Чл. 113, ал. 9 от ЗДДС

23.11.2012, 19:32 59426 29

#20 | 23.11.2012, 19:32
Публикации: 76 / 0
Разбирам от къде идва объркването Ви. Пишете за един единствен случай (макар, че това всъщност e конкретния по темата на Стела). Но дори, и ако тази фирма, регистрирана по ДДС само на основание чл.97а извърши доставка с място на изпълнение на територията на страната, то пак ще впише “чл. 113, ал. 9”, като основание за неначисляване на ДДС, спазвайки изискванията на чл.114, ал.1, т.12, защото няма право да посочи ДДС, съгласно чл. 113, ал. 9.

Възможно е да съм объркала името Ви, на ден комуникирам с доста хора. Хайде, малко по-спокойно с изявленията.
Надявам се да ми простите, че не съм съгласна с Вас и мисля, че грешите. В посочения пример за доставка с място на изпълнение на територията на страната и посоченото основание  на чл.114, ал.1, т.12 става дума за начисляване, нулева ставка и неначисляване на данък. А в Глава осма изрично са изброени лицата, които начисляват/неначисляват данък, като чл. 113, ал. 9 изрично изключва регистрираните по чл. 97а лица от обхвата на тази глава.
Изключително съм спокойна в изявленията си.
Благодаря
#21 | 23.11.2012, 19:45
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Аз мисля, че Вие грешите. И според Вас регистрирано лице на основание чл. 97а, както и нерегистрирано лице по ЗДДС, когато извърши доставка с място на изпълнение на територията на страната, просто няма да посочи данък, и то без да посочи основание за това във фактурата, наистина ли така смятате?
#22 | 23.11.2012, 21:46
Публикации: 35 / 0
Извинявам се, че се намесвам, тъй като не съм компетентна като вас, но ако винаги при ДДС регистрация по чл.97а трябва да се посочва като основание за неначисляване чл. 113, ал. 9, което звучи напълно логично (аз затова и зададох най-първия въпрос в тази тема, ако се върнем в началото:), то какво се случва с чл.21, ал.2, което излиза като основание, ако се ползва справочника в сайта и също има логика да се използва, ако се издава фактура за държава от ЕС...??

#23 | 23.11.2012, 22:19
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
StellaD, Проверката за място на изпълнение при доставка на услуга по чл. 21-24 ЗДДС, в частта си дали се начислява ДДС при издаването на фактура и какво е основанието за неначисляване на ДДС, не важи за лицата, които не са регистрирани по ЗДДС или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2. Ще го включим изрично като текст, явно е необходимо.
#24 | 24.11.2012, 10:40
Публикации: 35 / 0
О, не знаех, сега разбирам. Значи при всички положения трябва да се пише за тези лица чл.113, ал. 9 като основание. По-нагоре в тази тема ми бяха отговорили, че е по-правилно да бъде чл. 21, ал. 2 за фактури за ЕС и аз досега това съм вписвала...
#25 | 24.11.2012, 11:53
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Да, видях предходните мнения, и затова реших да се включа в темата. Затова е създаден форума, и всеки счетоводител може да се включи на добра воля със своето мнение, а мненията понякога са противоречиви. И мен по-горе също потребителка се опита да ме обори. Неуспешно.

Ще Ви дам и друг пример. По-долу във файл съм прикачила едно данъчно становище, частично свързано с въпроса: Становище 1742/11.11.2010 Прилагане на чл.124 от ЗДДС от данъчно задължени лица, регистрирани на основание чл.97а, ал.2 от ЗДДС, което също е противоречиво.

Забележете сега подчертания текст от становището: “Данъчно задължени лица, които са регистрирани на основание чл.97а, ал.2 от ЗДДС нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури /чл.113, ал.9/. Когато тези лица предоставят услуги, с място на изпълнение на територията на друга държава членка или на трета страна като основание за неначисляване на данък следва да посочат „чл.21, ал.2 ЗДДС”, а за доставки с място на изпълнение на територията на страната - „чл.113, ал.9 ЗДДС”. ”
 
А ако погледнете ППЗДДС, чл. 79, (2), т. 2, то е точно обратно. Там е написано, че за тези доставки (с място на изпълнение извън територията на страната, тоест с място на изпълнение на територията на друга държава членка или на трета страна) от лица, регистрирани на основание чл. 97а, основанието за неначисляване на данъка, което се вписва във фактурата е чл.113, ал.9.

Прилагам пак члена от Правилника:
Чл. 79, (2) Фактура/известие се издава и за извършена доставка с място на изпълнение извън територията на страната в рамките на икономическата дейност на лицето, като във фактурата не се начислява данък. Във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък от закона се вписва:
1. "чл. 28с(Е)(3) 77/388/ЕЕС" - за доставки на стоки като посредник в тристранна операция;
2. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) "чл. 113, ал. 9" - за доставките на нерегистрирани по закона лица или лица, регистрирани на основание чл. 97а, чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от закона;

На практика не мисля, че ще имате проблем за тази неточност във фактурите си, но все пак е по-добре да бъдат издадени коректно.
#26 | 24.11.2012, 11:59
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Ето и мнението на TITA, които също са експерти в областта.

http://www.tita.bg/page/93

"В закона са налице още две промени, имащи отношение към лицата, регистрирани по чл. 97а. Първата от тях е направена в чл. 70, ал. 4. Според промяната лицата, регистрирани единствено на основание новия чл. 97а от ЗДДС, нямат право на данъчен кредит.

Втората промяна е допълнение, извършено в разпоредбата на чл. 113, ал. 9. То указва, че лицата, регистирирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, нямат право да посочват ДДС в издаваните от тях фактури. Основанието за неначисляване на данък, което трябва да се посочва във фактурите, е именно нормата на чл. 113, ал. 9 от ЗДДС.

Въпросните две промени са обусловени от обстоятелството, че чл. 97а регламентира една специфична регистрация по закона, преследваща конкретни цели. Данъчно задължените лица, които са регистрирани по ЗДДС само на това основание, на практика се третират като нерегистрирани лица по отношение правото на данъчен кредит, както и относно задължението за начисляване на ДДС при извършени от тях облагаеми доставки на територията на страната – те нямат такива права и задължения."
#27 | 24.11.2012, 17:27
Публикации: 76 / 0
И според Вас регистрирано лице на основание чл. 97а, както и нерегистрирано лице по ЗДДС, когато извърши доставка с място на изпълнение на територията на страната, просто няма да посочи данък, и то без да посочи основание за това във фактурата, наистина ли така смятате?
Простете, че в този празничен ден не виждам смисъл да се повтарям, а като гледам и еднолично наложеното решение за неуспешно оборване - май е и повече от ненужно, но след като ме питате:
Да.
Честито и наздраве!
#28 | 24.11.2012, 18:12
Публикации: 629 / 129
Модератор
"Да” пишете значи.
Не бих приела фактура от българска фирма, в която няма начислен ДДС, но не е посочено основанието за неначисляване. А като допълним и факта, че ако фирмата е регистрирана на основание чл. 97а и посочи своя ДДС номер във фактурата, то клиентът съвсем трябва да гадае, защо липсва основание за неначисление на ДДС. Грешката Ви е очевидна.
#29 | 24.11.2012, 18:16
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Мария, предлагам да затворим темата, поради изчерпване и преповтаряне на тезите.

Все пак да не подценяваме потребителите на форума, които и сами могат да направят своите изводи от написаните изложения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група