Изравняване на осигуровки от самоосигуряващо се лице в ЕООД

21.03.2016, 15:02 3733 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.03.2016, 15:02
Публикации: 25 / 1
Собственик на ЕООД работи самостоятелно и като самоосигуряващо се лице се осигурява върху 550 лв./примерно/. В края на годината фирмата регистрира печалба в размер на 15000 лв./примерно/. Трябва ли собственика да изравнява осигуровки с ГДД по чл. 50 , при положение, че по регистрация в търговския регистър няма Договор за управление /глупаво е според мен едноличен собственик да сключва такъв/, но пък извършва лично дейността си /няма нает персонал/. Ако трябва да изравнява на какво основание и на какъв доход?
Много неща прочетох по темата и е доста объркващо. Ако може пратете и някоя препратка към законово основание за изравняване.
#1 | 21.03.2016, 15:06
Публикации: 9543 / 1623
"  Трябва ли собственика да изравнява осигуровки с ГДД по чл. 50 ?"

С ГДД по чл.50 физическите лица декларират получени през годината доходи. Какви доходи има това физическо лице като собственик на ЕООД , за да подава ГДД и оттам да изравнява ?
#2 | 21.03.2016, 15:23
Публикации: 25 / 1
Той е единствен собственик на фирмата, а печалбата на фирмата е реализирана само с дейността на собственика. Доходът всъщност ще е разпределения дивидент.
#3 | 21.03.2016, 15:25
Публикации: 25 / 1
Какво разбирате под доход на физическо лице, единствено собственик на фирма?
#4 | 21.03.2016, 15:26
Публикации: 9543 / 1623
Той е единствен собственик на фирмата, а печалбата на фирмата е реализирана само с дейността на собственика. Доходът всъщност ще е разпределения дивидент.

Доколкото дивидентът не е трудов доход и не води до задължение за осигуряване на лицето то същото не следва да подава ГДД чл.50 и респективно не изравнява осигурителни вноски.
#5 | 21.03.2016, 15:36
Публикации: 25 / 1
Личният труд на едноличния собственик подлежи ли на някакво специално осигуряване или трябва да се осигурява само като самоосигуряващо се лице. Няма сключени договори за управление със себе си и не са предвидени възнаграждения за положения личен труд.
#6 | 21.03.2016, 15:39
Публикации: 9543 / 1623
http://novacon.bg/blog/?p=285

КСО е също полезно четиво
#7 | 21.03.2016, 15:40
Публикации: 25 / 1
Работи самостоятелно /примерно фризьор/ като ЕООД. Извършва услуги, взема пари за това и в края на годината фирмата формира печалба. Тази печалба в следващата година се разпределя като дивидент. Трябва ли да плаща някакви изравнителни осигуровки, освен тези, които е платил през годината авансово като самоосигуряващо се лице?
Надявам се да ме разберете правилно, не задавам два пъти въпросът, просто опитвам да поясня така, че да получа най-точният отговор за казуса ми.

Благодаря!
#8 | 21.03.2016, 15:42
Публикации: 9543 / 1623
Всъщност Ви отговорих недвусмислено на въпроса .  :smile1:
Само да попитам - счетоводител ли сте ?
#9 | 21.03.2016, 15:47
Публикации: 25 / 1
Да, но досега съм се занимавала само със земеделски производител, който не изравнява осигуровки.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове