Корекция на дек. 92 (липсва на данни за съставител)

15.11.2017, 19:24 11566 21

15.11.2017, 19:24
Публикации: 149 / 36
Здравейте колеги,

днес получих съобщение от НАП - с покана да си коригирам данъчната декларация по чл. 92, защото в нея е липсвало информация за съставителя....
Не знам дали и други колеги са се сблъскали с подобно нещо, ето и съобщението:

"УВАЖАЕМА/И ГОСПОЖО/ГОСПОДИНЕ,

 

При проверка на годишната данъчна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) за 2016 г., подадена от представляваното от Вас задължено лице, беше установено, че не са посочени всички данни за съставителя на годишния финансов отчет. Това е изискване, което се съдържа в образеца на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2016 г., утвърден със Заповед №ЗМФ-1267/19.12.2016 г. на министъра на финансите и обнародван в ДВ бр. 102 от 23.12.2016 г.

Обръщаме Ви внимание, че е необходимо да коригирате годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2016 г. чрез попълване на данните за съставителя на годишния финансов отчет. Отстраняването на несъответствието следва да се извърши чрез подаване на нова декларация в 14-дневен срок от получаване на настоящото съобщение, в компетентната териториална дирекция на НАП. На основание чл. 103, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) подаването на новата декларация, извършено в посочения 14-дневен срок, ползва подателя, независимо от чл. 104, ал. 3 от същия кодекс.

На основание чл. 17, ал. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч) годишните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия. Изискванията към съставителите на финансови отчети се съдържат в чл. 18 от ЗСч. За нарушение на чл. 17 и/или 18 от ЗСч се прилагат административнонаказател ните разпоредби на чл. 70 и/или чл. 71 от същия закон. С нормата на чл. 78, ал. 1 съставянето на актовете за установяване на административни нарушения по този закон е в правата на органите на НАП.

Имайте предвид, че настоящото съобщение е покана по чл. 103 от ДОПК и в случай, че в указания срок не подадете коригираща декларация, ще бъдат предприети контролни действия."


До колкото разбирам, няма санкция за това "нарушение", но трябва да подам информацията в 14 дневен срок.
Сега започвам да проверявам всички данъчни декларации дали някъде другаде не съм изпуснал тази информация....
#1 | 15.11.2017, 19:27
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте колеги,

днес получих съобщение от НАП - с покана да си коригирам данъчната декларация по чл. 92, защото в нея е липсвало информация за съставителя....

До колкото разбирам, няма санкция за това "нарушение", но трябва да подам информацията в 14 дневен срок.


Да, няма санкция , но си мисля, че ако има отстъпка ще я загубим.
#2 | 15.11.2017, 19:37
Публикации: 149 / 36
Сега прегледах на 2 фирми съм пропуснал да въведа...
общо взето сега седа и го чета пак и си мисля.
Няма задължение да се попълват всички данни, реално ако не подадем корекция.
Последствията са да проверят кой е съставиделя дали има правоотношение и дали има права да е съставител съгласно ЗС.
При нас си имаме всичко... граждански договор за съставянето и имам правото, така да се каже :)
Но не ми се занимава, ще отида да им подал корекции...
Начи много модерни станаха всеки месец нов вид съобщение изпращат.
#3 | 15.11.2017, 19:39
Публикации: 11932 / 2174
Начи много модерни станаха всеки месец нов вид съобщение изпращат.

Да, не наведнъж , а на час по лъжичка - да чувстваме, че ни следят и наблюдават. :smile1:
#4 | 15.11.2017, 21:12
Публикации: 7 / 0
Здравейте!
Аз днес получих същото съобщение.
Тъй като подадох декларацията на мой роднина, без да сме в никакви взаимоотношения, сега като си попълня данните, ще тръгнат ли да ме издирват за неплатени осигуровки и т.н
Иначе си имам диплома и стаж и мога да създавам ГФО
Искам да попитам и друго -  при положение, че подадох декларацията по ел. път, мога ли да извърша корекцията отново електронно, че нещо не намирам тази опция е сайта на НАП
#5 | 16.11.2017, 00:25
Публикации: 149 / 36
Корекцията става само на място.
За липсата на договореност между вас - не ми се иска да взема страна, но да със сигурност може да ти създаде проблем, ако седнат да те проверяват и гледат.
#6 | 16.11.2017, 07:18
Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговора!
А ако започнат да ме разследват, и им покажа сключен граждански договор за извършената услуга ще се разминат ли нещата, или трябва да съм регистриран като СОЛ, упражняващ свобондни професии ?
Изобщо има ли някакъв начин да избегна бъдещи главоболия ?
#7 | 16.11.2017, 08:16
Публикации: 9297 / 1557
Благодаря за отговора!
А ако започнат да ме разследват, и им покажа сключен граждански договор за извършената услуга ще се разминат ли нещата, или трябва да съм регистриран като СОЛ, упражняващ свобондни професии ?
Изобщо има ли някакъв начин да избегна бъдещи главоболия ?
Вие съставяте и подписвате  ГФО, а задавате такива лаишки въпроси. Не Ви ли е неудобно?
А нещата могат да се "оправят" елементарно: ГД от м.март, платен м.октомври (все още е възможно) или ноември и със спазени всички формалности, произтичащи от това.
#8 | 16.11.2017, 08:19
Публикации: 11932 / 2174
Ясно, че тези пропуски са чисто технически и неволни - изключвам случаите на умишлено невписване на данните за съставител. Все пак дано от НАП направят някаква контрола, която да засича пропуснати непопълнени задължителни полета / или да включат в тази вече съществуваща контрола карето за съставител / . Тогава няма да ги има тези писма и допълнителни разхождания до НАП.
#9 | 16.11.2017, 10:47
Публикации: 7 / 0
Вие съставяте и подписвате  ГФО, а задавате такива лаишки въпроси. Не Ви ли е неудобно?
А нещата могат да се "оправят" елементарно: ГД от м.март, платен м.октомври (все още е възможно) или ноември и със спазени всички формалности, произтичащи от това.
Здравейте! Фирмата, която водя е само една с не толкова сложни операции и го правя чисто като услуга на мой роднина, без да искам каквото и да е възнаграждение. Не съм чак толкова навлязъл и просветен в счетоводството, затова можеше коментарът Ви да не е толкова заядлив. Ако не Ви е харесало написаното от мен, можеше просто да не отговаряте
#10 | 16.11.2017, 11:37
Публикации: 11932 / 2174
Ходих до НАП и подадох коригираща чл.92 заради пропуснати данни за съставител. Всичко си мина нормално, няма проблеми, няма глоби . Ако сте имали обаче отстъпка за данъка се губи. Това е.
#11 | 16.11.2017, 12:07
Публикации: 7 / 0
Ходих до НАП и подадох коригираща чл.92 заради пропуснати данни за съставител. Всичко си мина нормално, няма проблеми, няма глоби . Ако сте имали обаче отстъпка за данъка се губи. Това е.
Здравей!
В декларацията само попълни липсващите данни ли?
Нещо друго попълва ли по декларацията? Придружително писмо искаха ли ?
#12 | 16.11.2017, 12:09
Публикации: 11932 / 2174
Здравей!
В декларацията само попълни липсващите данни ли?
Нещо друго попълва ли по декларацията? Придружително писмо искаха ли ?

Все едно подаваш направо старата декларация като попълваш всичко и добавяш  пропуснатите данни. Нищо не ми искаха, но с мене беше и собственика - в противен случай трябва пълномощно / не нотариално заверено / .
#13 | 16.11.2017, 12:11
Публикации: 7 / 0
Все едно подаваш направо старата декларация като попълваш всичко и добавяш  пропуснатите данни. Нищо не ми искаха, но с мене беше и собственика - в противен случай трябва пълномощно / не нотариално заверено / .
Разбрах, благодаря! А дали ще може да я изпратя по пощата с обратна разписка?
#14 | 16.11.2017, 12:13
Публикации: 11932 / 2174
Разбрах, благодаря! А дали ще може да я изпратя по пощата с обратна разписка?

Да, може и по пощата / като всяка друга декларация / . Да не забравя - поискаха ми получения имейл за тази корекция - разпечатан естествено. Случайно го носех и го дадох, но и да не го бях носила нямаше за това да ми създадат проблем. Специално попитах.
#15 | 16.11.2017, 12:19
Публикации: 7 / 0
Да, може и по пощата / като всяка друга декларация / . Да не забравя - поискаха ми получения имейл за тази корекция - разпечатан естествено. Случайно го носех и го дадох, но и да не го бях носила нямаше за това да ми създадат проблем. Специално попитах.
Много Ви благодаря за информацията! Всичко добро Ви желая :)
#16 | 16.11.2017, 12:44
Публикации: 9297 / 1557
Здравейте! Фирмата, която водя е само една с не толкова сложни операции и го правя чисто като услуга на мой роднина, без да искам каквото и да е възнаграждение. Не съм чак толкова навлязъл и просветен в счетоводството, затова можеше коментарът Ви да не е толкова заядлив. Ако не Ви е харесало написаното от мен, можеше просто да не отговаряте
Коментарът ми не е заядлив. Направо съм възмутена!!! Точно заради такива като Вас въведоха това  изискване. Работейки на черно, срещу нищожно възнаграждение или безплатно Вие подбивате цените в бранша, а с непознаването на елементарните норми петните името на професията.

ПП И въпреки всичко съм Ви помогнала. Не съм сигурна, обаче, дали сте разбрали съвета ми :(
#17 | 16.11.2017, 13:47
Публикации: 7 / 0
Коментарът ми не е заядлив. Направо съм възмутена!!! Точно заради такива като Вас въведоха това  изискване. Работейки на черно, срещу нищожно възнаграждение или безплатно Вие подбивате цените в бранша, а с непознаването на елементарните норми петните името на професията.

ПП И въпреки всичко съм Ви помогнала. Не съм сигурна, обаче, дали сте разбрали съвета ми :(

Незная от кога да помогаш на роднини е подбиване на цени. Възмущавайте си се колкото искате.
#18 | 16.11.2017, 21:38
Публикации: 149 / 36
delphine, благодаря за инфомрацията.
Другата седмица мисля и аз да свърша тази работа.
#19 | 22.11.2017, 10:25
Публикации: 149 / 36
Delphine, а като основание за подаване на декларация - чл. 92 и ли чл. 75 посочи - в началото на декларацията.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група