ДМА предоставен за ползване

15.09.2017, 07:59 4508 6

15.09.2017, 07:59
Публикации: 308 / 9
Добро утро и честит ПЪРВИ УЧЕБЕН ДЕН!
Колеги,молбата ми е,ако някой има образец на договор за безвъзмездно ползване на ДМА за определено време да ми изпрати.Става въпрос за метално хале,което е собственост на фирма ЕТ.През 2017 година ЕТ-то е без дейност,не ползва халето и желаят да го отдадат за ползване от друга фирма безвъзмездно,т.е. без наем.Не мога да открия подобен типов договор.Надявам се да ми помогнете,или да ми дадете съвет как да реша въпроса.
#1 | 15.09.2017, 08:25
Публикации: 11956 / 2182
Няма някакъв специален образец - можете да ползвате всеки договор за наем като замените "наем" с "безвъзмездно ползване" стига да не Ви притеснява, че съгласно чл.16 ЗКПО това е отклонение от данъчното облагане. :smile1:
#2 | 15.09.2017, 09:06
Публикации: 308 / 9
Няма някакъв специален образец - можете да ползвате всеки договор за наем като замените "наем" с "безвъзмездно ползване" стига да не Ви притеснява, че съгласно чл.16 ЗКПО това е отклонение от данъчното облагане. :smile1:
Благодаря!
Искам да уточня,че собственика на ЕТ е собственика на ЕООД-то,което ще ползва това хале.Дали ще има проблем с такъв договор за наем да се уреди.
#3 | 15.09.2017, 09:18
Публикации: 11956 / 2182
собственика на ЕТ е собственика на ЕООД-то,което ще ползва това хале

Имате в случая и свързани лица - не бих уредила такива взаимоотношения с договор за безвъзмездно ползване. :smile1:
#4 | 15.09.2017, 10:11
Публикации: 308 / 9
Имате в случая и свързани лица - не бих уредила такива взаимоотношения с договор за безвъзмездно ползване. :smile1:
[/quote
Да,права сте!Но как да уредя това.ЕТ-то повече няма да осъществява дейност.В халето има материали на ЕООД и при проверка на обекта трябва да е документирано ползването.Ако е договор за наем с плащане,то тогава ЕТ-то ще трябва да декларира приходи от наем.Моля,дайте ми някакъв съвет.
#5 | 15.09.2017, 10:31
Публикации: 11956 / 2182
Всъщност възможните варианти са три :
1.ЕТ-то отдава под наем и продължава да извършва дейност
2.ЕТ-то продава въпросното съоръжение на ЕООД-то и прекратява дейност
3.Правите си договор за безвъзмездно ползване с пълно съзнаване на рисковете от това и оставяте нещата така на отговорност на собственика
#6 | 15.09.2017, 21:00
Публикации: 308 / 9
Всъщност възможните варианти са три :
1.ЕТ-то отдава под наем и продължава да извършва дейност
2.ЕТ-то продава въпросното съоръжение на ЕООД-то и прекратява дейност
3.Правите си договор за безвъзмездно ползване с пълно съзнаване на рисковете от това и оставяте нещата така на отговорност на собственика
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група