Плащане на самоосигурителен трудов стаж със задна дата

22.06.2017, 16:28 7247 6

22.06.2017, 16:28
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Тъй като имам 2 специалности, като главно работя по една от тях и се осигурявам върху нея. Сега обаче доста наложително ми трябва доказване на стаж по другата специалност за 2014-2015. Бих искала да попитам въобще има ли теоритичната възможност да си платя стажа като самоосигуряващо се лице с такава задна дата, независимо от глобите (съжалявам, може би звучи доста лаишко, но съм доста далеч от счетоводните въпроси) дали въобще теоритично е възможно това. Благодаря предварително!
#1 | 22.06.2017, 16:33
Публикации: 6679 / 661
А Вие самоосигуряващо се лице ли сте?
#2 | 22.06.2017, 16:33
Публикации: 1187 / 228
Аз бих казал - не, размишлявайки многопластово. Въпреки анонсите в чл. 12 от НСОРЗ доказването на "самоосигурителен" стаж е по-комплицирано.
Отделен въпрос е, че ако сте се самоосигурявали, го правите на едно основание по избор...


п.с. Въпреки, че на практика бихте могли да подадете една декларация за самоосигуряващ със задна дата, както и някакви декларации 1, та дори и да ви заверят осигурителна книжка...
#3 | 22.06.2017, 16:46
Публикации: 3 / 0
Не, на трудов договор съм била през тези години, като последните години 2016-2017, освен трудовия договор, отворих и фирма, в която също се осигурявам. Но въпросът ми е за предните години, когато съм била на трудов договор. Въпросните професии са архитект и строителен инженер (които все пак могат да се водят като свободни професии, не знам дали има значение).
#4 | 22.06.2017, 19:05
Публикации: 9335 / 1570
Самоосигуряването при свободна професия може да стане едва след регистрацията в регистър БУЛСТАТ. Тази регистрация не може да се направи със задна дата.
#5 | 22.06.2017, 19:19
Публикации: 11956 / 2181
Самоосигуряването при свободна професия може да стане едва след регистрацията в регистър БУЛСТАТ. Тази регистрация не може да се направи със задна дата.

Това е най-съществения аргумент против. Да приемем обаче, че стане такава регистрация / чисто хипотетично / . Дори и да се подаде ОКД5 и да се платят осигуровки каква документирана дейност ще имате / издавани фактури, касови бележки.../ ? Ако нямате дейност, която да докажете , няма да Ви заверят стажа и ще Ви върнат платените осигуровки. Следва да са подавани и годишни декларации, да е плащан авансов данък на тримесечие......и не знам още какво. То не е едно и две .
#6 | 23.06.2017, 09:01
Публикации: 3326 / 256
Това е най-съществения аргумент против. Да приемем обаче, че стане такава регистрация / чисто хипотетично / . Дори и да се подаде ОКД5 и да се платят осигуровки каква документирана дейност ще имате / издавани фактури, касови бележки.../ ? Ако нямате дейност, която да докажете , няма да Ви заверят стажа и ще Ви върнат платените осигуровки. Следва да са подавани и годишни декларации, да е плащан авансов данък на тримесечие......и не знам още какво. То не е едно и две .

Дори и това не е много сигурно :) Като ги знам как връщат пари...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група