната печалба, и те формират данъкът на база на нея.
След като се запишат 123/452  в ОПР се появява сума в "Разходи за данъци от печалбата) и се променя резултатът в Печалба (счетоводна печалба - данък). Тоест "нетна печалба".
Нз това успях да измисля към момента.
#9 | 20.03.2015, 00:13
Публикации: 332 / 38
имаме данък от 2012. Той вместо на 31.12.2012, се записва 02.2013 (примерн) като разход през 606.
Значи за 2013 счетоводния финансов резултат не е коректен.............. и данъчния също  :smile1:
#10 | 20.03.2015, 09:25
Публикации: 298 / 14
Значи за 2013 счетоводния финансов резултат не е коректен.............. и данъчния също  :smile1:
Явно да, но това което повече ме притеснява е че до 31.03 има десет дни, в който аз трябва да приключа фирмата и да равня по някакъв начин ОПР и оборотна, за да не се пренасят грешките...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група