Болничен за гледане на роднина

09.01.2018, 13:40 10632 2

09.01.2018, 13:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте , обръщам се за информация , относно следният казус :

Имам сестра болна от Даун , за която се грижим аз и съпругът ми. Няма други живи роднини освен мен. Двамата със съпругът ми работим.

От миналата седмица сестра ми е в инфекциозна болница, и аз като придружаващо лице се грижа за нея - изискано от самата болница.

При изписването отказват да издадат болничен на сестра ми , тъй като е трудоустроена и на практика не е работила към този момент (на 55 г. ) , също така отказват да издадат болничен на мое име, тъй като твърдят че НЯМАМЕ РОДНИНСКА ВРЪЗКА .

Моля за коментари по темата, при липса на други живи роднини , защо се отказва признаване на родствена връзка със сестра ми и съответно произтичащите от това обстоятелства, като отказване на болничен лист за мен.
#1 | 09.01.2018, 15:09
Публикации: 1705 / 207
По принцип болничен се издава за гледане на болен член от семейството, съгласно чл.6 НМЕ.
https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2017/06/28/postanovlenie-120-ot-23-06-2017-za-naredba-medecinska-ekspertiza.pdf
Членове на семейството са: съпруг, съпруга, деца до 18-годишна възраст, ако продължават образованието си – до 26-годишна възраст, а ако са недееспособни или трайно нетрудоспособни – независимо от възрастта.
Както в повечето случаи не са предвидени случаи като Вашия. :blush:
Аз като родител на дете с увреждане мога да взема болничен, но не и Вие като сестра.
Помислете за оформяне на отсъствието Ви като платен или неплатен отпуск.
И моля Ви не пишете, че синдромът на Даун е болест. :wink1:
#2 | 09.01.2018, 16:07
Публикации: 1705 / 207
И да допълня точното определение.
Чл. 45.(4) КСО (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2010 г.) За членове на семейството на осигуреното лице се считат неговите възходящи и низходящи по права линия, съпругът и съпругата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група