Осигуряване на Управите в ЕООД

08.12.2011, 11:07 15776 18

08.12.2011, 11:07
Публикации: 32 / 0
Здравейте не съм много веща и имам нужда от съвет за това как се осигурява управител на ЕООД с който има сключен трудов договор на 4 часа, защото се осигурява и на друго място.....Благодаря предварително на всички отзовали се!!!
#1 | 08.12.2011, 11:28
Публикации: 3145 / 253
А как се е осигурявал до сега?
#2 | 08.12.2011, 11:39
Публикации: 32 / 0
На трудов договор на 4 часа с трудово бъзнаграждение 100.00лв. Но май не е так, но така го е водила предишната счетоводителка...И сега не знам как да процедирам...
#3 | 08.12.2011, 12:00
МамаБожка
значи управителя, се осигурява на друго място а  в собствената си фирма, която е ЕООД, предната счетоводителка го осигурява по ТД? така ли да разбирам ситуацията?
#4 | 08.12.2011, 12:06
Публикации: 3145 / 253
На мен също не ми стана ясно, къде, как и на какво се осигурява, за това и си замълчах. Помислих, че само аз не разбирам питането.
#5 | 08.12.2011, 12:09
МамаБожка
На мен също не ми стана ясно, къде, как и на какво се осигурява, за това и си замълчах. Помислих, че само аз не разбирам питането.
ако в ЕООД-то са го осигурявали по ТД е много интересна ситуацията ::)
#6 | 08.12.2011, 12:14
Публикации: 2 / 0
а другото място как се осигурява - на ТД, на ДУК, на каква сума?
#7 | 08.12.2011, 12:16
МамаБожка
а другото място как се осигурява - на ТД, на ДУК, на каква сума?
не знаем какво е другото място, пак фирма с негово участие ли, работник или служител с ТД ли..
#8 | 08.12.2011, 12:30
Публикации: 2 / 0
Ако на другото място е самоосигуряващ се, би трябвало да имате подадена Декл.ОКД5, че се самоосигурява в друга фирма, като се посочва БУЛСТАТА.   Ако там е на др. видове д-ри - идва редът на дохода  т.е. дали достига 2000 лв. за да е ясно как да го осигурявате в ЕООД. Не може да има трудов договор, може да има личен труд, но не и ТД. Има едно писъмце на НАП № 24-28-264 от 25.05.2006 г. което дава възможност  за избор дали ще се самоосигурява или ще се води на договор за управление. ДУК е по-скъп, т.е. повече осигуровки.
#9 | 12.12.2011, 21:14
Публикации: 85 / 0
А ако все пак собственик и управител на ЕООД е осигуряван на трудов договор - всички осигурени рискове, при това върху сума по-висока от прага? Мненията по въпроса са противоречиви. Според юристи е възможно? Какви са вашите коментари? Благодаря предварително!
#10 | 12.12.2011, 23:33
elisapetrova
Според юристи е възможно? Какви са вашите коментари?

Да метнеш линк към някое от тези мнения?
В случая за меродавно се приема мнението на МТСП, според което не може.

Ето ти един коментар. Дружеството е било ООД. Единият съдружник е бил на трудов договор. Да речем на длъжност 14123006 Управител ресторант . По-късно става едноличен собственик на капитала и управител. По кой член от КТ следва да се прекрати трудовото му правоотношение?
#11 | 13.12.2011, 09:08
Публикации: 32 / 0
Отговарям на Мама Божка и Таня- ЛС. Съдружника работи на държавана работа и има сключен трудов договор за 8 часа и се осигурява. А в ЕООД счетоводителката му е пуснала ТД на 4 час за 100лв. Толкоз съм объркана че не знам как да процедирам.Аз мисля че в ЕООД трябва да се осигурява с Договор за управление в който трябва да е упомената за каква сума ще извършва управлението на дружествотои на тази сума всеки месец да му се внасят осигуровки както следва.                                                                                                                                            1       за фонд "Пенсии"    5.70 %    6.84    лева
2    за фонд "Общо заболяване и майчинство"    1.40 %    1.68    лева
3    за фонд "Безработица"    0.40 %    0.48    лева
4    за фонд "Допълнитeлно задължително пенсионно осигуряване" в УПФ    2.20 % 2.64лева
5   за фонд "Здравно осигуряване"    3.20 %    3.84 лева
 Да прекратя ли ТД?
#12 | 13.12.2011, 09:10
Публикации: 3145 / 253
ТД на 4ч  за какво е този ТД, за управител ли, за какво? А на ЕООД-то кой е управителя?
Ако ТД е за управител в ЕООД-то е грешно.
#13 | 13.12.2011, 09:18
Публикации: 32 / 0
да точно така ТД е на управителя и е сключен с самия себе си..
#14 | 13.12.2011, 09:32
Публикации: 85 / 0
Да метнеш линк към някое от тези мнения?
В случая за меродавно се приема мнението на МТСП, според което не може.

http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=271
Ето го заключението на юриста по въпроса /а между другото ми беше потвърдено и от друг юрист/: "Самият закон е предоставил възможността търговецът собственик да прецени и да избере какъв вид договор да сключи с прокуриста (управител, мениджър), дори и в случаите когато това е едно и също лице. Поради това е недопустимо с подзаконови административни актове да се ограничават правата на гражданите (какъвто е случаят с писмо №66-00-30 на МТСП"
#15 | 13.12.2011, 09:41
elisapetrova

http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=271
Ето го заключението на юриста по въпроса /а между другото ми беше потвърдено и от друг юрист/: "Самият закон е предоставил възможността търговецът собственик да прецени и да избере какъв вид договор да сключи с прокуриста (управител, мениджър), дори и в случаите когато това е едно и също лице. Поради това е недопустимо с подзаконови административни актове да се ограничават правата на гражданите (какъвто е случаят с писмо №66-00-30 на МТСП"


Мерси, BENI16, попадала съм на това и съм го използвала в спор. В който въпреки него са ми набивали канчето, както и това на автора на статията :))))) Надявах се да си попаднала на нещо по-прясно.
Но съм абсолютно съгласна с това, въпреки, че не смея да го прилагам.
А последното, болднато от теб:
...е недопустимо с подзаконови административни актове да се ограничават правата на гражданите
, подкрепям с две ръце. Но.... само по принцип. Дефакто не смея. Но ме сърбят ръцете осоено за случаи, в които трудовата дейност на въпросното лице не се ограничава само в собственото му дружество и работи на трудов договор за трето лице.
#16 | 13.12.2011, 09:52
Публикации: 85 / 0
Смятам да продължа с ровенето по темата, защото наистина са спорни нещата и попадам на различни мнения, включително и сред счетоводители  :smile1:
#17 | 13.12.2011, 10:33
elisapetrova
Уви, пълно спокойствие може да се получи една при ....(дано да не се изложа) пенсиониране на лицето. Дори и да има някакви проверки през годините и да не се отбележат проблеми в това отношение, представяш ли си, ако при пенсионирането при представянето на трудовата книжка или УП-то кажат, че тези осигуровки са платени неправомерно, минал е давностният срок, в който може да си ги възстановиш, а следва да внесеш осигуровките на основание друго осигуряване - по договор за управление или като СОЛ. Брррррррррр.
Но ще дам банкет, ако някой друг стигне по този въпрос до ВАС и видя решението на ВАС черно на бяло. Не че на ВАС винаги може да се разчита де.
#18 | 13.12.2011, 11:15
Публикации: 85 / 0
И за мен това е основното притеснение-момента с пенсионирането  :smile1: Затова ще продължа да търся и ще споделям в тази тема получените становища.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група