Облагане на таксиметрови услуги

04.01.2018, 19:22 10614 9

04.01.2018, 19:22
Публикации: 6 / 0
Здравейте, физическо лице е собственик на таксиметров автомобил /лек - 5+1 места/. Лицето има регистрирано ЕООД на свое име. Ще започва да извършва таксиметрови услуги с автомобила, който е включен в лиценза на друга фирма и за който е платен патентен данък за 2018г. от другото дружество. Лицето ще работи от името на лицензираната фирма, но за собствена сметка.
Може ли да работи със собственото си ЕООД или трябва да работи като самоосигуряващ се с ЕГН като БУЛСТАТ? Ако може, кой вариант е  по-изгоден и как ще става декларирането и облагането на доходите в НАП?
Благодаря предварително,
#1 | 17.02.2018, 16:54
Публикации: 8 / 0
Според  мен е по-лесно да работи като самоосигуряващо се лице, с ЕГН. От гледна точка на годишното приключване. По този начин от оборота ще приспада 25% НПР, внесените осигуровки и плаща 10% корпоративен данък. (Подава декл. по чл.55 всяко 3-месечие и внася авансов данък). Не се занимава с фактури за разход, баланс, ОПР...
Ако работи чрез ЕООД-то съставя ГФО... там за мен е по-трудоемко.
Като ЕООД трябва да има договор със СТМ, като Самоосигуряващо се лице не му изискват...
#2 | 17.02.2018, 22:29
Публикации: 9299 / 1558

Според  мен е по-лесно да работи като самоосигуряващо се лице, с ЕГН. От гледна точка на годишното приключване. По този начин от оборота ще приспада 25% НПР, внесените осигуровки и плаща 10% корпоративен данък.
1. Самоосигуряването е винаги по ЕГН.
2. Когато има НПР, няма корпоративен данък!

Като ЕООД трябва да има договор със СТМ,
И това не е вярно. Когато работи само собственика, не е нужен договор със СТМ!

Доколкото съм чула, има специфични за регистрацията на таксиметровите шофьори. До преди 2-3 години трябваше да са ЕТ или свободна професия. Как е сега, не мога да кажа
#3 | 20.02.2018, 14:48
Публикации: 8 / 0
Честно казано,  с въвеждането на новият алтернативен данък за такситата за мен лично има казус: Декларацията се подава от лицензиран превозвач и внася парите от свое име . В нашият град малко превозвачи са едновременно и водачи.  В списъка на големите превозвачи са включени МПС-та, собственост на водачите, т.е. те упражняват дейност от името на превозвача, но за своя сметка. Практиката е превозвачите да събират данъка от водачите. Как водачът ще декларира тогава, че реализираният оборот е от таксиметрова дейност. На квитанцията за внесен данък е Булстата на превозвача. Мъжът ми е таксиметров водач и работи с ЕГН-то си за своя сметка от името на лицензиран превозвач. Досега му подавах декларацията, но тази година ме е страх да не сбъркам. Попълних приложението за доход от таксиметрова дейност, но не трябва ли да приложа и квитанцията за внесения данък? Не трябва ли да приложа и договора с превозвача? Имам и ордер, че Превозвача е получил тези пари...
#4 | 20.02.2018, 16:42
Публикации: 254 / 17
Те не трябва ли да са СОЛ такситата както едно време
#5 | 21.02.2018, 22:44
Публикации: 21 / 2
Еоод не може да осъщ.таксиметрови услуги,ако няма лиценз.С лиценз на друг превозвач могат да карат всички Ет и регистрирани в регистър Булстат.Плаща се алтернатияния ък и в края на годината не се плаща годишен данък.Единствено трябва  се внимава с оборота,за да не изравняват осигуровки.
#6 | 22.02.2018, 08:31
Публикации: 35 / 9
Някой запознат ли е за следното:
ЕТ извършва таксиметрови услуги от името на голяма фирма с лиценз - кои приложения трябва да попълни в годишната декларация по чл.50.
В приложение 7 има колона за свободна професия, но колоната за ЕТ е за превозвачи?!
#7 | 22.02.2018, 10:34
Публикации: 99 / 0
Попълваш си колоната за ЕТ и си правиш ОПР.
#8 | 22.02.2018, 11:04
Публикации: 35 / 9
Благодаря!
А кодът за дейността трябва да е 742?
#9 | 06.03.2018, 10:02
Публикации: 1 / 0
А когато се попълва приложение 7 като свободна професия, прилага ли се някакъв документ, удостоверяващ дохода ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група