Деклариране на дарение от ЮЛНСЦ в обществена полза

21.04.2015, 08:03 7221 8

21.04.2015, 08:03
Публикации: 16 / 0
Здравейте!
ЮЛНСЦ регистрирано в обществена полза /става въпрос за пациентска организация/получава дарения по банкова сметка за закупуване на лекарства и консумативи на своите членове.
В много случаи  дори не се знае кой прави дарението, Просто хората превеждат малки суми и дори искат да останат анонимни.
Та ,въпросът ми е  как точно  да се подаде декларация за  получените  дарения ,като  се изисква договор за дарение при самото деклариране.
На този въпрос пред две години така и не успях да получа отговор от служителите в данъчната администрация. Тогава написах официално писмо,където поставих същия въпрос. Отговора,който дойде беше само цитати от закона и пак от там се разбира,че за да се декларират даренията трябва да се предостави договор. но такъв няма.
Моля за помощ тези,които имат такива случаи!
#1 | 21.04.2015, 09:53
Публикации: 128 / 26
Доколкото разбирам от питането Ви, Вие сте ЮЛНСЦ регистрирано в обществена полза, а като такива сте освободени от данък дарение. Вижте чл.48, ал.1, т.4 от ЗМДТ.
#2 | 21.04.2015, 17:54
Публикации: 16 / 0
Точно за  цитирания от Вас  член става въпрос.Наистина тези дружества са освободени от заплащане на данъци,но не са освободени от подаване на декларация.Въпросът е почти технически. За получените суми трябва да се подаде декларация в двумесечен срок,но когато се отиде на място , ти искат да предоставиш и договор за дарение,който нямаме.
Става наистина някакъв омагьосан кръг.
И си мисля,че няма как никой да не е подавал тази декларация при постъпили дарения без договор.Затова помолих за помощ. Нека някой който е подавал такава декларация за суми събирани по  банков път,чрез разните там бутончета и др и не е разполагал с договор сподели как е постъпил.
Благодаря предварително!
#3 | 21.04.2015, 18:51
Публикации: 11932 / 2174
ЗМДТ
..........
Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.)
(4) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Декларация по ал. 3 не се подава в случаите по чл. 44, ал. 5 и 6 и чл. 48, ал. 1, т. 5, 6, 8 и 9, както и за получени и предоставени дарения от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност.
#4 | 21.04.2015, 20:12
Публикации: 128 / 26
Delphine e както винаги подплатена с точния цитат!!!! :) :) :) Тъкмо щях да влизам в обяснителен режим, че до там не бях стигнала, тъй като нашето училищно настоятелство не беше регистрирано  за обществено полезна дейност /независимо, че е трябвало да се регистрират, но това беше заварено положение/ и съответно трябваше да подаваме както декларация, така и да се плаща данък дарение. Казуса беше подобен, дарения на дребни суми от много хора при благотворителен базар. В МДТ на Общината дигаха рамене и също не можаха да ми кажат. Накрая написахме един протокол за събраните дарения, подписахме се с още двама членове на УН и го подадох заедно с декларацията. Това е възможно решение, но хубавото е, че за вас е отпаднало това безумие, още повече, че не се дължи и данък.
#5 | 21.04.2015, 20:19
Публикации: 11932 / 2174
.....Тъкмо щях да влизам в обяснителен режим,

sabinaP , направо ме разсмя  истински ! :smile1:

Просто като прочетох отговора ти си помислих що за щуротия е да няма данък, а да искат декларация и погледнах ЗМДТ. Обаче се оказа, че били в крак ... вече.
Хубава вечер ! :smile1:
#6 | 21.04.2015, 20:34
Публикации: 128 / 26
sabinaP , направо ме разсмя  истински ! :smile1:

Просто като прочетох отговора ти си помислих що за щуротия е да няма данък, а да искат декларация и погледнах ЗМДТ. Обаче се оказа, че били в крак ... вече.
Хубава вечер ! :smile1:
:good:
Наистина е щуротия, аз също не предполагах, че е било така, но преди години как имаше деклариране на рентата, която хората получаваха, независимо, че беше необлагаем доход, така че не се учудвам...
А това, че в момента си отворила да прочетеш ЗМДТ, не променя факта, че си въоръжена с точния цитат от закона :).
Хубава вечер и от мен! :)
#7 | 22.04.2015, 18:58
Публикации: 16 / 0
Сърдечно благодаря!!!
#8 | 27.04.2015, 14:09
Публикации: 10 / 0
Здравейте, дружество с нестопанска цел /ловно сдружение/ не е регистрирано по ДДС. Кога трябва да се регистрира по ДДС. Когато в стопанската дейност като оборот премине 50 хиляди лева ? Така ли е или не.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група