Министерство на финансите публикува проект на нов Закон за счетоводството

25.06.2015, 12:02 56283 74

#40 | 25.06.2015, 12:02
Публикации: 68 / 58
" Забравете всякакви мераци за лицензиране с изпити. "
Ако това е насочено към мен:
1. Аз използвам доста премерен тон в общуването си и моля за същото от Ваша страна!
2. Никога не съм изразявал "мераци" за изпити. Използвах термина регулация. Регулация има при строителни инженери, архитекти, фармацевти, лекари, без да трябва да се явяват на допълнителни изпити.
3. Пиша анонимно защото такава е формата на комуникация във форума. Колегите с които се познавам лично знаят кой съм, за останалите не е необходимо - аз споделям само моето мнение, а не на асоциации, бизнес организации и т.н.
#41 | 25.06.2015, 14:03
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Вижте, репликата ми не е беше конкретно към Вас, а и тонът ми е чудесен. :) Но щом сте решил(а) да се обясните - добре, значи, радвам се, че Вие нямате мераци за лицензиране с изпити.

Не ми пречи, че сте с анонимен профил, дали сме възможност всеки да реши как да участва, както виждате. Но вероятно не сте ме разбрал(а). Просто написах, че специално за това, което повдигнахте за одита на микро АД-тата, то аз първа се изказах по темата и то неанонимно, след като анализирах текстовете на директивата.

Имам въпрос към Вас. Ще участвате ли със становище към МФ по проекта на ЗСч официално?
#42 | 25.06.2015, 14:31
Публикации: 68 / 58
Вероятно не, защото за да има смисъл от това зад становището трябва да застане професионална организация, а такава в България няма. Някои може да опонират, че имало  съюзи, институти и т.н. квази-организации с по 100-200 члена, но аз твърдя, че истинска професионална организация на счетоводителите няма. 
Разбира се нищо от това не променя факта, че проекта е бутафорен и имитация на дейност по транспониране на директивата, нещо като търговско споразумение: запазваме обема на одитираните предприятия, но и не завишаваме критериите за съставители, дори напротив - премахваме ги.
#43 | 25.06.2015, 14:55
Публикации: 72 / 3
Здравейте, колеги
проектозакона, като цяло изглежда по-отворен и приложим, но това , което мен ме притесни е стесняване на кръга относно :
НЕЗАВИСИМ ФИНАНСОВ ОДИТ
Чл. 38. (1) На задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните и консолидираните финансови отчети на:
1. малки предприятия, които към 31 декември на текущия отчетен период надвишават най - малко два от следните показатели:
a). балансова стойност на активите – 2 000 000 лв.;
б). нетни приходи от продажби – 4 000 000 лв.;
в). средна численост на персонала за отчетния период - 50 души.
2. средните и големите предприятия;
3. предприятията от обществен интерес;
4. средните и големите групи и групите, в които има поне едно предприятие от обществен интерес;
5. предприятия, за които това изискване е установено със закон.


струва ми се , че показателите за малки предприятия, които да се одитират са много занижени, тъй като съгласно същия законопроект :

(3) Малки предприятия са предприятия, които към 31 декември на текущия отчетен период не надвишават най - малко два от следните показатели:
1. балансова стойност на активите – 8 000 000 лв.;
2. нетни приходи от продажби – 16 000 000 лв.;
3. средна численост на персонала за отчетния период - 50 души.


лично аз го тълкувам, че разликата е направена умишлено, за да се окаже, че уж облекчени малките предприятия реално няма да са, защото ще подлежат на финансов одит, което води след себе си такси.... и съвсем целенасочено по-голяма часр от фирмите ще се ориентират към регистрирани одитори и това от своя страна ще доведе до нуждата обикновенния главен, оперативен и т.н счетоводител да е одитор!
#44 | 25.06.2015, 15:06
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Вероятно не, защото за да има смисъл от това зад становището трябва да застане професионална организация, а такава в България няма. Някои може да опонират, че имало  съюзи, институти и т.н. квази-организации с по 100-200 члена, но аз твърдя, че истинска професионална организация на счетоводителите няма. 

Ако не Ви харесват съществуващите счетоводни организации, то създайте Вие такава и участвайте в процесите. Защото принципът е, ако искаш нещо да промениш, то участваш. Всеки може да стои от страни, да критикува и да отрича направеното. Това е най-лесното.

От Министерство на финансите са дали възможност до 3-ти юли всеки да изпрати становището си по проекта на ЗСч.

Разбира се нищо от това не променя факта, че проекта е бутафорен и имитация на дейност по транспониране на директивата, нещо като търговско споразумение: запазваме обема на одитираните предприятия, но и не завишаваме критериите за съставители, дори напротив - премахваме ги.

Проектът не е бутафорен. Има неща, които трябва да се прецизират, изчистят и обяснят по-добре, разбира се, но в никакъв случай не е бутафорен.

Защото основната част по транспонирането на Директивата и облекчаването на отчетите трябва да е в счетоводните стандарти. ЗСч дава обща рамка, която като цяло е спазена, като изключим проблема с одита на микро АД-тата. При така предложените текстове не става точно ясно дали АД, което е микропредприятие, отново ще бъде задължено да възлага одит на финансовия си отчет на независим регистриран одитор.

Затова ще попитаме МФ. Защото в все пак в проекта не са пренесли чл. 38, ал. 1, т. 1 директно от сега действащия ЗСч и тълкуването идва заради текста на чл. 248, ал. 1 на ТЗ.

Под “предприятие”, съгласно Приложение I, Видове предприятия, посочени в член 1, параграф 1, буква “a” от директивата за България са посочени следните предприятия: “акционерно дружество, дружество с ограничена отговорност, командитно дружество с акции.” Тоест Директивата не прави разлика например в третирането на АД и ООД, по отношение на категория предприятие, както и по отношение на задължителния одит.

Трябва да знаем мнението на авторите на законопроекта дали подлежат на задължителен финансов одит отчетите на акционерни дружества, които са микропредприятия, включително и на такива без дейност.
#45 | 25.06.2015, 17:28
Публикации: 332 / 38
Никога не съм изразявал "мераци" за изпити. Използвах термина регулация. Регулация има при строителни инженери, архитекти, фармацевти, лекари, без да трябва да се явяват на допълнителни изпити.

Този законопроект е първата крачка към лицензирането с изпити.
Очаквано кръга на предприятията подлежащи на одит не се намали съществено.
В тази връзка мисля че е и премахването на изискванията към съставителите. Така ще се отвори максимално счетоводния пазар, качеството на отчетите ще се понижи и тогава мотивите за лицензиране ще бъдат по-убедителни. Евентуално след лицензирането ще се вдигнат праговете за одит. Такива са моите усещания  :smile1:
#46 | 25.06.2015, 17:30
Публикации: 68 / 58
Добро утро!
#47 | 25.06.2015, 18:12
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Този законопроект е първата крачка към лицензирането с изпити.
Очаквано кръга на предприятията подлежащи на одит не се намали съществено.
В тази връзка мисля че е и премахването на изискванията към съставителите. Така ще се отвори максимално счетоводния пазар, качеството на отчетите ще се понижи и тогава мотивите за лицензиране ще бъдат по-убедителни. Евентуално след лицензирането ще се вдигнат праговете за одит. Такива са моите усещания  :smile1:

Колега Миро, ще го напиша кратко: Вашите усещания са погрешни. :)

До момента, освен от ИДЕС и от университетските среди, никой нямаше мераци за лицензиране с изпити на счетоводителите. Предвид стеклите се обстоятелства, дори ИДЕС не си позволи да предложи това в своя законопроект. А Министерство на финансите пък изобщо. След развитието на нещата, на една от работните срещи между АССП и МФ, от министерството ни увериха, че това не стои на дневен ред, и както се вижда от техния законопроект не ни подведоха.

Всякакви интерпретации по темата за бъдещи изпити са в сферата на спекулациите. Защото това е законопроектът на МФ към момента и това обсъждаме.

Утре съм на срещата на Работната група в МФ и ще имам повече информация.
#48 | 25.06.2015, 20:47
Публикации: 332 / 38
Колега Миро, ще го напиша кратко: Вашите усещания са погрешни. :)


Дано да е така!  Немотивираното премахване на изискванията към съставителите на финансови отчети, извършено тихомълком в 12 без 1 едва ли е неволно или безцелно  :blink:  Според мен със заличаването на фигурата "съставител на финансови отчети" се цели разклащане на счетоводния пазар и пораждане на "естествена" необходимост от лицензиране или възникване на някаква нова фигура гарантираща качеството на финансовите отчети  :smile1:
#49 | 26.06.2015, 08:06
Публикации: 11932 / 2174
Много важни в едно становище / особено на ниво законодателство / са мотивите . По принцип те са в основата на вземане на каквото и да било решение. Пазарният принцип винаги е бил най-добър регулатор и без съмнение тази част от Проекта е положителна доколкото няма вече предвидена никаква административна регулация. За това са били изказвани и доста мнения при обсъждане на този въпрос . Премахването на изисквания за съставител без мотиви ме навежда първосигнално на една мисъл - аналогия с длъжностите по НКПД . Излиза, че професията на счетоводителя е 9 група - неизискваща никаква квалификация  . Нещо като общите работници - всеки може да вдига тежко . Така или иначе видно от този Проект отиваме от едната крайност - изпити и лицензиране в другата - всеки може . Вероятно истината е по средата и тепърва ще се избистря кой какво е вложил в този замисъл понятието съставител вече да не съществува.
#50 | 26.06.2015, 20:27
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Колеги, кратки новини от днешната дълга и изтощителна среща на Работната група за ЗСч в Министерство на финансите по темите, за които се интересувате най-много:

1. По отношение на съставителите, МФ ни увери, че ще предложи да се върнат критериите за стаж и образование. 

2. По отношение на одита на АД -  остава одитът на АД, защото топката била в Министерство на правосъдието за евентуална промяна на чл. 248 от ТЗ. Това е законът, който изисква одит на АД.

До 3-ти юли всеки, който го интересува новия Закон за счетоводството, може да пише на Министерство на финансите, което приема становища по законопроекта на имейл: taxpolicy@minfin.bg.

От МФ ни казаха, че имат много изпратени становища по ЗСч. Четат ги с необходимото внимание и се отнасят сериозно към тях. Така че, вместо само да се жалвате по форумите и ФБ групите, ако нещо не ви харесва и не членувате в счетоводна организация, която да ви представлява на тези срещи, то пишете директно на дадения мейл на МФ, като си мотивирате добре становището.
#51 | 26.06.2015, 20:51
Публикации: 332 / 38
Колеги пишете становища! Едно становище не изисква много усилия и време да се напише и да се изпрати по e-mail. Не си мислете, че това е безсмислено!
#52 | 27.06.2015, 09:56
Публикации: 72 / 7
Изискванията за стаж за съставители на отчети КАТЕГРИЧНО  трябва да отпаднат.
#53 | 27.06.2015, 10:05
Публикации: 11932 / 2174
Изискванията за стаж за съставители на отчети КАТЕГРИЧНО  трябва да отпаднат.

Точно така, напълно съм съгласна с това ! Много млади специалисти въобще не могат да започнат работа именно заради това условие .
#54 | 27.06.2015, 10:36
Публикации: 72 / 7
Извинявам се за правописната грешка- КАТЕГОРИЧНО трябва да отпаднат.
#55 | 27.06.2015, 14:01
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Вече май не знаете какво искате. :) Не, че нещо, виж как си противоречиш. Първо пишеш:
Излиза, че професията на счетоводителя е 9 група - неизискваща никаква квалификация. Нещо като общите работници - всеки може да вдига тежко.

Един вид го приемам като твоя критика, че няма изискване за квалификация в законопроекта... Тоест искаш да има квалификация. А квалификация значи и стаж и образование.

След това пък пишеш, че подкрепяш идеята стажът за съставителите на отчети да отпадне изцяло, при все че изискването за стаж за магистър по счетоводство е само 2 години. Това със сигурност не е причината младите хора да не могат да си намерят работа, защото със и без изисквания за стаж в закона, последната дума има работодателят. Не си представям някой да наеме съставител на отчет човек без никакъв опит.

Аз лично повече клоня към мнението, че някакви минимални изисквания за стаж и образование към съставител на отчет трябва да има, каквито са в сега действащия закон, защото преценяването на качеството на професионалните услуги изисква в по-голяма част от случаите специфични познания, с каквито потребителите често не разполагат и затова се налага наличието на изисквания като образование, стаж, квалификация.

Но като поразмислих и да няма извиквания, не мисля, че е кой знае какъв проблем, особено като зная, че тези изисквания въобще не се контролират до момента, и една от критики ни към НАП винаги е била, че не контролират това дали се спазва.
#56 | 27.06.2015, 14:06
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Общо взето колкото хора, толкова мнения. Едни си противоречат сами. За други е важно все да са недоволни. Най-яростните критици пък не искат да участват в процеса на вземането на решения. Те няма да свършат работа, становища не пишат, но критикуват и се оплакват. Няма угодия. :)

Какво следва от тук насетне в краткосрочен план?

Следва МФ да представи законопроекта на МС и МС да го внесе в НС. После ще видим в Комисията по бюджет и финанси дали ще има промени. По време на първо и второ четене също може да има промени. Така, че ще следим кой какво внася и предлага.

Нагласата е законът да бъде гласуван до 20 юли, тоест до лятната ваканция на парламента. Така, че скоро ще има развитие и финализиране на две годишната сага със Закона за счетоводството. :)

Моята и равносметка е, че АССП и лично аз успяхме да изпълним своите ангажименти към членовете на АССП:
1. Лицензиране с изпити в този законопроект няма да има.
2. Ще отпаднат за над 95% от предприятията досадните оповестявания и бележки към ГФО, които и без това почти никой не чете, и които само се преписват от година на година.

За обща входна точка за публикуване на ГФО  (НАП, НСИ, ТР) - работи се по въпроса и ще има скоро, но няма да е със ЗСч, защото това е свързано най-вече с ТР.
#57 | 27.06.2015, 15:15
Публикации: 332 / 38
Аз лично повече клоня към мнението, че някакви минимални изисквания за стаж и образование към съставител на отчет трябва да има, каквито са в сега действащия закон, защото преценяването на качеството на професионалните услуги изисква в по-голяма част от случаите специфични познания, с каквито потребителите често не разполагат и затова се налага наличието на изисквания като образование, стаж, квалификация.
За повечето управители на малки предприятия, които най-често използват външни счетоводни услуги е много трудно да преценят професионалните качества на съставителя точно защото нямат необходимите познания. Отивайки в счетоводна къща собственика на фирма разчита, че ще получи професионална услуга като разбира се не  подлага на изпит работещите там и не изисква документите им за образование и стаж, а просто им се доверява и се консултира с тях. Затова е важно да има изисквания към управителите на счетоводни къщи и към съставителите на финансови отчети защото в противен случай ще спадне доверието в счетоводната професия като цяло. Няма специалист без стаж! След завършване на магистърска степен са необходими поне две години опит за да се изградиш като специалист и да приложиш знанията си в практиката. Вярно е че досега почти не се контролираше спазването на тези изисквания, но те все пак съществуваха и внасяха определен респект. Това че закона не се спазва не означава че трябва да се премахне.
И не всичко опира до финансовата гледна точка и до клиентите. Необходимо е и малко себеуважение. Защо сме учили в университет? Защо сме се развивали в професията си? А сега сме готови да се заличим като фигура и като понятие в закона за счетоводството! Няма такава гилдия!
#58 | 27.06.2015, 15:45
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Хайде по-кротко, моля. Карате ли ми се нещо? Мисля, много ясно още вчера написах, че на работната срещата в МФ в петък АССП настоя точно за това - да се запазят критериите за съставител. ИДЕС и Съюза на счетоводителите изразиха същата позиция. Всички бяхме единодушни по въпроса. И бяхме уверени от МФ, че ще стане. Кое не е ясно, та пак сте недоволни?
#59 | 27.06.2015, 16:54
Публикации: 72 / 7
"АССП настоя точно за това - да се запазят критериите за съставител. ИДЕС и Съюза на счетоводителите изразиха същата позиция"-  не трябва да се настоява за такова нещо.
1. Изискванията за години стаж въобще не се проверяват от НАП.
2. Учебните заведения са платени търговски дружества, които бълват не специалисти, а клиенти.
3.За 2 или 3 години практика след диплома от ВУЗ няма никаква гаранция, че някой вече има знанията за съставител. Зависи от желанието за развитие и късмета,
3. И наистина това изискване е пречка за развитие на млади хора, защото много повече съм виждала добри специалисти с техникум и 3-4г практика, отколкото вишисти с 2-3 години със сериозни пропуски.
Въобще не е трябвало такива предложения да се дават, при положение че темата не е дискутирана  доста.
Самият пазар си отсява сеното от плявата.
Абсолютно съм против изискването за години стаж.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група