Разходи по лихви и амортизации при липса на приход

22.06.2016, 15:30 2666 3

22.06.2016, 15:30
Публикации: 46 / 1
Фирма няма и не планират да имат никаква дейност в следващите няколко години, но има стари банкови заеми и лизинги, които ще изплащат още 1-2 години. Съответно ще има лихви и амортизации на съществуващи активи без да има нает персонал (управителя също си спря осигуровките) и без да се развива дейност. Допустимо ли е тези разходи да се заведат като разходи за бъдещи периоди и фирмата да подава данъчна декларация за без дейност?
П.С. Закриването на фирмата не е вариант, защото заемите ще станат предсрочно изискуеми, а управителя въпреки че има намерение да ги изплати няма парите накуп.
#1 | 22.06.2016, 18:33
Публикации: 1884 / 384
Не пишете от кога сте спрели дейност, но може поне да консервирате активите и да спрете амортизациите. За целта вижте чл.59 от ЗКПО и СС № 4 - ОТЧИТАНЕ НА АМОРТИЗАЦИИТЕ, точка 1 буква г.
#2 | 22.06.2016, 19:00
Публикации: 46 / 1
За амортизациите и аз стигнах до същия извод. Ще ги консервирам. Въпросът е какво да правя с лихвите по лизингите. Активите, които в момента се изплащат след края на лизинга ще бъдат продадени. Ако следвам принципа на съпоставимост на прихода и разхода може би е по-добре лихвите да ги водя за бъдещи периоди и като продам активите да ги отпиша тогава на разход. Обаче данъчните дали ще го одобрят това или ще настояват да съм ги завела текущо и да съм отчитала данъчна загуба, която в последствие да приспадна?
#3 | 22.06.2016, 19:07
Публикации: 6403 / 1130
Според мен няма логика да отнасяте разхода за лихви за бъдещи периоди.
Те са текущ разход и срещу него не се знае дали ще имате приход.
Ако например отткраднат активите...  :smile1: нищо няма да продадете.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група