ВОП-съвет

05.04.2016, 09:37 3215 3

05.04.2016, 09:37
Публикации: 87 / 2
Здравейте, тъй като да първи път ми се налага да обработвам ВОП искам да попитам дали правилно съм разбрала:
1. Имам проформа фактура от доставчик от Гърция по която ще правя авансов превод. Той след това трябва да ми издаде инвойс за авансовия превод, който аз няма да отразявам в дневниците? Когато получа инвойса със стоката или стоката пристигне до склада със съответните документи/което е по-рано от двете събития/ тогава ще издам протокол по чл.117 и ще го включа в дневника покупки и продажби.
2. Имам друга стока от Гърция която стои в нашия склад от мин.година/докараха я от някакво изложение/ и за тази стока получавам сега инвойс /сега има клиент, който иска да я купи/ .За този инвойс следва да издам протокол до 20.04. и да го включа в дневник за продажби, но при положение че стоката е вече тук ще мога ли да включа същия протокол и в дневника за покупки? Защото на практика тя вече е внесена в Б
#1 | 05.04.2016, 12:04
Публикации: 6403 / 1130
При ВОП данъчното събитие възниква на датата, на която би възникнало данъчно събитие при доставка на територията на страната, т.е - на датата на прехвърляне на собствеността върху стоката. Последното се документира с издаването на фактура (инвойс). От тази дата данъкът става изискуем и в 15 дневен срок следва да се издаде протокол по чл. 117 за самоначисляване.
Не виждам защо да не включите протокола по т.2 от питането в дневник покупки?!
#2 | 05.04.2016, 12:15
Публикации: 87 / 2
Благодаря много
#3 | 05.04.2016, 16:13
Публикации: 1705 / 207
Погледнете и това Указание:
www.nap.bg/document?id=2065
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група