Вероятно не, защото за да има смисъл от това зад становището трябва да застане професионална организация, а такава в България няма. Някои може да опонират, че имало съюзи, институти и т.н. квази-организации с по 100-200 члена, но аз твърдя, че истинска професионална организация на счетоводителите няма.
Ако не Ви харесват съществуващите счетоводни организации, то създайте Вие такава и участвайте в процесите. Защото принципът е, ако искаш нещо да промениш, то участваш. Всеки може да стои от страни, да критикува и да отрича направеното. Това е най-лесното.
От Министерство на финансите са дали възможност до 3-ти юли всеки да изпрати становището си по проекта на ЗСч.
Разбира се нищо от това не променя факта, че проекта е бутафорен и имитация на дейност по транспониране на директивата, нещо като търговско споразумение: запазваме обема на одитираните предприятия, но и не завишаваме критериите за съставители, дори напротив - премахваме ги.
Проектът не е бутафорен. Има неща, които трябва да се прецизират, изчистят и обяснят по-добре, разбира се, но в никакъв случай не е бутафорен.
Защото основната част по транспонирането на Директивата и облекчаването на отчетите трябва да е в счетоводните стандарти. ЗСч дава обща рамка, която като цяло е спазена, като изключим проблема с одита на микро АД-тата. При така предложените текстове не става точно ясно дали АД, което е микропредприятие, отново ще бъде задължено да възлага одит на финансовия си отчет на независим регистриран одитор.
Затова ще попитаме МФ. Защото в все пак в проекта не са пренесли чл. 38, ал. 1, т. 1 директно от сега действащия ЗСч и тълкуването идва заради текста на чл. 248, ал. 1 на ТЗ.
Под “предприятие”, съгласно Приложение I, Видове предприятия, посочени в член 1, параграф 1, буква “a” от директивата за България са посочени следните предприятия:
“акционерно дружество, дружество с ограничена отговорност, командитно дружество с акции.” Тоест Директивата не прави разлика например в третирането на АД и ООД, по отношение на категория предприятие, както и по отношение на задължителния одит.
Трябва да знаем мнението на авторите на законопроекта дали подлежат на задължителен финансов одит отчетите на акционерни дружества, които са микропредприятия, включително и на такива без дейност.