Дивидент ЗДДФЛ

13.12.2017, 17:52 7439 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.12.2017, 17:52
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
моля да ми кажете с какъв документ се удостоверява изплащането на дивидент на  съдружник - физическо лице.
Благодаря предварително!
#1 | 13.12.2017, 17:58
Публикации: 9160 / 1559
С Протокол от Решение на ОС за разпределение на дивидента и РКО / банков превод за изплащане на дължимата сума след удръжка на данъка.
#2 | 13.12.2017, 18:06
Публикации: 9 / 0
Благодаря.
Те ли се прилагат към декларацията по чл.50 ЗДДФЛ на физическото лице - получател?
#3 | 13.12.2017, 18:09
Публикации: 9160 / 1559
Благодаря.
Те ли се прилагат към декларацията по чл.50 ЗДДФЛ на физическото лице - получател?

За доходите от дивидент не се подава ГДД чл.50 .  :smile1:
Самите доходи се декларират с подаване на декларация чл.73 от платеца на дохода при вземане на Решение за разпределяне на дивидента, а не при изплащането му.
#4 | 13.12.2017, 18:23
Публикации: 9 / 0
Декларацията по чл.73 се подава до 15 март 2018г.
Декларация по чл.55, ал. 1 ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 ЗКПО, се подава до последния ден на месеца следващ тримесечието, в което е взето решението за разпределяне на дивидента.
Това е от юридическото лице, платец на дохода.
Но,  Чл. 52. (1) Не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само: ...... 4.доходи, облагаеми с окончателен данък по чл.38.
В моя случай лицата са получили други доходи, които не са изброени в чл.52, например от Граждански договори.
В този случай, според мен би следвало да си декларират и дивидента.
#5 | 13.12.2017, 18:35
Публикации: 9160 / 1559
В този случай, според мен би следвало да си декларират и дивидента.

Ами нека декларират тогава - какво да кажа. Остава и да намерите такова Приложение към ГДД чл.50, в което това да е възможно. :smile1:
#6 | 13.12.2017, 19:09
Публикации: 9 / 0
Благодаря за бързите отговори!
Аз също не намирам къде в ГДД по чл.50 ще се посочи този доход. 
Ще попитам в НАП, какво е тяхното тълкувание на чл.52 ЗДДФЛ :)
Хубава вечер!
#7 | 13.12.2017, 19:28
Публикации: 9160 / 1559
#8 | 14.12.2017, 13:04
Публикации: 16 / 0
Здравейте!
ООД иска да разпредели дивидент на стойност 12 000 лв., като сумата ще е само за единия собственик. Данъкът върхи дивидента (600лв.) той вече заплати. Има пари в касата, но сумата е над 10 000 лв. Мога ли на 2 пъти да го изплатя?
#9 | 14.12.2017, 13:06
Публикации: 5832 / 500
Не, ако сумата е само в един протокол.
#10 | 14.12.2017, 13:12
Публикации: 16 / 0
да..сумата е в един протокол.Сега трябва да внесе в РС , за да го изплати. Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове