СОЛ - Осигуряване на 2 основания

09.01.2017, 11:08 13809 31

09.01.2017, 11:08
Публикации: 26 / 0
Здравейте,
Обръщам се отново към вас, тъй като винаги съм получавал най-точната и бърза реакция, за което съм ви много благодарна!
За тови казус, четох, четох, консултирах се със счетоводители, но нещата все още много си противоречат:
Съдружник съм в ООД, единствен управител без възнаграждение за личен труд. Подадала съм ОКД5 за регистрация, като СОЛ по ЕГН и булстат-а на дружеството на пълния процент. Нямам осигуряване на друго основание - труд. договор и тн. До тук всичко добре.

Сега ми се налага да извършвам и друг вид дейност (консултантска), която няма нищо общо с дейността на ООД-то. Това, което счетоводител ме посъветва е да се регистрирам, като упражняващ свободна професия и да издавам фактури. Направих регистрацията в БУЛСТАТ, но преди да подам ОКД5 за тази дейност, имам следните въпроси:
1.  Трябва да се осигурявам на 2 основания ли, все пак и в 2та случая ще съм СОЛ?
Ако да:
2. Има ли някаква особеност при подаване на ОКД5 за 2то основание? ЕГН в ляво и БУЛСТАТ т.е. ЕГН в дясно
3. 2 броя декларации обр. 1 ли да подавам и съответно да внасям авансово двойно осиг. и здравните вноски: един път върху 460, като управител и един път върху 460, като упражняващ свободна професия?
4. Съответно 2 броя декларации обр. 6 ли да подавам в края на годината?
Ако не:
5. Водя се самоосигуряващо се лице, което извършва дейности на различни основания и трябва да  внасям авансовите си вноски за едно от основанията по избор?
6. Как да подам второто ОКД5 в този случай? По принцип ползвам ПИК и в ел. декларация няма поле за избор, по коя дейност т.е. БУЛСТАТ ще става осигуряването  :hmmm:
7. Колко броя Декларации обр. 1 месечно трябва да подавам?
8. Колко броя Декларации обр. 6 трябва да в края на годината?

Благодаря!
#1 | 09.01.2017, 11:16
Публикации: 2966 / 392
Д1 подавате само през дружеството. През там и се осигурявате на сума от 460-2600 лв.
Д6 - също един път.
През булстат-а, който имате издавате фактури на съответните фирми/лица, на които извършвате услугите. На всяко тримесечие изчислявате авансов данък и подавате Д55.
В края на годината - Д50, в която правите изравняване на осигурителните вноски.

Само окд-5 през булстата като свободна професия се колебая дали трябва да се подава - ако се подава, следва да е само с попълнено "започване на дейност".
#2 | 09.01.2017, 11:30
Публикации: 11932 / 2174
Само окд-5 през булстата като свободна професия се колебая дали трябва да се подава - ако се подава, следва да е само с попълнено "започване на дейност".

 :good:
Би било редно да се подаде, за да се определи началото на дейността като свободна професия.
#3 | 09.01.2017, 12:25
Публикации: 26 / 0
Д1 подавате само през дружеството. През там и се осигурявате на сума от 460-2600 лв.
Д6 - също един път.
През булстат-а, който имате издавате фактури на съответните фирми/лица, на които извършвате услугите. На всяко тримесечие изчислявате авансов данък и подавате Д55.
В края на годината - Д50, в която правите изравняване на осигурителните вноски.

Благодаря за бързия отговор! Почти ми се изясниха нещата, само малко уточнения:
1. В Д55 след приспадане на нормативно признатите 25% за получаване на облагаемия доход от свободната професия, трябва ли да приспадам авансовите осиг. вноски, които правя по основанието, като СОЛ-управител? Иначе при Д50 ще се получи надвнесен ДОД  :blush:

2. В Д50 при изравняването:
- сумирам всички получени приходи, приспадам 25%, разделям на броя месеци, упражняваща свободна професия (да кажем 12). Ако е под максималния осиг. доход, изчислявам осигуровките върху получения месечен осиг. доход и умножавам на броя месеци, пражняваща свободна професия (12);
- общия облагаем доход намалявам със сумата на дължимите осигуровки и изчислявам сумата подлежаща на облагане с ДОД и съответно ДОД;
- от така получените суми приспадам авансово внесените осигуровки на основание СОЛ-управител (Д1) и ДОД (на основание Д55) и получам остатъците за внасяне (в случая само осигуровки)?

 :good:
Би било редно да се подаде, за да се определи началото на дейността като свободна професия.

На много места четох, че ако попълня БУЛСТАТ (в случая ЕГН) във втората ОКД5 щели автоматично да сменят осигуряването, през него  :blink:

Значи, в случая да подам без да попълвам полето за БУЛСТАТ?
#4 | 09.01.2017, 12:46
Публикации: 11932 / 2174
На много места четох, че ако попълня БУЛСТАТ (в случая ЕГН) във втората ОКД5 щели автоматично да сменят осигуряването, през него  :blink:
Значи, в случая да подам без да попълвам полето за БУЛСТАТ?

Напротив - следва да попълните Булстат - иначе се обезсмисля подаването на ОКД5 , целящо да уточни започване на дейност през този Булстат. За автоматично сменяне на осигуряването не съм чула и не съм срещала такива случаи. :smile1:
#5 | 09.01.2017, 12:55
Публикации: 26 / 0
Корегирам се:
Тъй като не се подава и не се внася авансово ДОД за IV-то тримесечие, с Д50 ще има остатък за внасяне според приходите от тези месеци.

Въпроса ми остава:
В Д55 след приспадане на нормативно признатите 25% за получаване на облагаемия доход от свободната професия, трябва ли да приспадам авансовите осиг. вноски, които правя по основанието, като СОЛ-управител?
#6 | 09.01.2017, 14:19
Публикации: 11932 / 2174
Да, следва - Вие сте СОЛ по ЕГН независимо от различните приходоизточници.
#7 | 09.01.2017, 14:55
Публикации: 26 / 0
Благодаря много за помощта!  :heart:
Подадох ОКД5 за второто основание само с попълнени БУЛСТАТ и частта 'Започвам дейност' и без да попълня частта 'Заявявам, че ще се осигурявам за'.

Да, следва - Вие сте СОЛ по ЕГН независимо от различните приходоизточници.

Значи, ако за I-то тримесечие имам приходи от свободна професия общо 1 000 лв., декл. 55 подавам така:
1 000 - 25% = 750 лв.
авансово внесени осиг. : 3х139.38 = 418.14 лв. (база 460 лв. мин като СОЛ-управител)
основа за изчисляване на ДОД: 750 - 418.14 = 331.86 лв.

Благодаря!
#8 | 09.01.2017, 15:02
Публикации: 11932 / 2174
Всичко е правилно !
#9 | 09.01.2017, 15:35
Публикации: 26 / 0
Всичко е правилно !
:give_rose:
Както винаги, прекрасни!
#10 | 09.01.2017, 15:40
Публикации: 2966 / 392
Само за попълването на ГДД не съм много сигурна, че сте на прав път, но сега нямам време да задълбавам. Като стане време да я попълвате, пишете пак, ако не се справите с инструкциите :)
#11 | 12.01.2017, 17:16
Публикации: 26 / 0
Само за попълването на ГДД не съм много сигурна, че сте на прав път, но сега нямам време да задълбавам. Като стане време да я попълвате, пишете пак, ако не се справите с инструкциите :)
Благодаря, ако се омотая там ще ви пиша  :blush:
#12 | 12.01.2017, 18:12
Публикации: 11932 / 2174
...
2. В Д50 при изравняването:
- сумирам всички получени приходи, приспадам 25%,

При личния труд на СОЛ няма 25 % НПР.
#13 | 13.01.2017, 18:40
Публикации: 26 / 0
Е-услуги на НАП - Кое, къде и как се подава за СОЛ

Недоумението ми е пълно вече  :blink:
Ситуацията е следната:
осигуряване / дейност:
1. осигурявам се, като съдружник-управител в ООД без възнаграждение за личен труд на 460 лв.
2. имам регистрация и като упражняващ свободна професия по Булстат (ЕГН-то)

В портала за е-услуги с ПИК-а, който ми беше издаден като физическо лице се появиха 2 задължени лица:
- ФЛ по ЕГН
- ЮЛ по БУЛСТАТ (ЕГН-то)

До колко ми станаха ясни нещата, трябва да подавам следните документи:
1. Декл. 1 месечно
2. Декл. 6 веднъж годишно
3. Декл. 50 на тримесечие
4. Декл. 55 годишно

Моля за потвърждение кое от къде през е-услугите на НАП се подава:
1. Декл. 1 месечно - през ООД-то с КЕП?
2. Декл. 6 веднъж годишно - през ФЛ по ЕГН?
3. Декл. 50 на тримесечие - ??? няма подобна услуга през ЮЛ по БУЛСТАТ (ЕГН-то)
4. Декл. 55 годишно - ???

Вече 3 път ходя до НАП и няма 2 човека, които да ми дадат един и същ отговор на който и да е въпрос... Благодаря ви предварително за всеки съвет!
#14 | 13.01.2017, 20:21
Публикации: 11932 / 2174
1. Декл. 1 месечно - през ООД-то с КЕП?
Да, ако с подаването на ОКД5 за упражняване на дейност като съдружник сте посочили това обстоятелство .

2. Декл. 6 веднъж годишно - през ФЛ по ЕГН?
Да.

3. Декл. 50 на тримесечие - ??? няма подобна услуга през ЮЛ по БУЛСТАТ (ЕГН-то)
4. Декл. 55 годишно - ???


Разменете местата на 3 и 4 и всичко ще си дойде по местата - чл.50 годишно, а чл.55 на тримесечие без последното.
#15 | 17.01.2017, 11:38
Публикации: 26 / 0
1. Декл. 1 месечно - през ООД-то с КЕП?
Да, ако с подаването на ОКД5 за упражняване на дейност като съдружник сте посочили това обстоятелство .

2. Декл. 6 веднъж годишно - през ФЛ по ЕГН?
Да.

3. Декл. 50 на тримесечие - ??? няма подобна услуга през ЮЛ по БУЛСТАТ (ЕГН-то)
4. Декл. 55 годишно - ???


Разменете местата на 3 и 4 и всичко ще си дойде по местата - чл.50 годишно, а чл.55 на тримесечие без последното.

Ох, да, извинявам се, ходенето в НАП така ми се отразява :lol:

Значи:
Д55 тримесечно без последното през през ЮЛ по БУЛСТАТ (ЕГН-то)
Д50 годишно през ФЛ по ЕГН

Благодаря много!
#16 | 17.01.2017, 13:11
Публикации: 34 / 0
Имам следния въпрос: лице упражняващо свободна професия и в същото време упражнява дейност - ЕТ /пенсионер/ следва ли да се осигурява и на двете места? Благодаря ви предварително.
#17 | 17.01.2017, 13:16
Публикации: 9299 / 1558
Имам следния въпрос: лице упражняващо свободна професия и в същото време упражнява дейност - ЕТ /пенсионер/ следва ли да се осигурява и на двете места? Благодаря ви предварително.

Едновременно свободна професия и ЕТ??Възможно ли е?

ЗДДФЛ
Допълнителни разпоредби
§1, т.29. "Лица, упражняващи свободна професия" са:....., за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване
.

Иначе - самоосигуряването е на ФЛ /по ЕГН/ и е само веднъж. При годишното изравняване на осигуровките се вземат доходите и от двете /от всички/ основания.
#18 | 17.12.2019, 14:58
Публикации: 829 / 69
Тъй като в по-горните коментари пишете за подаване на Окд.5 за две основания, едно от които е като свободна професия, възниква за мен въпроса - дали трябва да подам за съдружник в ООД ОКд.5, неполучаваш доход, но полагащ личен труд? Х лицето е осигурено през ЕТ.
#19 | 17.12.2019, 15:13
Публикации: 11932 / 2174
ОКД5 се подава за деклариране на факта, че лицето упражнява дейност. Осигуряването като СОЛ е само от едно място, но ОКД5 подавате от всички места, къдета лицето упражнява дейност без значение получава ли възнаграждение за това. Просто в последващи подавания няма да отбелязвате, че ще се осигурява .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група