Деклариране на ЕКАТТЕ в Уведомлението по чл. 62 ал.5 от Кодекса на труда

19.05.2017, 12:39 5021 7

19.05.2017, 12:39
Публикации: 11 / 0
Здравейте, виждам че коментирате новото ЕКАТТЕ в уведомлението по чл.62.
Срокът за подаването им е 31.10.2017 г.
 Въпросът ми е ако ще освобождавам човек днес, трябва ли предварително да му направя уведомление с ЕКАТТЕ, и после да го освободя?
 Колега от кантора ми каза, че от НАПА го посъветвали първо да пусне уведомления за ЕКАТТЕ и после да освободи лицето? Двойна работа става, но ако е необходимо ще го направим.
#1 | 19.05.2017, 13:10
Публикации: 126 / 21
Здравейте!
Зададох въпрос по темата в сайта на МТСП.
Ето и отговорът им:

"2017-04-21 10:44:09 - Светла Керчева
Здравейте! Назначен служител на трудов договор, сключен преди 01.04.2017г. ще бъде освободен, считано от 01.06.2017г. Към датата на прекратяване на договора, работодателят не е подал Уведомление с данните за кода по ЕКАТТЕ. Задължително ли е да го направи, преди да е прекратил трудовия договор, при положение, че срокът за деклариране на ЕКАТТЕ е 31.10.2017 г.?

2017-05-05 10:55:57 - Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд"
Съгласно § 10 от преходни и заключителни разпоредби към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 5 от 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда (ДВ, бр. 23 от 2017 г., в сила от 1.04.2017 г.), в срок до 30 октомври 2017 г. работодателят изпраща уведомления съгласно приложение № 1 към чл. 1, ал. 1 за регистрираните преди 1 април 2017 г. трудови договори, като попълва: код за тип на документ – 2, код на работодателя, трите имена и ЕГН (ЛН, ЛНЧ), служебен номер, издаден от НАП на работника или служителя, основанието за сключване на трудовия договор или последното регистрирано допълнително споразумение, за "дата на сключване" се попълва 1.04.2017 г., длъжностно наименование, код по НКПД, код по КИД (2008) и код по ЕКАТТЕ на населеното място, където е работното място на лицето при изпращане на уведомлението. Когато лицето изпълнява трудовите си задължения в повече от едно населено място, както и в други случаи, когато не е възможно да се определи код по ЕКАТТЕ, се попълва код "00000" (ал. 1). Уведомление по ал. 1 се изпраща за трудови договори, които не са прекратени към датата на изпращането (ал. 2). От това е видно, че не е необходимо преди прекратяване на трудовия договор на 1.06.2017 г. да бъде подадено уведомление с данните за кода по ЕКАТТЕ".
#2 | 19.05.2017, 13:19
Публикации: 11 / 0
Благодаря много!!! Хубав ден!!
#3 | 19.05.2017, 13:37
Публикации: 326 / 22
Аз се лутах по подобен казус цял месец, но преди 20 дни като имах да освобождавам служители, пуснах само за освобождаването Уведомление. Между другото, програмата, която ползвам за ТРЗ , много съм доволна от нея, всяка малка промяна се актуализира веднага на датата на която е приета или ден-два след това, но аз от години си пускам Уведомленията направо през програмата на НАП, та, не ползвам за Уведомленията тяхната програма (т.е. не ги изпращам директно Увед. от тази ТРЗ програма) но в инструкцията им дори за една от актуализациите пише: Да не се предлага и да се напомня за уведомление от новия вид за код ЕКАТТЕ, когато се прекратява договор до 31.10.17, сключен преди 01.04.17
Но и на мен ми казаха в НАП "Вие четохте ли промяната, изобщо запозната ли сте и т.н. много ясно че пускате две уведомления". Друг път че е много ясно две, чета повече от тази НАП-аджийка и често за всичко което ги питам объркващо и подвеждащо отговарят или изобщо не са наясно или отговарят "О много е служен казуса ви.." и от всичко прочетено, нямаме задължение да подаваме първо уведомление за ЕКАТТЕ, ако ТД е прекратен към датата на подаване на увед. за ЕКАТТЕ. Аз ще ги подам на 30.09.2017 всичките например и до тогава всички ТД които съм прекратила няма да им пускам и за ЕКАТТЕ отделно. Като искат да дойдат и да ме питат защо, ще четем заедно указанията и т.к. те ги пишат доста завоалирано ще обясняваме заедно този текст Не се изпращат уведомления за трудови договори, които към датата на изпращането са прекратени.
#4 | 19.05.2017, 15:00
Публикации: 825 / 178
Не знам поради какви причини отлагате подаването на уведомлението за ЕКАТТЕ.
Моята ТРЗ програма генерира един файл за всички работници - с код 2.
Подадох, след 2 часа ми се върна отговора от НАП - всичко прието и това беше..
В картона на новите работници автоматично се попълва ЕКАТТЕ, а за напускащите - вече си го имат. :smile1:


#5 | 19.05.2017, 15:04
Публикации: 126 / 21
Не знам поради какви причини отлагате подаването на уведомлението за ЕКАТТЕ.
Моята ТРЗ програма генерира един файл за всички работници - с код 2.
Подадох, след 2 часа ми се върна отговора от НАП - всичко прието и това беше..
В картона на новите работници автоматично се попълва ЕКАТТЕ, а за напускащите - вече си го имат. :smile1:
И при мен е така!
#6 | 22.05.2017, 18:20
Публикации: 191 / 5
Здравейте! Аз понеже нямам ТРЗ програма, мога ли на място в НАП да си подам уведомленията? Те са четири на брой.
#7 | 22.05.2017, 19:17
Публикации: 4400 / 737
Член 2 от Наредбата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група