Втори трудов договор

16.03.2016, 18:27 4913 9

16.03.2016, 18:27
Публикации: 233 / 1
Здравейте.   Казуса е следния.
Лице  в трудово правоотношение   в предизвестие.  Предизвестието му изтича на 15.04.2016г. Но желае да започне  работа  още по време на предизвестието си  на втори тр. договор в друга фирма. Има ли законова пречка да  бъде назначен щом е в предизвестие към първия си работодател?  След изтичане на предизвестието му, трудовия договор ще бъде прекратен  към първата му месторабота.  След 15.04.2016г как ще бъде правилно.
Прекратяване на втория тр. договор .и назначаване на  тр. договор със срок на изпитване  във втората фирма. или с допълнително споразумение  да бъде преназначен? По кой член от КТ?  Благодаря.
#1 | 16.03.2016, 19:04
Публикации: 4367 / 719
По принцип (стига да няма подробности) няма пречка работник да почне работа на втори ТД, независимо дали е в предизвестие или не. Само трябва да се спазват ограниченията за дневното работно време, междудневната, междуседмичната почивка и разните други неща.

Предизвестието по първия ТД може да премине и в отпуск, ако такъв бъде разрешен. За дните на отпуск лицето може да работи 8 часа на втория ТД.

Обикновено, след приключване на заварения (стария) основен ТД вторият (допълнителен) ТД във втората фирма се прекатява и лицето се назначава на основен ТД.

Срокът на изпитване е допълнително условие към ТД (основния или допълнителния). Ако с втората фирма сега сключите допълнителен, а после го направите основен ТД, мисля, че срокът на изпитване трябва да е сумарно до 6 месеца за двата ТД (примерно 1 месец по допълнителния и останалите 5 по вече основния ТД).
#2 | 16.03.2016, 23:11
Публикации: 9299 / 1558

Срокът на изпитване е допълнително условие към ТД (основния или допълнителния). Ако с втората фирма сега сключите допълнителен, а после го направите основен ТД, мисля, че срокът на изпитване трябва да е сумарно до 6 месеца за двата ТД (примерно 1 месец по допълнителния и останалите 5 по вече основния ТД).
Аз не съм съгласна, че основния ТД може да бъде със срок на изпитване, ако не е за нова длъжност. Все пак човекът е работил при Вас на ТД, макар и по чл. 111, със или без срок на изпитване. Имали сте възможност да го тествате и щам го назначавате на основен ТД на същата длъжност, означава че сте го проверили и сте доволни от него.
#3 | 17.03.2016, 09:12
Публикации: 3326 / 256
Аз не съм съгласна, че основния ТД може да бъде със срок на изпитване, ако не е за нова длъжност. Все пак човекът е работил при Вас на ТД, макар и по чл. 111, със или без срок на изпитване. Имали сте възможност да го тествате и щам го назначавате на основен ТД на същата длъжност, означава че сте го проверили и сте доволни от него.

 :good: :good: :good:
Напълно подкрепям! Няма значение, дали е втори или основен. Трудовия договор си е налице и вече изпитано лице няма право да бъде на изпитателен срок за същата длъжност.
Скрит текст :
#4 | 17.03.2016, 09:31
Публикации: 233 / 1
 З
а две различни длъжности може нали?
#5 | 17.03.2016, 10:06
Публикации: 3326 / 256
За две различни длъжности, може :)
#6 | 17.03.2016, 10:51
Публикации: 4367 / 719
Аз не съм съгласна, че основния ТД може да бъде със срок на изпитване, ако не е за нова длъжност. Все пак човекът е работил при Вас на ТД, макар и по чл. 111, със или без срок на изпитване. Имали сте възможност да го тествате и щам го назначавате на основен ТД на същата длъжност, означава че сте го проверили и сте доволни от него.

Да, така е и ще се съглася, понеже документално ТД са два отделни. Не се бях сетил за ограничението по ал. 5.

Но от друга страна, практически трудовото правоотношение е едно, което по изкуствен начин разделяме на две отделни, и ако съм работодател ще мрънкам. Също така, не съм много убеден (ама и не съм търсил да чета съдебни решения, писма и т.н.), че не може това прехвърляне допълнителен -> основен да стане с ДС, въпреки, че и аз го правя с два ТД.
#7 | 17.03.2016, 11:26
Публикации: 3326 / 256
Лично аз ги прекратявам и пускам нови ТД за основния, но някои колеги просто сменят вида на осигуряване по Д1 от 04 на 01 или ДС. Преди в системата на НАП не се променяше основанието в уведомлението само с ДС, сега обаче се променя, но въпреки това си ги освобождавам и назначавам пак. Но това не променя чл.70 :)
#8 | 17.03.2016, 14:11
Публикации: 4367 / 719
А тази разлика дали ще е 04 или 01 отразява ли се реално на нещо по правоотношенето, засича ли се с някакви други данни... освен разделянето само за себе си?
#9 | 17.03.2016, 14:21
Публикации: 3326 / 256
Според мен не е правилно, защото Д1 ще трябва да се раздели на 2. Ако лицето е освободено от първия ТД по средата на месеца, няма как да се подаде с нов сменен код за целия месец. Другото заради което ги прекратявам и пускам нов договор е стажа. По втория не се зачита за трудов и не го вписваме в книжката, а като пусна нов ТД всичко си е както трябва.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група