Начисляване на рента .

12.08.2015, 10:20 6702 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.08.2015, 10:20
Публикации: 2033 / 252
Здравейте  :flowers: Въпросът ми е във връзка с начисляването на рентата на разход за съответната година . Гледам , че предишната счетоводителка в края на 2014г/декември/. е начислила рентата за 2014 година . Редно ли е това , питам защото знам , че има особености в това отношение от гледна точка на стопанската година?
#1 | 12.08.2015, 12:54
Публикации: 6365 / 1054
Здравей,
Според Султана Българенска, начисляването на рентата като разход зависи от възприетата счетоводна политика.
От личен опит със земеделска кооперация мога да споделя, че начислявах рентата към датата на нейното раздаване, което съвпада с времето на прибиране на реколтата от съответната стопанска година. Например, за стопанската 2014/2015 натрупвам разходите през 2015, добавям незавършеното производство от 2014 и начислявам рентата през август 2015 - така в 611 се получава себестойността на продукцията от стопанската година 2014/2015, която отчитаме в 2015.
Предоставям мнението на г-жа Българенска, която е признат експерт в областта на счетоводството на селското стопанство:
Скрит текст :
#2 | 12.08.2015, 13:28
Публикации: 2033 / 252
Ирка , благодаря за статията на г-жа Българенска . Да разбирам , че ти разхода за рента за стопанската 2014/2015 го начисляваш сега през август 2015г. т.е в края на съответната стопанска година. А за започващата стопанска година 2015/2016 ще се начисли през 2016г.
#3 | 12.08.2015, 14:11
Публикации: 6365 / 1054
Ако за започващата 2015/2016 начислиш разхода през 2015-та, то трябва при приключването да го отнесеш в незавършеното производство.
Така мисля :smile1:
#4 | 12.08.2015, 15:10
Публикации: 2033 / 252
 :air_kiss: Благодаря ти.
#5 | 12.08.2015, 15:42
Публикации: 400 / 48
На практика рентата примерно за 2015/2016 и да се начисли сега и през 2016 тя влиза в себестойността на продукцията, която ще се произведе вече 2016 и като разход ще се отрази при продажбата на същата тази продукция . Доколкото рентата се определя като натура от единица площ трудно би се изчислила авансово през 2015 освен, ако не е с някакви прогнозни цени и след това те да се коригират . Ако рентата е в пари би могла да се начисли и през 2015 за частта от 2015 и след това за оставащата част от 2016 стопанска година . Следва да се отчете обаче моментът с прилагането на чл.42 ЗКПО за изплатени суми на физически лица и евентуалното преобразуване на резултата с тези суми.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група