Счетоводно отчитане на квоти емисии с парникови газове

16.09.2016, 14:32 5177 7

16.09.2016, 14:32
Публикации: 104 / 14
Здравейте,

Вносители сме на стоки, които от 2017 г. попадат в някакъв списък, който ни задължава да си закупим такава квота, за да можем да продължим този внос. Оказа се, че имаме много оскъдна информация относно това, тази квота само за 1 г ли се отнася, какво се случва, ако не изчерпим цялата квота и т.н.?
Също така е много оскъдна и информацията как се отчитат счетоводно тези квоти по МСС. Намерих единствено един проект за становище на minfin за разпределние по програма 2008-2012, но там основно се говори за безвъзмездно получени от държавата квоти. Както и да е, тъй като тук става въпрос за счетоводното отчитане ме посъветваха да задам въпросите си към дирекция Данъчна политика към МФ. Някой задавал ли е въпрос към тях? Както при въпрос към НАП, пак ли трябва да е подписан с ел. подпис и въобще може ли да очаквам подобаващ отговор от тях ?
#1 | 16.09.2016, 14:48
Публикации: 306 / 36
Това имам като инфо. Дано да ти помогне.
#2 | 16.09.2016, 15:16
Публикации: 104 / 14
Това имам като инфо. Дано да ти помогне.
Благодаря, тук отново се говори за получаване на квоти от държавата.
Някой има ли практика с дирекция данъчна политака на МФ ?
#3 | 16.09.2016, 15:45
Публикации: 306 / 36
Не знам къде прочете, че става въпрос само за квотои закупени от държавата. Аз ползвах това указание, когато се справях с квоти закупени от ЕС.
#4 | 16.09.2016, 15:50
Публикации: 306 / 36
Ето ти и нещо от МФ
#5 | 16.09.2016, 16:06
Публикации: 104 / 14
Ето ти и нещо от МФ
Да и аз намерих този втория документ, който е проект за становище.
В точка 1 пише ... Отчитане на квотите и държавното дарение
Допустими са два подхода за първоначално оценяване на нематериалния актив и
държавното дарение, възникнали в резултат на безвъзмездно получените квоти.

Точка 2  е за предприятията, които са търговци на такива квоти, с цел последваща продажба.
Това което ме интересува е ако си закупил квотата от такъв търговец, а не безвъзмездно от държавата, отново ли ще имаш нематериален актив, който според този проект на становище не се амортизира или може да се заведе като част от стойността на стокатата, защото дефакто за всяка внесена стока знам точно колко от квотата изразходвам ?
Има и друг вариант да се признава директно на разход, каквото становище някъде мернах са изразили ИДЕС при коментара си за този проект на МФ. В крайна сметка този проект за становище ли е окончателния вариант.
#6 | 16.09.2016, 16:18
Публикации: 306 / 36
При мен квотите бяха закупени с цел препродажба. Завела съм ги като материални запаси. Някои от тях още си седят там, защото сега няма пазар. Не съм намерила окончателното становище. А и друго инфо няма. Много е оскъдна информацията.
В твоя случай мисля, че можеш да ползваш указанията на стр.6 от проекта-становище.
#7 | 16.09.2016, 16:28
Публикации: 104 / 14
При мен квотите бяха закупени с цел препродажба. Завела съм ги като материални запаси. Някои от тях още си седят там, защото сега няма пазар. Не съм намерила окончателното становище. А и друго инфо няма. Много е оскъдна информацията.
В твоя случай мисля, че можеш да ползваш указанията на стр.6 от проекта-становище.
Препродажбата изяснава нещата от твоя гледна точка :)
стр. 6 казва как би следвало да се действа към датата на отчета, но отново се има в предвид ако си получил квотите безвъзмездно от държавата.
Благодаря, че отдели време да обменим мнения по темата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група