Ползван в повече платен отпуск към датата на прекратяване

02.10.2016, 16:25 4162 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.10.2016, 16:25
Публикации: 6 / 0
Към датата на прекратяване на трудовия договор лице е ползвало платен отпуск с два дни повече от полагаемия му се за съответния период. Тоест за периода до дата на напускане му се полагат 14 дни, а то е ползвало 16. Можем ли двата дни да ги удържим от заплатата? Според мен по-долния текст на чл. 33, ал. 2 от Наредбата за РВПО не е приложим, тъй като той касае случая, лицето да е ползвало авансово целия си годишен отпуск, а нашия случай не е такъв:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.
#1 | 02.10.2016, 16:36
Публикации: 7220 / 1079
Точно в цитираната разпоредба си попадате. Нямте основание да искате връщане на пари /удръжки от заплатата/. Единственото, което можете и трябва да направите, е да издадете служебна бележка на бившия работник за размера на ползвания отпуск. Бъдещият му работодател ще му отпусне два дни по-малко отпуск.
#2 | 02.10.2016, 20:26
Публикации: 3266 / 453
Съгласен съм с ХХХХХ и така го прилагам, но ако погледнем буквално пише "след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер"...? :)
#3 | 02.10.2016, 20:47
Публикации: 7220 / 1079
Съгласен съм с ХХХХХ и така го прилагам, но ако погледнем буквално пише "след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер"...? :)
А дали няма и друг текст в наредбата или КТ?
#4 | 03.10.2016, 11:58
Публикации: 2508 / 285
Не можете да му удържате пари. Не търсете вратички.
#5 | 03.10.2016, 12:01
Публикации: 2508 / 285
Точно в цитираната разпоредба си попадате. Нямте основание да искате връщане на пари /удръжки от заплатата/. Единственото, което можете и трябва да направите, е да издадете служебна бележка на бившия работник за размера на ползвания отпуск. Бъдещият му работодател ще му отпусне два дни по-малко отпуск.

Всъщност следващият работодател би трябвало да му му пусне отпуск, колкото му се полага съгласно отработеното време. Не му се полага отпуск само, ако е използвал толкова дни, колкото се полагат годишно и на новото място. (според мен)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове