Преминаване от ДУК към СОЛ

06.06.2017, 11:10 7229 14

06.06.2017, 11:10
Публикации: 43 / 0
Извинете ме знам,че темата е обсъждана, но искам да знам дали правя всичко както трябва,защото ми е за първи път.
Собственик  и управител на ЕООД до този момент се е осигурявал по ДУК. Приходите на фирмата намаляха и за да спести от осигуровки иска да премине на СОЛ. Та правя анекс към договорът му за управление за прекратяване и с неговия ПИК му подавам декларация за регистрация на СОЛ от 01.06.2017 ,с отметка за упражнявам дейността, собственик на ЕООД и отметка на всички соц.рискове.
Той има и друга фирма, която скоро започна дейност и в нея също ще е като СОЛ и то пак от 01.06.2017г. Но осигуровки ще плаща по ЕИК на първата фирма. Трябва да подаде нова декларация за регистрация на СОЛ за втората фирма, отбелязвам датата пак 01.06.17. Та тук идват въпросите ми. Първо всичко, което написах като стъпки ок ли е и пропускам ли нещо и второ когато подам декларацията за регистрация на СОЛ за втората фирма освен дата  и че започва дейност като собтвеник на ЕООД да маркирам ли  и полето за всички соц.рискове.
#1 | 06.06.2017, 11:21
Публикации: 59 / 5
Мисля, че Управителя може да е СОЛ само на една от фирмите. В другата трябва да е по ДУК  ако дружествата са ЕООД естествено. Ако едното е ООД може да е и на трудов договор.
#2 | 06.06.2017, 11:32
Публикации: 27 / 6
Мисля, че Управителя може да е СОЛ само на една от фирмите. В другата трябва да е по ДУК  ако дружествата са ЕООД естествено. Ако едното е ООД може да е и на трудов договор.
Няма задължение да е по ДУК в което и да е от дружествата.
Може да упражнява дейност с колкото си иска фирми в качеството си на самоосигуряващо се лице. Друг въпрос е, че осигуряването е само веднъж, защото е по ЕГН
Съжалявам, че не мога да помогна за ОКД5 за втората фирма - и аз не мога да се отиентирам в настоящата версия на формуляра. Едно е сигурно - не посочвате, че ще се осигурява за всички /и за каквито и да е/ рискове
#3 | 06.06.2017, 11:40
Публикации: 43 / 0
Мерси за отговорите, ясно ми е че може да  упражнява дейност с колкото си иска фирми в качеството си на самоосигуряващо се лице и че плаща осигуровките от едната фирма. И двете фирми за ЕООД-та . Не ми е ясно втората декларация за регитрация на Сол как да се подаде. И има ли място, където да се посочи за коя фирма е.
#4 | 06.06.2017, 11:55
Публикации: 59 / 5
Няма как да подадете второ ОКД-5, поне според мен е така ... питайте в НАП. Според мен ОКД-5 само в едната фирма, за другите ако имат дейност ДУК до максималния осигурителен доход. Другия вариант е СОЛ с подадена ОКД-5 само в едната, в другите нищо не подавате и ако ви дойдат на проверка ще си платите каквото ви начислят. Аз този вариянт с 5бр ОКД-5 в 5 различни фирми не го знам. И още един вариант ДУК на максималния размер в една от фирмите
#5 | 06.06.2017, 11:57
Публикации: 27 / 6
Може да се подадат повече от една ОКД5
Има място да ЕИК на фирмата. Явно трябва да се попълни само датата на започване на дейност без да се  отбелязва нищо на осигуряването

Съжалявам, но не мога да прикача самата декларация. Има я в сайта на НАП - "Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице"
#6 | 06.06.2017, 12:20
Публикации: 43 / 0
Моля ви помогнете с тази втора декларация за регистрация на СОЛ от втората фирма. Кое ЕИК трябва да напиша и трябва ли да отбелязвам всички соц.рискове. Който го е правил моля да сподели опит.
#7 | 06.06.2017, 12:25
Публикации: 9299 / 1558
В едната декларация посочваш ЕИК на фирмата, чрез която ще се осигурява, датата на започване на дейност, избраните рискове за остгуряване.
В другата посочваш ЕИК на втората фирма и дата на започване на дейност. Само това. Не отбелязваш нищо за рисковете.
#8 | 06.06.2017, 14:43
Публикации: 43 / 0
Благодаря ви много! Лек ден!
#9 | 06.06.2017, 14:55
Публикации: 59 / 5
Добре де, а тогава какво се случва с осигуровките? длъжен си да се осигуряваш за всяка дейност / ако е макс е ок/ , той за да спести осигуровки по ДУК става СОЛ,което значи че няма да е максимален доход ... ако фирмата е една ОК. Обаче във втората какво?
Питам, защото наистина не ми е ясно. Преди 3г ходих в София на лекции на Аспасия и тогава ясно съм си записала,че може СОЛ в едно дружество и трябва друго осигуряване /въпросният ДУК/ във всякъ следващо до достигане на максималния осигурителен доход. Едва ли от НОИ ще приемат управител на 3 бр ЕООД като СОЛ с осигуряване през едното на 460лв
#10 | 06.06.2017, 15:02
Публикации: 11932 / 2174
Питам, защото наистина не ми е ясно. Преди 3г ходих в София на лекции на Аспасия и тогава ясно съм си записала,че може СОЛ в едно дружество и трябва друго осигуряване /въпросният ДУК/ в следващото до достигане на максималния осигурителен доход. Едва ли от НОИ ще приемат управител на 3 бр ЕООД като СОЛ с осигуряване през едното на 460лв

Аз съм абсолютно сигурна, че Аспасия / както я наричате / не би могла да каже такова нещо в никакъв случай - в едно дружество СОЛ, а в друго ДУК до достигане на максимума. Едно физическо лице може да си е СОЛ в колкото си поиска дружества, Относно болднатия текст НОИ направо си е ОК с тази ситуация, при която едно лице е управител на 3 Е/ООД-та като СОЛ , но като физическо лице си е само ЕДНО лице и се самоосигурява през избрано от него дружество.
Всъщност в нета може да намерите изобилие от материали по темата.
#11 | 06.06.2017, 15:03
Публикации: 9299 / 1558
Осигуровките се внасят само на едно основание.

Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица
чл.2, ал.3
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.

Едва ли от НОИ ще приемат управител на 3 бр ЕООД като СОЛ с осигуряване през едното на 460лв - ще приеме и още как :)
#12 | 06.06.2017, 15:08
Публикации: 1703 / 207
Осигуровките се внасят само на едно основание.

Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица
чл.2, ал.3
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.

Едва ли от НОИ ще приемат управител на 3 бр ЕООД като СОЛ с осигуряване през едното на 460лв - ще приеме и още как :)
  :good:
#13 | 06.06.2017, 16:00
Публикации: 59 / 5
 :wink1: добре щом казвате значи е така. Не съм ровила в интернет по този въпрос,не ми е трябвало. Пък и явно не съм записала правилно! Блаженни са знаещите  :good:
#14 | 06.06.2017, 16:31
Публикации: 11932 / 2174
щом казвате значи е така.  Блаженни са знаещите  :good:

Блажени са вярващите.  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група