Гориво с командировъчни

12.09.2015, 10:46 13921 15

12.09.2015, 10:46
Публикации: 209 / 1
Горивота при командировка с личен автомобил- ползва ли се ДДС от фирмата-фактурата за гориво е на фирмата.
#1 | 12.09.2015, 11:33
Публикации: 11934 / 2174
ЗДДС
...........
чл.70
...........
(3) Алинея 1, т. 2 не се прилага за:
................
7. транспорта и нощувките на командировани от лицето лица;
#2 | 12.09.2015, 14:07
Публикации: 209 / 1
Благодаря! Това вече го прочетох, но ми се искаше да чуя и друго мнение!
#3 | 12.09.2015, 14:26
Публикации: 11934 / 2174
http://qwerty1/6030-danychen-kredit-za-razhodite-svyrzani-s-leki-avtomobili/

Скрит текст :

Потърсете и посоченото Указание на НАП. При определени условия и правилно документиране бихте могли да ползвате ДК.
#4 | 14.09.2015, 11:26
Публикации: 209 / 1
Автомобила не е нает от фирмата, а само плаща горивото на работника, който плаща за горивото с дебитна карто на фирмата. Та въпросът ми беше как се признават разходите за бензин за фирмата и дали се ползва ДДС в този случай. А другото е ясно какво е лек автомодил и порзването му при д-р за наем....
#5 | 14.09.2015, 12:24
Публикации: 6403 / 1129
Автомобила не е нает от фирмата, а само плаща горивото на работника, който плаща за горивото с дебитна карто на фирмата. Та въпросът ми беше как се признават разходите за бензин за фирмата и дали се ползва ДДС в този случай. А другото е ясно какво е лек автомодил и порзването му при д-р за наем....
Според мен, имате право на данъчен кредит, като за случая приложение намират нормата на чл. 70, ал. 3, т. 7 от ЗДДС във вр. с чл. 69, ал. 1 и при спазване изискванията на чл. 71, т. 1 от същия закон, а именно:
Скрит текст :
Ако документално имате оформена командировка с указано превозно средство личния автомобил на Вашия служител и разполагате с фактура на името на фирмата, мисля, че може да ползвате данъчния кредит за действително изразходваното гориво според отчетените изминати километри.
#6 | 14.09.2015, 14:58
Публикации: 209 / 1
Много Ви благодаря!
#7 | 14.09.2015, 15:05
Публикации: 4368 / 719
Аз имам малко еретично, спрямо масово прилаганото, мнение, може би и защото не сме регистрирани по ДДС.

Статутът на командировъчните пари е обезщетение на работника по КТ за извършените от него лично разходи по време на командировката - за пътуването, за яденето и за спането. По тази логика всички документи - фактури за хотел, билети и евентуално фактура (или само касова бележка) за гориво би трябвало да са на името на командирования. По този начин доказва, че именно той е пътувал и нощувал. Съответно, цялата сума се плаща на командирования, без да се ползва ДДС и т.н.

Та тъй :)
#8 | 16.09.2015, 20:38
Публикации: 6403 / 1129
Статутът на командировъчните пари е обезщетение на работника по КТ за извършените от него лично разходи по време на командировката - за пътуването, за яденето и за спането. По тази логика всички документи - фактури за хотел, билети и евентуално фактура (или само касова бележка) за гориво би трябвало да са на името на командирования.
То така ще може да си оправдаваме курортите като командировки :smile1:
#9 | 17.09.2015, 07:56
Публикации: 100 / 20
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/7241?page=2

От системата въпроси и отговори - транспортните разходи се разглеждат като такива, предоставени от транспортна организация. Правото на приспадане на ДК остава възможно единствено при наемане на автомобила.
#10 | 17.09.2015, 09:49
Публикации: 209 / 1
Ползва ли се ДДС на фактурите за закупено гориво при командировка на работник в строителството с личен автомобил? Фактурата е на името на фирмата. След като е закупено с дебитна карата на фирмата, как се осчетоводява фактурата за гориво?

Здравейте,

Да, имате право на данъчен кредит за закупеното гориво. То е част от командировъчните разходи и се осчетоводява заедно с тях. Горивото можете да осчетоводите по сметка Други разходи:

Дт Други разходи
Дт ДДС
Кт Разплащателна сметка

Поздрави,
Цветомир Аврамов
#11 | 17.09.2015, 09:55
Публикации: 11934 / 2174
Да се почуди човек кого да " послуша " :

Виктор Баталов ли
http://qwerty1/6030-danychen-kredit-za-razhodite-svyrzani-s-leki-avtomobili/

или Цветомир Аврамов

" Здравейте,

Да, имате право на данъчен кредит за закупеното гориво. То е част от командировъчните разходи и се осчетоводява заедно с тях. Горивото можете да осчетоводите по сметка Други разходи:

Дт Други разходи
Дт ДДС
Кт Разплащателна сметка

Поздрави,
Цветомир Аврамов "
#12 | 17.09.2015, 11:42
Публикации: 209 / 1
Ами сега и аз не съм наясно какво да правя да ползвами ДДС или не.
Според Цветомир Аврамон-да може
Но Виктор Баталов казва -не само на нает лек автомобил.
И според вас как да постъпя и кого ще послушат проверяващите от НАП?
#13 | 17.09.2015, 11:49
Публикации: 6403 / 1129
Проверяващите от НАП ще послушат само себе си. :smile1:
Вие ще възстановявате ли ДДС? Ако възстановявате и горивото има значителен принос във формирането на данъчния кредит, по-добре не го включвайте. Ако не е най-сериозното Ви перо, никой няма да го гледа.
Ако не възстановявате ДК, включвайте и си приспадайте. При ревизия по ЗДДС (ако изобщо попаднете в такава) няма да гледат точно горивото за командировки. Там се гледа действителността на по-мащабните сделки, издадените КИ и др. такива.
#14 | 17.09.2015, 12:52
Публикации: 721 / 96
И според вас как да постъпя и кого ще послушат проверяващите от НАП?

Следва да формирате собствено мнение на база дадените отговори и да постъпите така, както бихте могли да се аргументирате. Мисля, че очаквате отговор, който да е в съответствие с желанието Ви и не Ви се иска да приемете, че може би не сте на прав път. В счетоводството има принципи и един от тях е принципа на предпазливостта. Иначе намирам за много добре обосновано мнението на В.Баталов. Горивото само по себе си не е транспорт, за да се хванем за думата и да му теглим ДДС-то.
И наемът е варианта, който е най-правилен в случая - ще си теглите без проблем ДДС на фактурите за гориво.
#15 | 18.09.2015, 09:11
Публикации: 209 / 1
Благодаря Ви! Проблемът не  ми е много важен защото става за сума от 200-300лв.
Просто исках да си изясня нещата и разбера наистина кое е правилното решение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група