Осигуряване на управител на фирма ЗП като СЛ

28.01.2016, 12:12 15830 38

28.01.2016, 12:12
Публикации: 30 / 1
Здравейте!
Искам да попитам следното:
Ако управителя на новорегистрирана фирма, която е регистрирана като земеделски производител, се осигурява като самоосигоряващо се лице, което не получава трудово възнаграждение, на каква сума следва да се осигурява:

- на 300 лв., защото фирмата е регистрирана като земеделски производител;
- на 420 лв., защото това е минималната работна заплата за самоосигуряващите се лица или
- на 995 лв., по МОД 2016.

Благодаря предварително за компетентните отговори!
#1 | 28.01.2016, 12:13
Публикации: 6668 / 658
И каква е тази новорегистрирана фирма - ЕТ, ЕООД, ООД?
#2 | 28.01.2016, 12:22
Публикации: 9299 / 1559
И този управител има ли договор за управление или не

Колкото до това: "минималната работна заплата за самоосигуряващите се лица" - няма да коментирам. Личи, че още нямате счетоводител. Добре е да побързате.
#3 | 28.01.2016, 12:46
Публикации: 30 / 1
И каква е тази новорегистрирана фирма - ЕТ, ЕООД, ООД?

И този управител има ли договор за управление или не

Колкото до това: "минималната работна заплата за самоосигуряващите се лица" - няма да коментирам. Личи, че още нямате счетоводител. Добре е да побързате.

Съжалявам! Наистина съм прохождащ "бизнесмен" и за това ще ви помоля да не ме линчувате, въпреки, че сигурно с изказванията си го заслужавам.

Фирмата е ЕООД, като управителя е и собственик на капитала. Така е, все още нямам счетоводител и знам, че без такъв няма как да стане!

Ако никой не е навит да обясни на две на три как мога да достигна до минимални осигуровки - теглете ми още една майна и слагайте темата в коша, пък аз през това време ще си диря счетоводител за да ми обясни... :)

Усмихнат ден!
#4 | 28.01.2016, 12:50
Публикации: 6668 / 658
Осигуровки като СОЛ (самоосигуряващо се лице) върху 420.00 лв. Трябва да се подаде декларация образец ОкД-5 в НАП за начало и вида осигуряване.
#5 | 28.01.2016, 12:52
Публикации: 9299 / 1559
Не отговорихте на въпроса : Този управител има ли договор за управление или не?" Това е важно за определяне начина на осигуряване.
Ако за регистрацията на фирмата сте ползвали услугите на адвокат, много е вероятно да са Ви насамарили и с ДУ...
#6 | 28.01.2016, 13:24
Публикации: 30 / 1
Не отговорихте на въпроса : Този управител има ли договор за управление или не?" Това е важно за определяне начина на осигуряване.
Ако за регистрацията на фирмата сте ползвали услугите на адвокат, много е вероятно да са Ви насамарили и с ДУ...

Извинявам се, че пропуснах да отговоря.
Да, адвокат регистрира фирмата, но в документацията не откривам договор за управление, нито пък в обявените актове в търговския регистър. Моля, обяснете каква е разликата с и без ДУ?
#7 | 28.01.2016, 13:55
Публикации: 9299 / 1559
Без ДУ осигуряването е само СОЛ върху 420 лв. При наличие на ДУ - осигуряването по този договор е върху 995 лв, ако правилно сте отчел МОД за управител по съответната дейност. Ако има ДУ и вие вършите нещо друго, освен управлението /напр. копаете, садите, гледате животни и т.н./ тогава осигуряването ще е по ДУ + СОЛ или върху 995+420 лв.
Както виждате, разликата е голяма. Вижте в устава или дружествения договор, където е посочен управителя дали не пише нещо за възнаграждение. Ако не пише и никъде не се споменава ДУ - минавате само на СОЛ.
#8 | 28.01.2016, 22:15
Публикации: 30 / 1
Без ДУ осигуряването е само СОЛ върху 420 лв. При наличие на ДУ - осигуряването по този договор е върху 995 лв, ако правилно сте отчел МОД за управител по съответната дейност. Ако има ДУ и вие вършите нещо друго, освен управлението /напр. копаете, садите, гледате животни и т.н./ тогава осигуряването ще е по ДУ + СОЛ или върху 995+420 лв.
Както виждате, разликата е голяма. Вижте в устава или дружествения договор, където е посочен управителя дали не пише нещо за възнаграждение. Ако не пише и никъде не се споменава ДУ - минавате само на СОЛ.

Имам учредителен акт и учредителен протокол, но в нито едно от двете не пише нищо за договор за управление. На всякъде се посочва като управител собственика на капитала, като пише че може да си наеме управител, но нищо не пише за възнаграждение...

Ако се осигурява само като СОЛ, то тогава ще може ли да извършва някоя от изброените от вас дейности /напр. копаете, садите, гледате животни и т.н./ освен управлението?
#9 | 29.01.2016, 05:38
Публикации: 45 / 4
Имам учредителен акт и учредителен протокол, но в нито едно от двете не пише нищо за договор за управление.

 Търговски регистър -> Справки -> Справки физически и юридечски лица -> EИК или име на фирма -> клик върху името на фирмата -> Дело -> Заяление А4  ->  Виждаш всички документи , които придружават заявлението.
 Публикуван ли при документите "Договор за управление"?
#10 | 29.01.2016, 08:44
Публикации: 30 / 1
 Търговски регистър -> Справки -> Справки физически и юридечски лица -> EИК или име на фирма -> клик върху името на фирмата -> Дело -> Заяление А4  ->  Виждаш всички документи , които придружават заявлението.
Публикуван ли при документите "Договор за управление"?

Приложени документи:
    • Документ за внесен в банка капитал
    • Протокол от учредително събрание
    • Актуален дружествен договор/учредителен акт/устав
    • Декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове
    • Документ за внесена държавна такса
    • Друг:Декларация по чл. 141, ал. 8 ТЗ
    • Нотариално заверено съгласие и образец от саморъчния подпис на управител
    • Актуален дружествен договор/учредителен акт/устав
#11 | 29.01.2016, 08:57
Публикации: 9299 / 1559

Ако се осигурява само като СОЛ, то тогава ще може ли да извършва някоя от изброените от вас дейности /напр. копаете, садите, гледате животни и т.н./ освен управлението?

Може всичките. Щом няма ДУ и управлението може да се извършва като СОЛ. Изобщо - това е най-икономичния вариант за осигуряване. Особено ако не чакате висока пенсия или майчинство.
#12 | 29.01.2016, 10:22
Публикации: 30 / 1
Може всичките. Щом няма ДУ и управлението може да се извършва като СОЛ. Изобщо - това е най-икономичния вариант за осигуряване. Особено ако не чакате висока пенсия или майчинство.

Ако лицето е управител и на друга фирма, в която се осигурява по МОД за управител по съответната дейност, това би ли било пречка да се осигурява в новата фирма като СОЛ?
#13 | 29.01.2016, 10:49
Публикации: 9299 / 1559
Не, не е пречка. Едното няма общо с другото. Освен, ако се достигне максималния осигурителен доход.
Проблем щеше да има, ако в друга фирма е СОЛ. По-скоро не "проблем", а "разлика" :)
#14 | 25.03.2016, 12:08
Публикации: 30 / 1
Не, не е пречка. Едното няма общо с другото. Освен, ако се достигне максималния осигурителен доход.
Проблем щеше да има, ако в друга фирма е СОЛ. По-скоро не "проблем", а "разлика" :)

Здравейте!
За да не пускам нова тема пиша тук за разяснения. Ситуацията е следната:

Януари 2016 се регистрира ЕООД. Собственика на капитала е и управител, няма ДУ. Същото ФЛ е управител в друго ООД, където има сключен ДУ и фирмата го осигурява като управител. На 08.02.2016 г. управителя подава Декларация образец № 1 за СОЛ и посочва, че ЕООД-то е започнало дейност от 01.02.2016 г., като в декларацията не отбелязва по кои точки ще се осигурява, а по указание на служителката отбелязва, че към момента се осигурява в ООД-то. Счетоводителката на ООД-то казва на управителя, че щом се осигурява в ООД-то не трябва да внася нищо като СОЛ за другата фирма.

Днес сме 25.03.2016 г. и е крайната дата за деклариране и плащане на авансово внесените осигуровки на СОЛ. Отива управителя в НАП и от там му потвърждават, че не дължи нищо сега, а накрая на годината ще се направи изравняване и върху приходите ще се платят някакви 25 % данъци с декларацията по чл. 50.

МОЛЯ ВИ, кажете ми това има ли поне малка вероятност да е истина, защото от четенето и питането тук аз съм останал с други впечатления.

Ще направя консултация и с друг счетоводител, но първо исках да попитам и компетентните тук... Дано да сте разбрали нещо от обясненията ми...

Благодаря предварително на отзовалите се!


#15 | 25.03.2016, 12:12
Публикации: 3326 / 256
Накратко казвам какво съм разбрала. Лицето Х има свое регистрирано ЕООД и е управител в друго ООД. В ООД-то се осигурява по ДУК, но в своята фирма следва да се осигурява и като СОЛ. Като дохода от двете фирми не трябва да надхвърля 2600лв. Ако се осигуряваше като СОЛ в ООД-то, нямаше да внася като такъв в ЕООД-то.
#16 | 25.03.2016, 13:17
Публикации: 30 / 1
Накратко казвам какво съм разбрала. Лицето Х има свое регистрирано ЕООД и е управител в друго ООД. В ООД-то се осигурява по ДУК, но в своята фирма следва да се осигурява и като СОЛ. Като дохода от двете фирми не трябва да надхвърля 2600лв. Ако се осигуряваше като СОЛ в ООД-то, нямаше да внася като такъв в ЕООД-то.

Елена, правилно си разбрала. В ООД-то се осигурява по ДУК, а в ЕООД-то иска да се осигурява като СОЛ, нов НАП са казали, че не е необходимо.

Моля Ви да ме насочите към кого да се обърна?

btw: ако изпусна срока за деклариране и плащане на осигуровките като СОЛ, какво се случва?
#17 | 25.03.2016, 13:20
Публикации: 3326 / 256
За внасяне на осигуровките има само лихви, но за не деклариране има глоби.
Възможно е да не сте попаднали на човек в НАП, а може и те да си мислят, че той е СОЛ и в ООД-то
#18 | 25.03.2016, 13:25
Публикации: 6668 / 658
1. Грешно е подадена декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице на 08.02.2016 год.
2. Срокът за декларация 1 е до днес. Няма време.
#19 | 25.03.2016, 13:28
Публикации: 5497 / 371
1. Грешно е подадена декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице на 08.02.2016 год.
2. Срокът за декларация 1 е до днес. Няма време.

 :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група