Регистрация на фирма на пенсионер по болест (ТЕЛК)

21.08.2015, 21:45 9342 5

21.08.2015, 21:45
Публикации: 5 / 0
Аз съм инвалид пенсионер по болест с ТЕЛК 84%.
Интересува ме има ли някакъв вариант да ми излязат осигуровките който трябва да плащам на месец като се водя управител и се осигурявам на минималната работна заплата.
Искам да отворя ЕООД и без ТЕЛК ми казаха, че на месец таксите са ми към 200 лева
125лв осигуровки
10лв фирмена сметка
50лв счетоводител

Все пак не съм пенсионер по възраст, а по болест с решение от ТЕЛК, ако това е от значение. Аз ще съм управител, аз ще съм единствения човек свързан с тази фирма и ще издавам фактури, оборота ми няма да минава 50 000

Ще съм Ви благодарна ако споделите информация дали с решението от ТЕЛК мога да се възползвам от някакви привилегии така да ги наречем относно осигуровките като ще съм единственото лице във фирмата и сигурно ще се води, че упражнявам дейност, ако и това е от значение.
#1 | 21.08.2015, 22:34
Публикации: 9332 / 1567
Щом сте пенсионер, независимо, че е по болест, можете да изберете да се самоосигурявате само здравно - 33,60 лв на месец.
Таксата за фирмена сметка зависи от банката. Някъде са 5-6 лв. Откриването на сметка не е задължително, но е удобство.
Договора със счетоводител също не е задължителен, но е повече от желателен. Не зная каква е дейността Ви, но 50 лв месечно е сравнително ниска цена.
#2 | 22.08.2015, 08:21
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Подкрепям изцяло всичко написано от ХХХХХ и само искам да добавя, че ако нямате много разходи, а приходите не надвишават 50 хил. годишно, то има смисъл да регистрирате ЕТ, за да ползвате облекчението от 7920 лв. върху данъка. Освен това при ЕТ и осигуровките се приспадат преди облагане.
За да планирате правилно дейността си счетоводител е повече от необходим :good:
#3 | 22.08.2015, 10:56
Публикации: 5 / 0
Много Ви благодаря за споделената информация от голяма полза ще ми е.
А на едно друго място ми казаха следното:

"Обаче, ако само ти работиш във фирмата - малко сложно, защото все някой упражнява труд и освен като СОЛ, ще трябва и личен труд - с осигуровки''

Вярно ли е това или наистина ще се наложи да плащам само тези 33,60лв което ще е страхотно :)
Благодаря Ви отново
#4 | 23.08.2015, 06:59
Публикации: 6403 / 1130
"Обаче, ако само ти работиш във фирмата - малко сложно, защото все някой упражнява труд и освен като СОЛ, ще трябва и личен труд - с осигуровки''
Не е вярно!
Ако не получавате ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ за личния си труд - няма да плащате други осигуровки, освен тези 33.60.
#5 | 23.08.2015, 09:08
Публикации: 9332 / 1567
Дори да решите да получавате възнаграждение за "личния труд" в размер до 420 лв месечно, също ще плащате само 33.60 здравни. Освен ако не искате да се осигурявате за пенсия или за болнични. Имате право на избор.
Плащането на личен труд не е задължително, но във Вашия случай до 5040 годишно си е направо изгодно - намалява печалбата, няма допълнителни осигуровки, няма ДДФЛ, няма данък дивидент, имате доказан доход.
Само внимавайте при регистрацията да не Ви впишат някакъв договор за управление. Адвокатите много си го обичат :-)  После собствениците питат защо трябва да внасят сериозни осигуровки....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група