Преминаване от ДУК към СОЛ на ЕООД управител

23.06.2017, 09:33 8598 15

23.06.2017, 09:33
Публикации: 96 / 11
Здравейте ,
Има управител на ЕООД ,който се осигурява по ДУК върху 980 лв. съгласно  прага на икономическите дейности  за проектиране ,  от 01.07.2017 г. иска да  промени  осигуряването като СОЛ и да се осигурява върху 700 лв. защото няма друг персонал във фирмата и проектирането  го изпълнява той.Какъв е реда и начина за прекратяване на ДУК и какво следва да подам към НАП. Има още една подробност - не можем да намерим договора за ДУК  въпреки , че е осигуряван върху 980 лв. Моля Ви за помощ !Благодаря Ви предварително
#1 | 23.06.2017, 09:43
Публикации: 9297 / 1557
Прекратяването на ДУК става с решение на собственика.
Ако ДУК е публикуван в ТР, публикувате и решението за прекратяване. Ако не е публикувано - не подавате нищо в ТР.
В НАП  - за ДУКа - в последната Д1 посочвате край на осигуряването
             - за СОЛа - подавате ОКД5
Внимавайте с осигуряването на 700 лв. В края на годината трябва да докажете този доход. Иначе вноските ще са без основание и няма да се зачете осиг.доход над 460 лв /или колкото е но ГДД/
#2 | 23.06.2017, 09:56
Публикации: 96 / 11
Сумата от 700 лв. съм записала защото ще бъде самоосигуряване  с полагане на личен труд.Извинете ме , не съм  много компетентна , или трябва да е въпреки всичко на 460 .Благодаря Ви !
#3 | 23.06.2017, 09:59
Публикации: 9297 / 1557
Е, щом ще полага личен труд и този труд ще се заплаща по 700 лв месечно, няма проблем :) Ще си има доказан доход :)
#4 | 23.06.2017, 10:12
Публикации: 96 / 11
Моля да ме извините ,но да допълня , а какво да правим след като счетоводителя му не може да намери ДУК ,за да направим прекратяването , не знаем дали  ДУК е с възнаграждение или няма посочено възнаграждение в ДУ ,защото  счетоводителя  е правил осигуряване върху 980лв. и не може да намери ДУК.Моля да ме извините!
#5 | 23.06.2017, 10:16
Публикации: 9297 / 1557
Моля да ме извините ,но да допълня , а какво да правим след като счетоводителя му не може да намери ДУК ,за да направим прекратяването , не знаем дали  ДУК е с възнаграждение или няма посочено възнаграждение в ДУ ,защото  счетоводителя  е правил осигуряване върху 980лв. и не може да намери ДУК.Моля да ме извините!
Ами напишете си един със задна дата :)

Не знаете ли какво е плащано? Кога е плащано? А осигуряването е поне на МОД
#6 | 23.06.2017, 10:23
Публикации: 96 / 11
Благодаря Ви , ще направим един , но следва ли в договора да посочваме възнаграждение или не , да не допусна грешка, как да го направя иначе ще засечем от кога е осигуряването .Благодаря Ви !
#7 | 23.06.2017, 11:22
Публикации: 2 / 0
Прекратяването на ДУК става с решение на собственика.
Ако ДУК е публикуван в ТР, публикувате и решението за прекратяване. Ако не е публикувано - не подавате нищо в ТР.
В НАП  - за ДУКа - в последната Д1 посочвате край на осигуряването
             - за СОЛа - подавате ОКД5
Внимавайте с осигуряването на 700 лв. В края на годината трябва да докажете този доход. Иначе вноските ще са без основание и няма да се зачете осиг.доход над 460 лв /или колкото е но ГДД/
Задължително ли е публикуването на решението в ТР, ако ДУК е публикуван? На няколко места четох, че не трябва. Извинете за нахлуването в темата.
#8 | 23.06.2017, 11:29
Публикации: 9297 / 1557
Няма задължение за публикуване нито на ДУ, нито на прекратяването, но ако вече е вписан, редно би било и да се "отпише". Иначе в ТР ще има невярна информация.
Поне аз така мисля.
#9 | 11.10.2018, 16:19
Публикации: 1 / 0
Здравейте, бих искала да попитам как става преминаването от СОл към Дук? Може ли да е по всяко време на годината? И какво подавам - декларация, че спира да е Сол и увед. За Дук ли ? Благодаря предварително .
#10 | 11.10.2018, 18:09
Публикации: 11932 / 2174
Може да стане по всяко време на годината. За прекратяване на самоосигуряването подавате ОКД5. Ако ДУК е по КТ подавате уведомление. Ако не е по ГД, а е облигационен договор не подавате никъде нищо. Това обстоятелство се оповестява при подаване на Д1 с код 10.
#11 | 12.10.2018, 08:52
Публикации: 157 / 6
Може да стане по всяко време на годината. За прекратяване на самоосигуряването подавате ОКД5. Ако ДУК е по КТ подавате уведомление. Ако не е по ГД, а е облигационен договор не подавате никъде нищо. Това обстоятелство се оповестява при подаване на Д1 с код 10.
Делфинче, при мен всички ДУК са по ГД. Как става ДУК да е по КТ? Не съм запозната с този вариант.
#12 | 12.10.2018, 09:46
Публикации: 11932 / 2174
Делфинче, при мен всички ДУК са по ГД. Как става ДУК да е по КТ? Не съм запозната с този вариант.

Има доста теми по този въпрос и тука. Не ми е възможно в момента да потърся и постна нещо подходящо. Има и различни мнения по въпроса, а също и практика. ДУК по КТ е трудов договор за управителя . Може ли, не може ли, удачно ли е или не...колкото хора толкова и мнения.
При желание и възможност потърси тема.
Иначе споделям мнението , че ДУК следва да бъде облигационно правоотношение по ТЗ , а не трудов договор по КТ. В практиката обаче има немалко ДУК сключени именно като трудови договори.
#13 | 29.04.2020, 09:46
Публикации: 4 / 0
Прекратяването на ДУК става с решение на собственика.
Ако ДУК е публикуван в ТР, публикувате и решението за прекратяване. Ако не е публикувано - не подавате нищо в ТР.
В НАП  - за ДУКа - в последната Д1 посочвате край на осигуряването
             - за СОЛа - подавате ОКД5
Внимавайте с осигуряването на 700 лв. В края на годината трябва да докажете този доход. Иначе вноските ще са без основание и няма да се зачете осиг.доход над 460 лв /или колкото е но ГДД/

Ако се преминава от СОЛ към ДУК, трябва ли в последния месец на СОЛ в Д1 да се напише дата за край на осигуряването, подадена е ОКД5.
В следващия месец когато осигуряването е по ДУК в Д1 е написана дата за начало на осигуряването.
#14 | 29.04.2020, 10:35
Публикации: 9297 / 1557
Добре е да се посочи.
Ако е пропуснато, не е фатално.

А този човек само ще управлява ли? Има ли си персонал за другите дейности?
#15 | 29.04.2020, 11:12
Публикации: 4 / 0
Добре е да се посочи.
Ако е пропуснато, не е фатално.

А този човек само ще управлява ли? Има ли си персонал за другите дейности?
Да, има  персонал. Благодаря ви за отговора.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група