ДДС при закупуване на жилище от банка

05.04.2016, 19:26 6208 6

05.04.2016, 19:26
Публикации: 4 / 0
Здравейте! В следния казус съм - искам да закупя жилище от банка, като брокерът ми твърди, че обявената цена на жилището е без ДДС, което аз ще трябва да платя. Въпросът ми е - при покупка от юридическото лице (банката), куповачът (физическо лице) трябва ли да плаща ДДС по закон и ако да, има ли начин да бъде освободен.

Самият имот не е нов (над 5 години), но не знам от колко време банката е в притежание, ако това има значение.

Моля ви за помощ и ви благодаря!
#1 | 05.04.2016, 21:51
Публикации: 4400 / 737
Освен ако няма нещо специфично за случая (не съм запознат с продажбите на имоти и продажбите от банки), ДДС-то, когато се начислява, се плаща от крайния потребител. Хлябът също има ДДС, което се плаща от клиента в магазина.
#2 | 05.04.2016, 22:57
Публикации: 4 / 0
Мерси за отговора. И аз изхождам от тази логика, но разбрах, че има някакви специфики конкретно за имотните продажби. Та затова питам тук, ако някой има представа как стои този въпрос, моля да помогне.

*Гледам, че горе съм написала "купОвач" и се хващам за главата, къде ли съм бляла... :)
#3 | 05.04.2016, 23:13
Публикации: 9357 / 1573
Мерси за отговора. И аз изхождам от тази логика, но разбрах, че има някакви специфики конкретно за имотните продажби. Та затова питам тук, ако някой има представа как стои този въпрос, моля да помогне.
Тук не Ви е нужно тълкуване "по принцип", защото може и така и иначе. Обявяването на цената на имота "без ДДС" може да означава две неща -
1. продавачът е избрал сделката да е без ДДС  и ДДС няма да се начислява;
2. обявената цена е без ДДС и при продажбата ще се начислят още 20%.
Най-добре е да направите запитване към продавача каква ще е крайната цена на сделката. В края на краищата плащате на брокер - нека да си заслужи хонорара и да обоснове твърденията си с конкретния отговор на продавача.

ПП Няма да споделям личното си мнение за компетентността на брокерите на недвижими имоти както относно критериите им за качествата на на имотите, които продават, така и към финансовата част на въпроса.
#4 | 05.04.2016, 23:36
Публикации: 4 / 0
Много ви благодаря за отговора! Точно в това противоречие съм хваната - брокерът ми казва, че от отдела на банката, отговарящ за имотните им притежания, казват, че очакват цената да бъде изплатена с ДДС. От отдел кредити на същата банка, който иска да финансира 80% от пазарната цена (без ДДС) на покупката, обаче казват, че са убедени, че върху цената няма да се изисква ДДС.

Доколкото разбирам, и двата варианта са възможни и законни, а тези от банката са идиоти и ме правят и мен на идиот :) Явно ще е въпрос на преговори и договорки, защото ДДС-то зависи от решението на продавача, нали така?
#5 | 05.04.2016, 23:40
Публикации: 9357 / 1573
Да. При "старите" жилища продавачът има право на избор дали сделката да е с ДДС или без ДДС.
#6 | 05.04.2016, 23:49
Публикации: 4 / 0
Да, ясно. А защо, аджеба, една банка би имала интерес да затрудни купувач физическо лице с изплащане на ДДС, който така или иначе не влиза към нея? Идеи?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група