Облагане на карти за спорт (multisport) - разделен разход фирма/служител

03.11.2017, 13:59 4338 4

03.11.2017, 13:59
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Моля за мнение по следния за мен казус.
Ще раздаваме карти за спорт /60 лв./ не на всички служители и стойността ще се дели между фирма/служител. Разхода не е социален и ще бъде обложен по реда на КСО и ЗДДФЛ като допълнително възнаграждение в натура. Въпроса ми е дали да се начисли/обложи по КСО/ЗДДФЛ цяата стойност на картата - 60 лв. или само 30 лв. колкото е стойността за сметка на фирмата ?

Мерси
#1 | 03.11.2017, 14:44
Публикации: 4408 / 737
То остана и служителят да плаща и да го обложите, че е платил.
Всъщност, как ще вземете парите от служителите?

И се чудя защо при условие, че ще облагате фирмените 30 лв не им ги приведете в пари?
#2 | 03.11.2017, 14:50
Публикации: 5 / 0
Частта от служителите /30 лв./ ще се удържи с тяхно съгласие /писмено/  от РЗ.
Картите се издават само през фирма, не могат да се набавят индивидуално.

#3 | 03.11.2017, 14:51
Публикации: 5 / 0
Но правилен ми е извода, че се облага само стойността /30 лв./, която е за сметка на фирмата ?
#4 | 03.11.2017, 14:53
Публикации: 5 / 0
Просто тук има друго становище от колеги :
"Вариант 2: Всички служители имат право на карта за спорт и работодателя я предоставя в натура. Служителите заплащат половината от стойността на картата.

В този случай съществуват парични взаимоотношения между лицата във връзка с тази придобивка. Съгласно ЗКПО, наличието на парични взаимоотношения във връзка с тези разходи, дори и получени в натура не им дава възможност да бъдат класифицирани като“социалните разходи, предоставени в натура“. Това е споменато в допълнителни разпоредби на ЗКПО § 1, т. 34. Разходите биха се тратирали като допълнително възнаграждение, което се облага с осигуровки и данъци и то върху цялата стойност на картата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група